ایرانیان باستان به حج میرفته اند !

در مروج‌الذهب (جلد یکم، ص۲۸۳ و ۲۸۴)خبری را نقل کرده است که خلاصه آن چنین است:ایرانیان در گذشته به زیارت خانه‌ی خدا در مکه می‌رفتند و بدور آن طواف می کردند.چون هنگامی که ساسان نیای اردشیر بابکان به آنجا می‌رفته بر چاه اسماعیل نیز زمزمه می‌کرده است و ایرانیان دیگر نیز چنین می‌کرده اند، به همین سبب آن چاه را زمزم نامیده‌اند.

مسعودی شعری را هم که در قدیم‌الزمان شاعری در این زمینه سروده است نقل می‌کند:
زمزمت الفرس علی زمزم / و ذاک فی سالفها الاقدام

مسعودی سپس می‌افزاید که: ایرانیان در گذشته اموال و جواهرات هم به کعبه پیشکش می‌داده اند؛ و ساسان ابن بابک دو آهوی زرین و مقداری جواهر، چند شمشیر و طلای بسیار به کعبه هدیه کرده بود که آنها را در چاه زمزم دفن کرده بودند.

همچنین تا چند سال پیش تکه سنگ‌های خردشده از (فرشته آب و پاکی ایرانیان) در کناره حوض زمزم قرار داشت، که در بازسازی جدید محوطه خانه خدا ازمیان رفت.( بازشناسی هویت ایرانی اسلامی، ص ۲۷۵)

در کتاب المعارف و المعاریف آمده است که: پارسیان بدین عقیده که روح هرمز (اهورامزدا) در کعبه حلول نموده، آنرا تقدیس می نمودند و به این خانه می آمدند.

دکتر سید جعفر حمیدی در نوشتاری درباره رستم چنین می‌گوید:حکایت رستم در عصر ساسانى در بین مردم عربستان موجود و رایج بوده و حتى در صدر اسلام این داستان و داستانهاى دیگر ایرانى توسط شخصى به نام «نضربن حارث» در مکه روایت مى‏شد.

دکتر رضا مرادی غیاث‌آبادی در تارنمای پژوهش‌های ایرانی چنین می‌نویسند:
ایرانیانِ پیش از اسلام، علاوه بر اینکه هر ساله به طواف کعبه می‌رفته‌اند (مسعودی)، هدایا و پوشش‌هایی را نیز برای کعبه می‌فرستاده‌اند و بازسازی و مرمت آنرا به عهده می‌گرفته‌اند. به‌ویژه که شمار فراوانی از ایرانیان، ساکن شبه ‌جزیره بوده‌اند و به قول محمد بن احمد مَقْدِسی در «» شمار بازرگانان، صنعتکاران و کشتی‌سازان ایرانی در کرانه‌های دریای سرخ به اندازه‌ای فراوان بوده که زبان غالب در آنجا، زبان فارسی بوده است.

ارزقی در «» از گروه هیربدانی یاد می‌کند که مقیم شهر مکه بوده‌اند. یکی از آنان به نام «مهر» در آنجا خواندن و نوشتن آموزش می‌داده و کوچه‌ای در مکه به نام او کوچهٔ «مهر» نامیده می‌شده است (ارزقی، ص ۴۹۵ و ۵۳۶).

مکه در ایران باستان
جلیل اخوان زنجانی در «رصد و گذاری در ایران» (ص ۱۷۸) این گمان را پیش کشیده است که واژه «تازی» دلالت بر اعراب نمی‌کند و منظور از تازیان یا تاجیان/ تاجیکان، ایرانیان ساکن شبه‌جزیره بوده است.

در بارهٔ ساخت کعبه به دست ایرانیان، روایت‌های جالبی از ابوالفرج اصفهانی در «الاغانی» در دست است: او آورده است که ابن مسجع (موسیقیدان بزرگ ایرانی که در شبه‌جزیره به بردگی گرفته شده بود و کسی بود که نغمه‌های موسیقی ایرانی را بر نغمه‌ها و الحان عربی توافق و تطبیق داد) آوازی را به عربی در نزد خواجه خود خواند. خواجه پرسید که این آواز را از که آموختی؟ و ابن مسجع گفته بود که از «ایرانیانی که مشغول ساختن کعبه هستند» (سامی، ص ۴۹۴).

