کشف مجسمه مادربزرگ در مصر

به تازگی ‌ای منحصر به ‌فرد، تراشیده شده از سنگ آلاباستر (Alabaster) در کرانه غربی (Luxorr) در امتداد رود نیل کشف شد. باستان شناسان وزارت آثار باستانی مصر ادعا می‌کنند که این مجسمه احتمالا ، ملکه تیه (Queen Tiye) است. با ما تاریخ ما همراه باشید.
کشف مجسمه مادربزرگ در مصر

این مجسمه تصادفا در زمان جا به جایی قسمت پایینی (King Amenhotep III)، نهمین فرعون دودمان هجدهم باستان که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۵۲ قبل از میلاد فرمانروایی کرد، کشف شد. بر اساس عکس‌های منتشر شده، این مجسمه که قدمت ۳۴۰۰ سال دارد، با ابعاد واقعی ساخته شده و به گفته باستان شناس اوریگ سروزیان (Hourig Sourouzian) در کنار پای راست مجسمه آمنهوتپ سوم پیدا شده است.

کشف مجسمه مادربزرگ در مصر

ملکه تیه همسر آمنهوتپ سوم و مادربزرگ پدری پادشاه توت (King Tut)، از نامدارترین فراعنه مصر، بود که حدودا در سال ۱۳۴۰ قبل از میلاد درگذشت.

مجسمه کشف شده که ممکن است مجسمه مادربزرگ پادشاه توت باشد، در وداع آمنهوتپ سوم، در کوم ال هیتان (Kom Al-Hittan) قرار داشت. وزیر آثار باستانی مصر، خالد الانانی (Khaled El-Enany)، در بیانیه‌ای این مجسمه را زیبا، متمایز و منحصر به فرد توصیف کرده است. الانانی در بیانیه خود با اشاره به کشف مجسمه‌های کوارتزی از ملک تیه در گذشته، اظهار کرد که این اولین مجسمه از ملکه تیه است که از سنگ آلاباستر ساخته شده است.

به گفته سروزیان مجسمه در شرایط مساعدی است و رنگ‌های باستانی آن حفظ شده‌اند؛ عملیات بازسازی بر روی مجسمه ملکه تیه به زودی آغاز خواهد شد.

کشف مجسمه مادربزرگ در مصر
مجسمه مادربزرگ پادشاه توت ، ملک تیه، تنها یکی از صدها مجسمه یافت شده در معبد آمنهوتپ سوم است

همچنین بخوانید:  سلسله های عتیق مصر

در سال ۲۰۱۱ هم مجسمه دیگری از آمنهوتپ سوم، ساخته شده از آلاباستر، کشف شد که یکی از دو مجسمه غول پیکر یافت شده از این فرعون در معبدش بود. این دو مجسمه عظیم الجثه هرکدام ۷۲۰ تن وزن داشتند و ارتفاع آن‌ها تقریبا هم اندازه یک ساختمان شش طبقه بود. آمنهوتپ سوم در زمان شکوفایی مصر باستان پادشاهی کرد و در طول مدت فرمانروایی‌اش بناهای عظیمی ساخت.

بر اساس گزارش صندوق جهانی بناهای تاریخی (World Monuments Fund)، در سال‌های اخیر آب رود نیل باعث خرابی برخی از بناهای سنگی معبد آمنهوتپ سوم شده است؛ در سال ۲۷ قبل از میلاد هم بخش از مجسمه‌های این معبد در زمین لرزه‌ای تخریب شدند.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن