بشارت آمدن حضرت محمد و عیسی مسیح در کتب زرتشتیان

در نسکهای زرتشتی، بشارت آمدن دو پیمغبر بزرگ پس از زرتشت و ایدون بشارت ظهور منجی موعود در آخرالزمان داده شده است.

نخست باید به این مهم اشاره کرد که نام افراد در زبان اقوام گوناگون دچار دگرگونی میشود.
“ایلیا”ی عبرانیان را اعراب به صورت “علی” بکار بردند،
“خنوخ” پیغمبر یونانی-مصری را اعراب “ادریس” نامیدند،
“کوروش” پارسی در متون عربی پس از اسلام “قورش” نامیده شد،
“خشایارشا”ی پارسی را یهویان “اخشورش” نامیدند،
“الکساندر” یونانی (مقدونی) را ایرانیان “اسکندر” نامیدند،
“ماشیا” که یک نام عبری است، در زبان عربی “مسیح” نامیده شد،
“روزبه” ایرانی را اعراب “سلمان فارسی” نامیدند،
و …

طبیعتا برای شروع این جستار و نامهایی با ریشه سامی که در متون ایرانی باستان جستجو خواهیم کرد، با علم به این دگرگونی نامها در زبانهای مختلف پیش خواهیم رفت.

***

در روایات زرتشتی چون زند بهمن یسن*، جاماسپنامه، منظومه زراتشت نامه** و گوشه هایی از نسکهای دیگر زرتشتی چون یشتهای کهن و یک آیه از گاتها، از سه شخصیت و سه منجی نام برده میشود که پس از زرتشت خواهند آمد، از این سه شخص بدون شک در اوستای اصیل و دست نخورده زرتشت که بر روی دوازده هزار پوست گاو نوشته شده بود و در خزانه شاهی نگهداری میشد و به دست اسکندر مقدونی گجستک در جریان آتش سوزی پارسه، سوخته شد، نام برده شده بوده است که بخشهایی از آن در اوستای نو منعکس شده و در متون پارسی میانه نیز منعکس گشته است. آن سه منجی به شرح زیر است:

۱-اولین شخص در زبان اوستایی اخوشیت‌ ارته نام دارد، که در زبان پهلوی اوشیدر بامی نامیده شد.
۲-دومین شخص در زبان اوستایی اخوشیت مانگهه نام دارد، که در زبان پهلوی اوشیدر ماه نامیده شد.
۳-سومین شخص در زبان اوستایی استوت‌ارته نام دارد که اورا غالبا با لقب سوشیانت*** میشناسند.

 

۱-اولین منجی هوشیدر بامی است. نام او به معنای « نیرو دهنده و روا کننده قانون دین و داد » میباشد. در روایات آمده است که او به طور میانگین بین هزار تا هزار و ششصد سال پس از زرتشت خواهد آمد و پس از ظهور، به مدت ده شبانه روز با اهورامزدا به گفت‌وگو مینشیند (اشاره به دریافت وحی از خداوند) و سپس زمین را از دروغ و دشمنی و آز و کین برای مدتی کوتاه پاک خواهد کرد.
زمان زندگانی زرتشت را چه طبق سنت زرتشتیان، سیصد سال پیش از حمله اسکندر گجستک بدانیم و چه بنابر پژوهش‌های تازه‌تر او را دوازده قرن پیش از میلاد بدانیم، فاصله زمانی هزار تا هزاروششصد سال پس از او با زمان به دنیا آمدن عیسی مسیح مصادف میشود.
در عهد عتیق (تورات) میخوانیم که مسیح موعود کسی است که «عدالت را برای قوم بنی اسراییل به ارمغان خواهد آورد»، و این با معنی نام اولین منجی زرتشتیان پس از زرتشت یعنی، «اوخشیت‌ارته=روا کننده قانونِ‌دین و داد» برابر است.
نکته جالب‌تر این که در انجیل متی میخوانیم:
«در شب تولد عیسی، سه مگوس(=مجوس) شرقی (سه مغ زرتشتی) به اورشلیم آمده و گفتند:”کجاست آن موعود و پادشاه یهود، که ما ستاره اورا در مشرق دیدیم و برای ستایش او آمده‌ایم.”»
بنابراین اوشیدربامی، اولین کسی که زرتشت بشارت آمدن اورا داد، عیسی مسیح (ع) است.