منبع الکترونیکی : مهرمیهن

دسته بندی مطلب: تاریخ تمدن ایران باستان + دین و آیین اسلام
تصویر پروفایل انی کاظمی

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

34 دیدگاه در “ایرانیان باستان به حج میرفته اند !

 • خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ در۲:۱۴ ب.ظ
  پیوندیکتا

  اینکه چیزی جدیدی نیست ایرانیان باستان نه تنها به حج میرفتند که کارهای دیگری نظیر رفتن به پابوس امام رضا دخیل بستن به چاه جمکران رفتن به عتبات عالیات و … رو هم انجام میدادند

  [پاسخ]

  ا.رجبی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۸ ب.ظ:

  آقا/خانم صدر، منظور از ایرانیان باستان در متون این سایت،ایرانیان قبل از ورود اسلام به ایران می باشند.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ در۴:۳۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  به نام یزدان بخشاینده بخشا
  درود
  خیلی سپاس‌گزارم که این نوشته را قرار دادید
  واقعا جالب و آموزنده بود
  اما دوستان ناباور به اسلام چنین مطالبی را نمی‌توانند باور کنند!
  در حالی که ما باید حقیقت را بپذیریم گرچه مخالف افکار و عقاید و دانسته‌هایمان هست
  با سپاس

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ در۱۲:۳۱ ب.ظ
  پیوندیکتا

  درود یزدان پاک اهورامزدا بر شما … انی جون مطلب جدید نداری که اینارو میذاری! بسه بابا ! فکر میکردم اینجا تنها جاییه که راجب ایران و ایرانی مطلب مینوسند ولی انگار شمام می خواین مارو به تازیان بچسبونید… اخه اون کعبه ای که اون زمان داخلش پر از بت بود(لات و هبل و عزّی مشهورترینشان) کجا و اهورامزدا کجا!؟؟ از شما بعید بود انی جون …چرا شمام تاریخ ایران آریایی رو مثل آخوندای تازی پرست دوست دارین بگین…

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۲۸, ۱۳۹۱ در۲:۴۲ ب.ظ
  پیوندیکتا

  ایران تا زمان خسرو پرویز زرتشتی بوده چجوری خدای مسلمونا را پرستش میکردند!!!؟
  این متن شما یا دروغه یا ایران از اول مسلمون بوده و اینم بگم که با این چرتو پرتا سعی نکنین تاریخ با عزتم.ن. فراموش کنیم.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۳۱, ۱۳۹۱ در۱:۱۸ ب.ظ
  پیوندیکتا

  باسلام وعرض ادب
  دوستان عزیز کعبه ازقدیم الایام جایگاه واحترام خاصی درمیان تمدنهای جهان داشته است ودارد جهت شناخت جایگاه کعبه و حضرت ابراهیم (ع )
  که درحقیقت کعبه را تجدید بنا کرده اند برای شناخت تفصیلی این موضوع به کتاب جامعه شناسی کعبه /تالیف استادمرتضی رضوی مراجعه فرمایید همانطور که تمدن از کنار کعبه شروع شد درآخرالزمان هم به جایگاه اصلی خود کعبه برخواهد گشت به امید آن روز
  باسپاس

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۴, ۱۳۹۱ در۷:۱۹ ب.ظ
  پیوندیکتا

  درود. آن زمان آنجا فقط بت خانه بود ! تعجب می کنم از مطلبی که نوشتید! آیا ایرانیان برای بت ها آنجا می رفتند؟ یا تمام مطالب تاریخی که من خواندم دروغ بوده و این مطلب راست؟!! اگر خود عرب ها این مطلب رو ببیند فکر می کنم بیشتر از ما متعجب شوند!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۸, ۱۳۹۱ در۵:۵۸ ب.ظ
  پیوندیکتا

  من از دوستانی که تعصب بی جا نسبت به ایران باستانی که زردتشتی و آتش پرست بودند، دارند تعجب می کنم . آیا شما داستان جمجمه انوشیران ساسانی را در موقع آمدن حضرت امیرالمومنین به مدائن نشنیده اید که این حرفها را می زنید . شما فکر می کنید افتخار کردن به ایران باستان و آتش پرستی باعث سعادت انسان در دنیا وآخرت می شود . چیزی که باعث سعادت انسان در دنیا و آخرت می شود تمسک به اهل بیت علیهم السلام و قران وبه کار تعالیم ثقلین در زندگی است. آیا شما فکر می کنید که وضعیت داریوش و کوروش که این همه مردم به آنها افتخار می کنند در برزخ چگونه است . آیا سرنوشت آنها جز عذاب نیست . به خاطر آنکه در زمان این پادشاهان اعتقادداشتن به حضرت موسی وسیله نجات بود ، در صورتی که این پادشاهان آتش پرست بودند هر چقدر هم که خوب بوده باشند برایشان هیچ فایده ای ندارد . ضمنا سری به کتاب اوستا که کتاب مقدس زردتشتیان است بزنید که چگونه کتابی است . اوستا کجا و کتاب مقدس قرآن کجا ؟؟؟؟؟؟؟
  ما باید تعصبات قومی و نژادی را کنار بزنیم و تنها امید و آرزوی ما فرج امام زمان عج الله باشد که با ظهور خودشان همه ناعدالتی ها در جهان به پایان می رسد .
  به امید فرج قائم آل محمدعج الله تعالی فرجه الشریف و پایان همه بی عدالتی ها در تمام جهان

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۳:۵۲ ب.ظ:

  ۱)اگر زردشتیان اتش پرست بودند نامشان در سوره ی حج همردیف یهودیان و عیسویان و صائبان نمی امد.
  ۲)منبع این داستان رو ذکر می کردید تا ما هم استفاده کنیم.شما که انقدر حب علی(ع) رو دارید حدیث ایشون رو درباره ی فاصله ی حق و باطل شنیدین؟**حق ان است که بگویی دیدم و باطل ان است که بگویی شنیدم**
  ۳)یعنی جز شیعه هیچکس وارد بهشت نمیشه؟بیچاره کورش و داریوش ونوشینروان و…که دعوت محمد(ص)و ال ایشان(ع)رو نشنیدن!!!
  ۴)من نمازمو بخونم ولی همسرمو بزنم جام بهشته؟وای بر بهشت اگر اینان ساکنان ان باشند.
  ۵)امام صادق(ع) رو که میشناسی؟مگه نفرموده اند:نصف دین حسن معاشرت بر مردم است؟؟؟؟؟
  ۶)اینهمه به ایران و ایرانی و هموطنات توهین کردی الان می گی باید تعصبات دینی رو کنار گذاشت!!!!!!!!!!!هر چه می کشیم از ریا و تزویر است.
  ۷)وای بر اون رهبری که پیروانش همچون تو باشند.
  ۸)بلند بگو امین.

  [پاسخ]

  محمدرضا پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۴۸ ب.ظ:

  به نظرم خیلی کورکورانه قضاوت کردی وهرکی دلش پاک باشه و به حقوق خودش و خدا و مردم تجاوز نکنه هرکاری که خواست انجام بده .مثلا نماز یکی ازاین حقوقه که اگه انجام ندیم به خودومون ظلم کردیم من اینو شخصا تجربه کردم.

