کشف دو مقبره زیبای مصری

کشف دو زیبای مصری با دیوارهای نقاشی شده

به گزارش « ما»، یک تیم باستان شناسی آمریکایی دو مقبره در نزدیکی اقصر کشف کردند. نکته شگفت آور این است که این مقبره ها دارای دیوارهای نقاشی شده ای است که در طول ۳۵۰۰ سال زیبایی رنگ های خود را حفظ کرده است  و به ما اجازه می دهد که نقوش زیبای روی دیوار را با درخشش اولیه اش ببینیم.

کشف دو مقبره زیبای مصری

در حالی که مرکز تحقیقات آمریکایی (ARCE) مشغول نقشه برداری از منطقه شیخ عبد قرنه (محوطه محصوری که آرامگاه  تبس ۱۱۰ نامیده می شود) بودند این دو مقبره را در کنار وزارت امورباستانی مصر کشف کردند.

کشف دو مقبره زیبای مصری

قدمت این مقبره ها به هجدهم پادشاهی برمی گردد که از سال ۱۵۴۳ تا ۱۲۹۲ قبل از میلاد به طول انجامید.

کشف دو مقبره زیبای مصری

این مقبره ها مملو از خاک و شن بود اما در بخش های سالم آن منظره و نقوش زیبا با رنگهای شفاف روی گچ همچنان نمایان است .باستان شناسان آمریکایی می گویند روی دیوار صاحب خانه و همسرش را در جلویی میزی از هدایا به کشیده است.روی یکی از دیوار ها  صاحب خانه را در حال ارائه هدیه ای به الهه ای در حال پرستاری از یک کودک سلطنتی نشان می دهد.

دیواری دیگر نمایانگر اتفاقات روزانه و مراسم تشیع صاحبخانه است.متاسفانه این مقبره بر سر راه مخربان آثار باستانی قرار گرفت و بخش هایی از آن از جمله نام و عنوان صاحب خانه آسیب دید.بررسی های اولیه بقایا نشان دهنده نام و عنوان صاحب خانه بوده است .

همچنین بخوانید:  دیانت مصریان و منزلت و مقام خدایان در میان آنها

کشف دو مقبره زیبای مصری

یک سنگ نوشته بیان می کند که  یکی از این مقبره ها متعلق به آمنحوتپ ،دربان خدای آمون بوده است.نام همسر او ستامن Satamen بوده است و پسرش که تصویر او سالها پیش از روی دیوار پاک شد ساموت  Samut نام داشت.

کشف دو مقبره زیبای مصری

دومین ورودی مقبره تی شکل است که داری یک راهرو می باشد .این راهرو به یک اتاق کوچک با تاقچه ای ناقص درانتهایش منتهی میشود. ورودی جنوبی  به اتاقی کوچک دارای یک گذرگاه در وسط   آن ارتباط دارد که باستان شناسان عقیده دارند ممکن است با مقبره مخفی ارتباط داشته باشد.

کشف دو مقبره زیبای مصری

کشف دو مقبره زیبای مصری

کشف دو مقبره زیبای مصری

کشف دو مقبره زیبای مصری

منبع: gizmodo.com & tarikhema.org – eni kazemi

مطالب مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
فری جوان
مهمان
فری جوان

تاربرگ شما بسیار دلپسند و سودمند است و من از پستها و نوشتارهای شما بهره میبرم..
کاری پسندیده و شایسته انجام میدهید…
از دشوارهایی که در این راه بر خود هموار میکنید ارج نهاده و خرسند و سپاسگزارم

انی کاظمی
مدیر

درود.
اظهار لطف شما، بر شوق و علاقه ما افزود.
سپاس گزارم.