۲-دومین منجی هوشیدرماه است. نام او به معنای «پروراننده نماز و نیایش» می‌باشد. سنت زرتشتیان میگوید که با فاصله پانصد تا هزار سال پس از اوشیدربامی ظهور کرده و پس از ظهور، به مدت بیست شبانه روز با اهورامزدا به گفت‌وگو مینشیند (اشاره به دریافت وحی از خداوند) و سپس زمین را از دروغ و دشمنی و آز و کین برای مدتی کوتاه پاک خواهد کرد. این فاصله زمانی پانصد تا هزار ساله نیز گویای فاصله زمانی بین عیسی مسیح و رسول‌الله است. همچنین معنای نام اخوشیت مانگهه (=اوشیدرماه) که «پروراننده دارنده نماز و نیایش» است، با آداب اسلام که پس از اعتقاد به وحدانیت خداوند، بر نماز و مناجات تاکید بسیار دارد، همخوانی دارد.
بنابراین اوشیدرماه، دومین کسی که زرتشت بشارت آمدن اورا داد، حضرت محمد (ص) است.

۳-اما سومین منجی با نام استوت‌ارته و لقب سوشیانت خوانده میشود. به مدت سی روز با اهورامزدا به گفت‌وگو مینشیند (اشاره به دریافت وحی از خداوند) و سپس به جنگ با اهریمنان رفته و زمین را برای همیشه از دروغ و دشمنی و آز و کین پاک خواهد کرد. تمام رویدادهایی که در دوره او اتفاق می‌افتد به طرز شگفت انگیزی با وقایع ظهور مهدی موعود طبق روایتهای اسلامی مطابقت دارد.

در گام اول با کمک گرشاسپ و سایر شخصیتهای اسطوره‌ای ایران چون کیخسرو و توس و گیو و یوشت‌فریان و … دهاک (=اژی‌دهاک=ضحاک) را میکشد. این واقعه در اسلام به این شکل بیان میشود که حضرت مهدی با کمک شخصیتهای بزرگی چون عیسی مسیح و سید خراسانی دجال را میکشد. جنگهایی دیگر رخ میدهد و در نهایت لشگریان کفر برای همیشه به دست مهدی (=سوشیانت) و سپاهیان او نابود میشوند. این وقایع به زعم متون زرتشتی در دوره ای به نام «تن‌پسین یا پسین‌روز» اتفاق می‌افتد که در اسلام این دوره را با نام «دوره آخرالزمان» میشناسیم.

پس از این رویدادها مردمان دوره ای را بدون حضور اهریمن و دیوان با آرامش و آسایش زندگی میکنند، گویی همه مردمان به سان نوجوانان پانزده ساله، با طراوت و نیکو هستند.

سپس «فرشگرد» (در اسلام قیامت) روی میدهد و همه مردمان دنیا از روی پلی به نام «چینوات» میگذرند. برای نیکوکاران این پل چنان گسترش میابد که شش ارابه، میتوانند به راحتی و در کنار هم از آن عبور میکنند، آن سوی پل «بهشت» است. اما برای بدکاران این پل چون تار مویی نازک میشود و آنها از آنجا به درون «دوزخ» افتاده و پادافره گناهان خویش را میبینند. این روایت در قرآن به نام «پل صراط» و عبور نیکوکاران و بدکرداران از آن و رسیدن نیکوکاران به «جنت» و افتادن بدکاران به «جهنم» منعکس گشته است.
بنابراین سوشیانت، سومین کسی که زرتشت بشارت آمدن اورا داد، حضرت مهدی (عج) است.


*) بنابر اعتقاد صادق هدایت و جمعی از مورخان و اوستا شناسان، نسک ارزشمند زندبهمن‌یسن ابتدا از روی بخشهایی از اوستای اصلی که امروز مفقود گشته نوشته شده بود و در سالهای بعد، هر کاتب در آن دست برده و چیزهایی را افزوده است.