  [پاسخ]

  فرید(فرورتیش) پاسخ در تاريخ مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱:۲۶ ق.ظ:

  به یاری دادار اورمزد
  زرتشتیان هیچ وقت آتش پرست نبودند زرتشتیان از چند هزار سال پیش بر خلاف اعراب به یگانگی خداوند پی برده بودند و آن را در کتیبه ها و سنگ نوشته به جای گذاشته اند.آنچه می بینید ترجمه ی کتیبه ی داریوش پشت آرامگاه ایشان است:
  بند ۱:داریوش شاه گوید:خدای بزرگ اهورامزدا که این زمین را آفرید که آسمان را آفرید که مردم را آفرید ک شادی را برای مردم آفرید که داریوش را شاه کرد یک شاه از بسیاری یک فرمانروا از بسیاری
  بند۵:این که کرده شد همه را به خواست اهورا مزدا کردم اهورا مزدا مرا یاری کرد تا هنگامی که کار را تمام کردم واهورامزدا من و خاندان سلطنتی ام و کشورم را از زیان محفوظ دارد این را من از اهورا مزدا خواستارم.
  بخش هایی از وصیت نامه کوروش:همواره حامی کیش یزدان پرستی باش اما هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی کتد و همیشه به خاطر داشته باش که هر کس باید آزاد باشد تا از هر کیشی که میل دارد پیروی کند.
  کوروش گوید:من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت و از همه ی شاذی ها برایم لذت بخش تر بود

  [پاسخ]

  عطا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۷ ق.ظ:

  عزیز دل برادر قرآن به نوعی بازگویی کتابهای همچون اوستا،انجیل و تورات است کمی مطالعه کنید و از روی تعصب بحث نکنید.

  [پاسخ]

  فرهاد پاسخ در تاريخ شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب.ظ:

  به نام خدا.آقا ابراهیم شما که دم از بهشت میزنی و دوستدار اهل بیتی:میدونی کسی که به دیگری توهین کنه تو بهشت راش نمیدن. در ضمن وقتی پیامبر اسلام به کوروش درود میفرسته و اسم کوروش به گفته بسیاری از مراجع تقلید تو قرآن اومده(ذوالقرنین) و پیامبر اسلام در بسیاری از حدیث هاشون مردم سرزمین پارس رو گرامی داشتن و مورد احترام قرار دادن. جنابعالی خیلی بیخود میکنی به کوروش و مردم پارس توهین میکنی.به نظر من تو یک خائن وطن فروش هستی.یه شعر هم مینویسم قابل توجه شما و امثال شما. زرتشت بیاکه با تو امید آید/شب نیز صدای پای خورشید آید/تاریخ اگر دوباره تکرار شود/آدم به طواف تخت جمشید آید. زنده باد ایران و ایرانی.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۲۲, ۱۳۹۱ در۴:۰۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  تا اونجا که ما میدونیم کعبه الان با ساخت و سازو خرجهای هنگفت آل سعود یه سرو شکل قابل تحملی پیدا کرده.۱۰۰۰ سال پیش که یه اتاق مانندی بوده اطرافشم بیابود

  آخه کدوم عقل سالمی میپذیره که ۲۰۰۰ سال پیش ایرانیها بلند شن پیاده برن تو این گرما دور یه ۴ دیواری که پر بت بوده بگردن

  این دوستان اسلامی ما فکر نمیکنن تگه این مطلب درست باشه که هیچ پایه ای نداره ولی درکل این نشونه بت پرستی پدرانشونه.

  این نویسندگان اسلامی ما هی زور میزنن درو تخته را بهم وصل کنن و بگن آقا ایرانیها از ۵۰۰۰ سال پیش مسلمون که بودن هیچ حب علی را هم داشتن فقط خودشون نمیدونستن اما الان ما کشف کردیم

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۳۱, ۱۳۹۱ در۱۰:۴۱ ب.ظ
  پیوندیکتا

