نابودی بینی مجسمه ی ابوالهول

یک باور عمومی نادرست وجود دارد مبنی بر این که در زمان لشکرکشی به مصر (۱۸۰۱-۱۷۹۸ میلادی) او به سربازانش دستور داده که از ی ابوالهول به عنوان نشانه ای برای تیراندازی استفاده کنند و به همین دلیل این مجسمه ی غول پیکر بینی خود را از دست داده است.

در واقع قبل از این که ناپلئون به بیاید بینی خود را از دست داد بود و این موضوع توسط جهانگردان فرانسوی که سال ها قبل از ورود ناپلئون به مصر به این مناطق به تایید رسیده بود. برخی نیز بر این باورند که بینی توسط یک افراطی عرب در قرن ۱۴ میلادی شکسته شده است.

 

………………

 

می گوید:” داستان های خوب به تزیین و آرایش ناچیزی نیاز دارند” و این موضوع اگر چه در مورد کتاب های داستان صدق می کند اما هیچ اهمیتی به حرف های آقای گاندالف نمی دهد. تعبیر و تفسیرهای نادرست از وقایع و فرضیات متعددی در کتاب های رخنه کرده است که در طول زمان بر شدت و حدت آن ها افزوده شده و اگر چه در ابتدا کم و بیش نادرست انگاشته می شدند اما با گذشت زمان و کاهش حساسیت و البته تکرار آن ها، این باورها و داستان های تحریف شد در ذهن ما به باورهایی خدشه ناپذیر و واقعی تبدیل شده اند.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

دنبال کردن
avatar