**) نویسنده این منظومه، که در سده های آغازین هجری و پس از افتادن کشور به دست تازیان نوشته شده است، به روایتی موبدی زرتشتی با نام زرتشت ابن بهرام ابن پژدو ، و بنا بر روایتی دیگر شاعری گمنام به نام کیکاووس رازی ابن کیخسرو از اهالی ری بوده است.

***) به معنای سود رسان و سود بخش و در معنای عام‌تر رهاننده و منجی.

منبع:

http://www.tarikhbook.ir/1386/07

دسته بندی مطلب: تاریخ باستان + دین و آیین زرتشتی + دین و آیین مسیحی
تصویر پروفایل انی کاظمی

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

16 دیدگاه در “بشارت آمدن حضرت محمد و عیسی مسیح در کتب زرتشتیان

 • شهریور ۱۰, ۱۳۹۱ در۱۲:۲۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  توجه به این واقعیت ضروری به نظر میرسد که پس از مرگ اشا زرتشت کتاب اوستا تحریف و بازنویسی شده و مطالبی مانند بهشت و جهنم و سوشیانت بر خلاف نظر و گفته اشا زرتشت به وسیله مغان وارد آیین زرتشت شده و چنانچه اشا زرتشت و دیگرکسانی مانند بودا به خردگرایی و دوری از اسطوره و خرافات اعتقاد داشتند. روحانیون مذهبی خرافه پرست از قبیل مغان و کرپن ها این افسانه و پیشگویی را وارد کرده و خوراک ذهنی دیگر ملتها و ادیان گردانیدند.

  [پاسخ]

  سروش پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۹ ب.ظ:

  در گاتها به وضوح سخن از پل چینوات(پل صراط) و مینو و دوزخ (بهشت و جهنم) آمده است.
  در گاتها بند سوم یسنای ۴۶ نیز آشکارا نام سوشیانت آمده است

  آنچه که به وسیله مغان وارد دین شده است خزعبلات وندیداد و چون آن است که فرض مثال از غسل با گمیز (شاش) گاو سخن میگوید!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۳۱, ۱۳۹۱ در۱۲:۵۲ ب.ظ
  پیوندیکتا

  وااااااااااااااااااااااااااااای برملتی که به دین ودین سواران باور دارد وااااای
  بترسید از دین بترسیداز دین امروزبترسید
  بترسید از دین سواران که به خدایی که آسمان وزمین وکائنات را خلق کرد در دین جز دروغ چیزی نسیت وامروز هم همان دروغهای دین ابزاری توانمند شده برای آنانی که بر مرکب دین سوارند برای به رعیت وبندگی کشیدن خلق وبنده های آفریدگار به سود خویش است.اگر بندگی خدا را قبول دارید اگر خدا پرست وباور به وجود خدایی دارید که آفریننده است به دین باور نکنید که منشائ تمام اهریمنی دین است

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ مهر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۴ ب.ظ:

  آقا سیاوش میشه بگی دستورات خدای شما باید به چه شکل و در چه قالبی بدستت برسه؟
  یا تو مشرکی یا اگر خداپرستی این حرفت تناقض داره با خداپرستیت.

  [پاسخ]

  pahlav پاسخ در تاريخ اسفند ۵ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۴ ب.ظ:

  سخن سیاوش می تواند بسیار منطقی باشد.خدایی که این جهان و کائنات و موجودات و بشر را خلق کرده نمی توانسته راهیابی را در نهاد بشر گذاشته باشد که گذاشته است و آن خرد است .آیا تا بحال فکر کرده اید که چرا همه پیامبران فقط از منطقه خاورمیانه اند؟ آیا فکر کرده اید که خدای دانای بی همتا برای هدایت بشر نیازی ندارد که یکی را
  خواب نما کند ،خود می تواند چراغ راه را در نهاد بشریت بگذارد که گذاشته.اگر من نفهمم و راه را کج روم، تو و دیگری در مجموعه گروه و جامعه ،راه یافته را در حد خود به من و امثال من می نمایید.خدای بزرگ عقل کل است و خالق بی همتا بنابراین توانایی همه گاری را دارد و با دادن عقل به بشر اورا در طول تاریخ هدایت کرده است.و…

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۱۸, ۱۳۹۱ در۴:۵۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  داداش این معنیش اینه که قرآن کپی برداری از سایر ادیان هست نه چیز دیگری. این دری وری ها چیه میگی؟

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۷, ۱۳۹۱ در۲:۳۳ ب.ظ
  پیوندیکتا

  چقدر مسخره و بی ربط!!!!