  Jenabe Ebrahim khaheshan az dozakho jahanamo behesht to jahane akherato ina harf nazan. ki rafte ki dide? vali man iraniam va be Kooroshe bozorg, Darushe bozorg va tamame iraniyane pak mamande aryobarzan ke namade azadegi hastand eftekhar mikonam!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ در۱۰:۲۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  خواهشا این خزعبلات رو رواج ندین
  اما میشه به گونه ای این رو گفت که چون کعبه از طرف ابراهیم به عنوان خانه نگاه دارنده بت های قبایلی که معمولا کار تجارت رو انجام میدادن و از مسیر کعبه میگذشتن بنا شد احتمالا ایرانی هایی که بت پرست بودن و البته از اقوام یکتا پرست زرتشتی نبودن بتی اونجا داشتن که گاهی برای این که در سفر نگاه دارنده اونا باشه بهش سری میزدن اما هیچ ایرانی اون قدر احمق نبوده که بره بین یه مشت وحشی که هنوز هم تغیری نکردن چه قبل از محمد ابن عبد الله چه در هنگام خونخواری های اون و چه بعد از اون برای زیارت خدای خون ریز الله !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  sudn پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۰ ق.ظ:

  جان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ابراهیم بت پرست بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  خونه برای بت ها می سازه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما تاریخچه ادیانو نگاه کنی بد نیستا؟؟؟؟؟؟؟اول آدم یا همون مشی بعد دو دسته شد الهی و غیر الهی الهی ها اومد تارسید به نوح و ابراهیم از زمان ابراهیم ۴ شاخه شد ابراهیم دو پسر داشت از پشت اسحاق مذهب یهود و مسیحیت اومد از پشت اسماعیل ۲ شاخه شد یکی از فرزندان اسماعیل در مکه ماند دیگری به ایران آمد در مکه سالها و نسل ها بعد اسلام اومد اما در همان زمان های موسی و یهود دینی هم در ایران ظاهر شد از فرزندان اسماعیل با نام زرتشت(بهتر است بگوییم به دینی)
  در ضمن خطاب به اون کسی که گفته بود کوروش باید یهودی میشد و به دین حضرت موسی ایمان میاورد بگم که کوروش تقزیبا ۵۰۰سال بعد از موسی زاده شده و در همون موقع دنبال یگانه پرستی بوده اینی هم که میگن اسم کوروش در تورات اومده شما یه بار تورات بخونی میفهمی ۹۹٫۹۹۹۹۹۹۹۹%ش تحریف شده و مزخرفه پس اسم کوروشم میتونه جز تحریفات باشه
  برای حرف اولم که میگم ابراهیم تحت تابعیت دولت ایران بوده اینه که مگر نه اینکه به روایت شاهنامه برای اثبات بی گناهی فرد از بین آنیش میگذشته و ابراهیمو مگه تو آتیش ننداختن پس میشه نتیجه گرفت که ابراهیم در تابعیت ایران بوده
  در ضمن بدونید ایرانیا آتش پرست نبودن بلکه آتش رو به عنوان نمادی از خدا قبول داشتن مگه نه اینکه خدا در ظاهر درخت اتشین با موسی حرف زد؟پس اون نمادی از خداس

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ در۱۰:۲۶ ب.ظ
  پیوندیکتا

  خوشحالم که مردمان خاک پاکم غیر از تعداد اندکی مثل آقای نصر و آقای ابراهیم هنوز ایرانی و ایرانی پاک زاد باقی موندن
  در ضمن اقای ابراهیم
  شما که انقدر دانشمند هستین
  برید و فقط معنی کلمه ابراهیم رو تو عبری پیدا کنین و داستان ابراهیم رو بخونین
  البته کتاب تاریخ گفته نشده اسلام اثر سیامک ستوده هم در خصوص گذشته مشعشع ابراهیم !!!!!!!!!!!!!!!! و ادیان ابراهیمی با سند و مدرک کاملا توضیح داده

