کشف مجسمه مادربزرگ در مصر

به تازگی مجسمه‌ای منحصر به ‌فرد، تراشیده شده از سنگ آلاباستر () در کرانه غربی شهر اقصر () در امتداد کشف شد. وزارت ادعا می‌کنند که این مجسمه احتمالا مجسمه مادربزرگ پادشاه توت ، ملکه تیه () است. با ما تاریخ ما همراه باشید.
کشف احتمالی مجسمه مادربزرگ پادشاه توت در امتداد رود نیل

این مجسمه تصادفا در زمان جا به جایی قسمت پایینی ()، نهمین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۵۲ قبل از میلاد فرمانروایی کرد، کشف شد. بر اساس عکس‌های منتشر شده، این مجسمه که قدمت ۳۴۰۰ سال دارد، با ابعاد واقعی ساخته شده و به گفته باستان شناس () در کنار پای راست مجسمه آمنهوتپ سوم پیدا شده است.

کشف احتمالی مجسمه مادربزرگ پادشاه توت در امتداد رود نیل

ملکه تیه همسر آمنهوتپ سوم و مادربزرگ پدری پادشاه توت (King Tut)، از نامدارترین فراعنه مصر، بود که حدودا در سال ۱۳۴۰ قبل از میلاد درگذشت.

مجسمه کشف شده که ممکن است مجسمه مادربزرگ پادشاه توت باشد، در معبد وداع آمنهوتپ سوم، در کوم ال هیتان (Kom Al-Hittan) قرار داشت. وزیر آثار باستانی مصر، خالد الانانی (Khaled El-Enany)، در بیانیه‌ای این مجسمه را زیبا، متمایز و منحصر به فرد توصیف کرده است. الانانی در بیانیه خود با اشاره به کشف مجسمه‌های کوارتزی از ملک تیه در گذشته، اظهار کرد که این اولین مجسمه از ملکه تیه است که از سنگ آلاباستر ساخته شده است.

به گفته سروزیان مجسمه در شرایط مساعدی است و رنگ‌های باستانی آن حفظ شده‌اند؛ عملیات بازسازی بر روی مجسمه ملکه تیه به زودی آغاز خواهد شد.

کشف احتمالی مجسمه مادربزرگ پادشاه توت در امتداد رود نیل
مجسمه مادربزرگ پادشاه توت ، ملک تیه، تنها یکی از صدها مجسمه یافت شده در معبد آمنهوتپ سوم است

در سال ۲۰۱۱ هم مجسمه دیگری از آمنهوتپ سوم، ساخته شده از آلاباستر، کشف شد که یکی از دو مجسمه غول پیکر یافت شده از این فرعون در معبدش بود. این دو مجسمه عظیم الجثه هرکدام ۷۲۰ تن وزن داشتند و ارتفاع آن‌ها تقریبا هم اندازه یک ساختمان شش طبقه بود. آمنهوتپ سوم در زمان شکوفایی مصر باستان پادشاهی کرد و در طول مدت فرمانروایی‌اش بناهای عظیمی ساخت.

بر اساس گزارش صندوق جهانی بناهای تاریخی (World Monuments Fund)، در سال‌های اخیر آب رود نیل باعث خرابی برخی از بناهای سنگی معبد آمنهوتپ سوم شده است؛ در سال ۲۷ قبل از میلاد هم بخش از مجسمه‌های این معبد در زمین لرزه‌ای تخریب شدند.

دسته بندی مطلب: اکتشافات جدید باستان شناسان + تاریخ تمدن مصر باستان

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

دنبال کردن
avatar
wpDiscuz