  یارو پیش خودش تخیلاتی کرده هر کدوم به کسی ربط داده
  عجب نوشته ضعیفی بود
  بگو من دلم میخاد اینطور باشه نه اوستا گفته!!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۲۱, ۱۳۹۱ در۱۱:۵۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  در خرده اوستا ، قسمت ازیرین گاه ، نیز به دین آینده ی جهان ، بشارت داده است .

  [پاسخ]

  مرید نور پاسخ در تاريخ آبان ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۱ ب.ظ:

  ضمناً . تشکر میکنم از بهمن عزیز .

  [پاسخ]

  پاسخ
 • دی ۱۲, ۱۳۹۱ در۲:۵۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  نویسنده این مقاله بنده هستم که ذکر منبع را برداشته اید

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۲۹, ۱۳۹۴ در۷:۲۴ ب.ظ
  پیوندیکتا

  اینکه سوشیانت اول حضرت عیسی و دوم حضرت محمد است درست است ولی سوشیانت سوم فردی عادی است که بر علیه بیداد شورش می کند و ایران را از ستم پاک می کند و او وحی دریافت نمی کند چون اگر چونین شود هنگامیکه سخنانی که از خدا به او برسد را به مردم برساند از سوی خدا به مردم پیام اوری کرده و پیامبر می گردد و این با توجه به اخرین بودن محمد (ص) کفر مطلق و اشتباه است و پیامبرانی که از سوشیانت سخن گفتند تنها امدن این فرد عادی و قیام شاید جهانگیرش را پیش بینی کرده اند و به نوعی تاریخ اینده را با کمک خدا روایت کرده اند!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ در۲:۱۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  در کتاب معروف زرتشتیان کتابد زند پس از ذکر مبارزه همیشگی ایزدان و اهریمنان می خوانیم:
  آنگاه پیروزی بزرگ از طرف ایزدان و برانداختن تبار اهریمنان، عالم کیهان ۲۶به سعادت۲۶ اصلی۲۳ خود رسیده بنی آدم ۲۳بر تخت نیک بختی خواهند نشست.۴۱ به ریاضی قرآن ۲۳بنی آدم ۲۳ مهدی ۲۳ حامی ۲۳ آزادی ۲۳ زمین ۲۳ از آن ۲۳ مهدی خواهد شداینکه سوشیانت اول حضرت عیسی و دوم حضرت محمد است درست است ولی سوشیانت سوم فردی قدر قدرت است که بر علیه بیداد شورش می کند و جهان را از ستم پاک می کند و او وحی دریافت نمی کند به امر خداوند از همه دنیا آگاه است علمش احاطه به محیط است آیه ۱۲ یاسین که ۲۳ حروف دارد وکل شیی احصیاه فی امام مبین ۲۳ حرف دارد امام آگاه بتمام کره زمین و تمام علم هاست هنگامیکه سخنانی که از خدا به او برسد را به مردم برساند
  ۲- جاماسب در کتاب جاما سبنامه از زرتشت نقل می کند که می گوید:
  مردی بیرون آید از زمین تازیان، از فرزندان هاشم، مردی بزرگ سر، بزرگ تن و بزرگ ساق خیلی خیلی قهرمان و بزرگه جیگر باعشق ما ۲۳ و بر آیین جد خویش و با سپاه ب پ س ر بسیار و روی به ایران نهد و آبادانی کند و زمین را داد کند.۴۲ ای داد بیداد همه منتظر منجی عالمند ۴۲
  ۳- درهمان کتاب پس از بشارت دادن به نبوت حضرت رسول(صل الله علیه و اله) می گوید:
  و از فرزندان دختر آن پیامبر که خورشید جهان۲۳ و شام زمان ۱۴نام دارد، کسی پادشاه شود در دنیا به حکم یزدان که جانشین آخر آن پیغمبر باشد. در میان دنیا که مکه باشد و دولت او تا به قیامت متصل شود و ….. از خوبان و پیامبران گروه بسیار را زنده کند…..۴۳
  ۴- جاماسبنامه صفحه ۱۲۱:
  سوشیانت ۲۳(نجات دهنده بزرگ) دین را به جهان۵۹ رواج دهد، فقر و تنگدستی را ریشه کن سازد. ایزدان را از دست اهریمن نجات داده ، مردم جهان را همفکر و هم گفتار و هم کردار گرداند.۴۴
  ۵- در کتاب زند و هومن سین صفحه ۲۵ سخن جاماسب را از قول استادش زرتشت چنین نقل می کند:
  پیش از ظهور سوشیانت۲۳ پیمان شکنی و دروغ و بی دینی در جهان رواج می یابد و مردم از خدا دوری جسته، ظلم و فساد و فرومایگی آشکار می گردد و همینها نیز اوضاع جهان را دگرگون ساخته، زمینه را برای ظهور نجات دهنده مساعد می گرداند. وقایعی که مصادف با ظهور می شود عبارتست از علامات شگفت انگیزی که در آسمان پدید می آیدودال برآمدن۴۷خردشهر ایزد۴۷شجره مطهره۴۷می باشد و فرشتگان از مشرق و غرب به ۲۳فرمان۲۳ او فرستاده می شوند و به همه دنیا پیام می فرستد اما اشخاص شرور او را انکارمی کنند وکاذب می شمارندو نگهبانان پیروزگر آسمانها ۱۴ و زمینها در برابر او سر فرود می آورند.