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۱۵, ۱۳۹۱ در۸:۲۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  این بنده خدا آقا ابراهیم که سنگ اعراب و به سینه می زنه نمی دونه که اگر موقع اهل بیت زنده بود مخصوصا موقع حسن و حسین –
  تو همون جنگهای طبرستان توسط حسین بن علی کشته می شد چون همین اهل بیت خیلی از اجداد ما ایرانیها رو کشتن توی این جنگ کشتن ( سندش هم کتاب تاریخ طبری )
  ولی بنده خدا که خبر نداره الانم یه جور شده بجای گریه کردن واسه اجدادش می شینه واسه قاتل های اجدادش گریه می کنه
  عزیزم اگر کوروش و داریوش جاشون تو جهنم باشه پس این عربای شهوت باز که براشون می میری جاشون کجاس ؟
  نه انصافا فقط بشین یه بار کتاب گزنفون (زندگی نامه کوروش ) رو بخون بعد کتاب ابن هشام یا طبری ( زندگی نامه محمد بن عبدالله ) رو بخون بعد ببین
  این کجا و ان کجا

  [پاسخ]

  سعید پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲:۳۴ ق.ظ:

  تا اونجا که تاریخ نویسا نوشتن تا زمانی که پیامبر بود محدوده اسلام بیشتر از عزبستان نبود که ایرانی بخواد باشه فتح ایران در زمان عمر بود که اون موقع علی نه در جنگی شرکت کرد نه دسنور حمله داد بلکه به روایت تاریخ به عمر گفت کسی را که فرار کرده شمشیر و سپر انداخته زن و بچه و معتکف در دیر و آتشکده ومعبد نکش حالا اون کشت قضیه اش فرق میکنه وقتی که خودش به خلافت رسید ۴سال بود که سه بار جنگ داخلی داشت اصلا فرست اعزام لشکر نداشت بعدم که پسرش امام حسن کلن چند ماه حکومت کرد که اونم صرف اماده سازی برای مقابله با معاویه شد بعد از اونم تا پایان حکومت معاویه نه خودش نه برادرش دست به شمشیر نبرد قیام امام حسینم که محدود به شهر کوفه شد بعد اونم که اصلا اونارو توی حکومت راه ندادن که بخوان کسی رو بکشن تا زمان امام رضا که اونم ولیعهدش کردن که هیچ اختیاری نداشت نه عزل ونصبی نه چیزی بعدم که دوباره بچه هاشو برگردوندن به عراق و اونجا کشتن پس اینا که نوشتی چرته بعله عمر در زمان حمله خیلیا رو کشت ولی دست علی تو کار نبود
  در آخر یه سوال ؟کوروش از لحاظ زمانی گذشته تره یا حضرت محمد؟اگر کوروش قدیمی تره اون شرح حالشو از کجا آوردن؟از منابع یونانی؟که یونانیان دشمن ایرانیان بودن.از منابع یهود؟که اونا ۹۹%ش تحریفاته . از نوشته های تخت جمشید؟که ساخت اون مربوط به دوران داریوشه(کوروش->کمبوجیه->بردیا->گئومات->داریوش)
  زندگی محمد(ص):از زمان که ۱۰۰۰سال بعد کوروشه پس به زمان اختراع کاغذ نزدیک تره .۲-اعراب برخلاف همه بدیهاشون حافظه شون خوب بوده پس راحت تر میتونستن داستانو به خاطر بسپرن ۳-در نیمه قرن اول هجری کاری باب شد به نام سیره نویسی که رفتار پیامبرو مینوشت
  حالا ببین حرف تو درست تره یا من

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۲۳, ۱۳۹۱ در۲:۵۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  مطلب جالب و تازه ای بود. قابل بررسی و تحقیقه. یک مطلب هم به دوستان نژادپرست بگویم و آن اینکه تاریخ با ابزار مخصوص خودش اعتبارسنجی میشه نه نفرت احمقانه شما از قوم عرب.