  در تورات و انجیل فارقلیط و پرکلیتوسه ۴۷به ابجد ۴۷کسانی است که نام آنها بر سر زبان ها باشد و همه کس آنها را ستایش کنندبه علم ریاضی علم ابجد قرآن پرکلیتوسه ۴۷ منظور نبوت خاتم و اهل بیت او میباشند پرکلیتوسه ۴۷ به شگفتی آیه تطهیر دقت کنیم: این آیه قرآن ۴۷ حروف دارد ۴۷ شجره مطهره ۴۷ و ۱۲ امام هم حروف اسمشان ۴۷ میباشد این آیه نورانی اهل بیت ولایت هم ۴۷ حروف میباشد ۴۷(إنما یرید الله لیذهب عنکم الرجس أهل البیت و یطهرکم تطهیرا)۴۷این آیه دارای ۴۷حرف میباشد. تعداد حرفهای اسامی زیر :فاطمه ۵ علی ۳ حسن ۳ حسین ۴ علی ۳ محمد ۴ جعفر ۴ موسى۴ علی۳ محمد ۴ علی ۳ حسن ۳ محمد ۴ در مجموع ۴۷ حرف میباشد.۴۷ خردشهر ایزد۴۷ شجره مطهره ۴۷در قرآن ثبع المثانی من القرآن العظیم مراد نام ائمه شیعه بدون تکرار در قرآن ۷ بار آمده ۱محمد ۲فاطمه ۳چهار علی چهار ۴محمد۵دو حسن۶ جعفر موسی۷ که در راه است انشاء الله با عصای و انگشتر سلیمان در راه است در کتب زرتشت سوشیانت ۷ حرف میباشد و ابجد سوشیانت ۲۳ مهدی ۲۳ میباشد ۴۷ خردشهر ایزد۴۷ شجره مطهره ۴۷ شجره مطهره ۴۷ منظور خانواده پیامبر میباشد ابجد ۴۷ شجره مطهره ۴۷(إنما یرید الله لیذهب عنکم الرجس أهل البیت و یطهرکم تطهیرا)۴۷این آیه دارای ۴۷حرف میباشد. ۴۷ شجره مطهره ۴۷در کتب زرتشت ۴۷ خرد شهر ایزد ۴۷ منظور شجره مطهره ۴۷ اهل بیت پیامبر اسلام میباشد

  در میان کتب دینی یهود، آیات مربوط به منجی کمتر دستخوش تحریف ودستبرد متخاصمان قرار گرفته است.برخی این امر را ناشی از گرایش شدید یهودیان به منجی دانسته اند آنچنان که “هارامبام” (موشی بن میمون) یکی از بزرگان و اکابر یهود می گوید:”هر فرد یهودی که به ۲۳ماشیح ۲۳معتقد نباشد و یا چشم به راه آمدنش نباشد منکر بیانات موسی و سایر پیامبران بنی اسرائیل است(۱) به ریاضی قرآن در کتب یهود ماشیح ماشیح۲۳اصلی۲۳بنی آدم۲۳مهدی۲۳ ماشیح همان مهدی ۲۳وارث ۲۳زمین ۲۳حامی ۲۳ آزادی۲۳ عقاب ها ۲۳شاهین۲۳بدین شما۲۳ شاد اینه ۲۳ دین شاها ۲۳ حامی ۲۳بمرده ۲۳شاه مردا۲۳ بدینه۲۳ماشیح ۲۳مهدی ۲۳سلطانه ۲۳ بعالم۲۳ ماشیح۲۳سوشیانت ۲۳بنی آدم ۲۳ مهدی ۲۳ ماشیح ۲۳ کلام خدا ۲۳ حامی۲۳ آزادی ۲۳ بدین ۲۳ کلام خدا هم در صحیفه آسمانی؛درصحیفه آسمانی۲۳لسان صدق۲۳شاه مردا۲۳معروف است مهدی صاحب الزمان۲۳ لسان صدق۲۳ بنی آدم ۲۳سوشیانت ۲۳ مهدی ۲۳ دروگوهر می طراود از لسان من به بقربان کلام گوهر زیبای تو چکنم که دورم ارباب و لسان صدق علیا «مهمی ۲۳ آخر» در انجیل؛ مهمید همان مهدی میباشد ۲۳ مهمی ۲۳نجیب ها ۲۳اولی۲۳ مهدی۲۳ وارث ۲۳زمین۲۳مهدی ۲۳سلطانه ۲۳بعالم ۲۳حامی ۲۳بدین۲۳کلام خدا ۲۳لسان صدق ۲۳مهدی۲۳بنی آدم۲۳ماشیح ۲۳ بنی آدم ۲۳ ماشیح ۲۳ سوشیانت۲۳ از پیغمبر خاتم پیغمبران پرسیدن شما چه کسی را بیشتر از همه دوست داری فرمود الهی من و پدرو مادرم به فدایش فدایی بسیار دارد پیامبر میداند ۱۲۴ هزار پیامبر و ۱۴ معصوم بخاطروجودذی جود ایشان بوده است۱۲ یاسین این آیه ۲۳ حروف دارد ابجد امام آگاه به تمام دنیاست ۲۳ و کل شیی احصیناه فی امام مبین ۲۳ مهدی ۲۳ از پیغمبر خاتم پیغمبران پرسیدن شما چه کسی را بیشتر از همه دوست داری فرمود الهی من و پدرو مادرم به فدایش فدایی بسیار دارد پیامبر میداند ۱۲۴ هزار پیامبر و ۱۴ معصوم بخاطروجودذی جود ایشان بوده است۱۲ یاسین این آیه ۲۳ حروف دارد ابجد امام آگاه به تمام دنیاست ۲۳ و کل شیی احصیناه فی امام مبین ۲۳ مهدی ۲۳

  امام زمان مهدی موعوددر ۵ سالگی در جواب یارانش و یاران پدر بزرگوارش {عج} فرمو د وقال مهدی {عج} :از ایشان سئوال کردند این کلام رمز قرآن کهیعص یعنی چه ایشان فرمود (کهیعص) فالکاف اسم کربلاء، والهاء هلاک العتره، والیاء یزید وهو ظالم الحسین علیه‌السلام، والعین عطشه،والصاد صبره.» امام ۵ ساله نابقه علم کلام و تفسیر قرآن بفدای آقایی باشکوه انسانی بی نذیرآقایی باادب وکریمی بزرگوار انسان دوست دارد فدای کلمات طلایی وگهر بارایشان گردد وقتی کسی نماینده الله باشد قرآن ناطق باشد بدورازانسانیت و تقواء و عدالت است که جانشین بحق رسول خدا محمد مصطفی و علی مرتضی را تنها بگذاریمازامام علی پرسیدندمقام شمابالاتراست یامقام حضرت مریم وعیسی علی در کعبه چون آمد به دنیا شکاف کعبه میگوید همین را بی اذن علی قدم مزن بر محراب هم زاده محرابو شهید محراب علیست کعبه زایشگاه مولایم علیست دوره مولاء گردیدن عبادت است ایشان فرمودخداوند دیوار عبادتگاه برترجهان کعبه شکافته شدوخداونددعوت نمود مادرم فاطمه بت اسدمرادرمحراب کعبه به دنیابیاوردوشهید محراب خواهم شدولی به حضرت مریم گفته شدازعبادتگاه خارج شو اینجا زایشگاه نیست محل عبادتگاه ودورشووبه بیابان خشک ولم یضرع بروخودتان قضاوت کنیدتمام کارهایی که عیسی انجام میدادعلی هم انجام میدادهم مرده زنده کردنووووجان خاتم پیغمبران راباکسیکه در عهد عتیق پیامبربوده یکی میباشد تازه بی پدر هم بوده خودتان قضاوت کنید یا حضرت آدم این آدم بی پدر مادر مگه من دستم بهش نرسه هفتا ماچش کنم تا جای ماچم روی صورتشون بمونه سرخ همینطوری مقام حضرت آدم بالاتراست یامقام حضرت خاتم خاتم خاتم فاطمه کوثرقرآن داشت آدم بی پدر مادر قابیل کشنده هابیل داشت آدم بخاطرنورباعظمت ۵۸۳ محمدعلی فاطمه حسن وحسین ۵۸۳ عاشوراه ۵۸۳ اهل بیت قاطمه ۵۸۳ با عشق علی ۵۸۳ بخشیده شد یک آدم بی پدر مادر را با خاتم پیغمبران مقایسه نکن بابای من بی سواد بوده من دکترا دارم و خلبانم بابام الاغ سوار بوده کی بالاتره آقا من تا این فرقه های کودن و گمراه را هدایت نکنم دست از سرشون بر نخواهم داشت

  [پاسخ]

  پاسخ
 • فروردین ۲۲, ۱۳۹۵ در۸:۲۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام…چندتا انتقاد داشتم …
  اول اینکه اقایی ک گفتین خدا جهان رو خلق کرده و برای هدایت انسان عقل رو قرار داده که احتمالا نظر شما اینکه ب وجود فرستاده از طرف خداوند نیازی نیست…حالا دوست عزیز شما که عقل داری چقد از هدایت بهره مند شدی و فقط مسئله هدایت نیست ایا شما با عقل خود به نهایت سعادت و قرب ب خدا میرسی و عقلت اشتباه نمیکنه؟؟؟
  دوست عزیز که اخر گفتن سوشیانت سوم یک فرد عادی است چطور دو فرد اول عادی نیستند ولی فردی ک قراره کاری ب اون بزرکی رو انجام بده یه فرد عادی میشه …یک فرد عادی صدر صد به خیلی از اشتباهات دچار میشه و معلوم نیست کاری ک یه فرد عادی انجام میده در راه خدا و مورد رضایت خدا باشه….
  پس اگ ب ایشون وحی نمیشه ک صدر صد میشه حالا فقط مثل پیامبر اسلام نیست اون وحی شدن…وقتی یک انسان عادی این کارو انجام بده احتمال اینکه اینده کل بشریت رو تباه کنه صدرصد وجود داره…پس خواهشا نگید یه فرد عادی این کارو قرار انحام بده ک فک نکنم این حرف درستی باشه

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۳۰, ۱۳۹۵ در۵:۳۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  قران مجید میفرماید،صم و بکم” عمی”فهم لا یرجعون،بقره””
  کور و کر و نادانند و هرگز باز نمیگردند،
  ایپگونه افراد هر چه در این افکار غوطه ور میشوند، خدا بیشتر انها را عذاب میدهد،پس دوستان خداجویی فکرو خون خود را برای چنین افراد گمراهی کثیف نکنید،خداوند خود در آخرت قضاوت خواهد کرد،همانگونه که به قوم نادان بنی اسراییل وعده داد،والسلام

  [پاسخ]

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

Pin It on Pinterest

X