  [پاسخ]

  دانیال پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۲:۴۵ ق.ظ:

  کاملا موافقم نمیدونم چرا برخی اینقدر نژادپرستند
  وخصوصا از قوم عرب اینقدر متنفرند

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۲۸, ۱۳۹۱ در۲:۳۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  اولا در ایران باستان و قبل از ظهور دین مبین اسلام خود قوم عرب بت پرست بودن و ایرانیان باستان هم آتش پرست بودند
  ثانیا امام حسن و امام حسین(ع) کار بسیار خوبی کردن که اجداد آتش پرست ما رو کشتن و ای کاش کسی هم الان بود و نژاد پرستا رو به درک واصل میکرد
  واقعا برای عقل کوچیک و فکر محدود شما نژادپرستا متاسفم

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۳, ۱۳۹۱ در۸:۲۷ ب.ظ
  پیوندیکتا

  تمدن همراه با علم وفرهنگ اما ویرانی حاصل وپی امد جهل ونادانیست

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۴, ۱۳۹۱ در۱۱:۱۳ ب.ظ
  پیوندیکتا

  دوستان عزیز .همگی بحث کردید اما غافل از اینکه ادمین محترم علامت تعجب جلوی عنوان مطلب گذاشته !” ایرانیان باستان به حج میرفته اند ! ”

  آیا دقت کرده اید !

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۷, ۱۳۹۱ در۱:۲۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  سلام
  به هر حال مسعودی اینو گفته ولی هر چیزی رو نباید زود باور کرد و قبول کرد! خیلی خیلی خیلی دور از عقله که چنین باشه که مسعودی گفته! اگر تاریخ قبل از اسلام رو خونده باشید خود بخود این حرف غیرعقلانی جلوه میده! اگر اینطور بود خسروپرویز اون برخورد رو با فرستاده پیامبر انجام نمیداد . لطفا تاریخ مستند رو از اسطوره و تاریخ افسانه ای جدا کنید و زود هر چیزی رو باور نکنید حالا مسعودی یه چیزی گفته البته ممکنه که ۱ درصد چنین چیزی اتفاق افتاده باشه ولی خیلی بعیده. البته ایرانیان باستان قطعا از شان و منزلت هر شهر مهم و مقدس برای مردم خودش در آن دوران با خبر بوده اند اما اینکه به حج برن مکه خیلی عجیب و غیرواقعیه! با تشکر

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۷, ۱۳۹۱ در۹:۴۶ ب.ظ
  پیوندیکتا

  عربهایی که زمان اسلام و بعد از آن نتوانستند، آنطور که پیامبر میخواست دین رابپذیرند درگیر جهل قومیت بودند – عربیت و غیر عرب!
  در تاریخ ایران هم کم نیستند کساتی که درگیر جهل ایرانیتند.
  مسئله ایرانی و عرب و غیره نیست، مسئله خدا و پیغمبر است. یعنی دین الهی.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۱۲, ۱۳۹۱ در۸:۳۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  کعبه در اصل یک آتشکده مربوط به زرتشتیان بوده و بعدها توسط ابراهیم بازسازی می شود. بله در آن زمان که آتشکده بوده ایرانیان به آنجا می رفته و زمزمه می کردند نه در زمانی که پر از بت بوده. چون بعدها به نشان هر قوم یک بت در آن گذارده شد.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۱۷, ۱۳۹۱ در۱۰:۵۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  آخر الزمان همین الآنه که ما باید از ی سری بیسواد یاد بگیریم چی درسته و چی غلطه. همون بیسواد هایی که دخترای خودشونو زنده به گور میکردن و پیامبر خودشونو با سنگ میزدن. همون هایی که ما وقتی معمار داشتیم توی چادر زندگی میکردن. همون هایی که چند سال پیش به کشورمون حمله کردن و جوانای این خاک رو قتل عام کردن. همون کسایی که دریای پارسی رو سعی میکنن خلیج عرب بنامن. بازم بگم ؟ (علاوه بر این ها ی وبسایتی تازگیا پیدا کردم بد نیست این رو هم بخونید : tabari.tk)

  شما هم اگر سواد ندارید ٬ بیشتر مطالعه کنید !

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۲۱, ۱۳۹۱ در۷:۱۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  بسم الله الرحمن الرحیم
  بربرادران عزیز اظهار نظر کننده همانطور که یکی از دوستان اظهار نظر کننده فرموده اند بررسی هر چیز روش خاص خود را دارد شما در مقام انتخاب عقیده از طرف خداوند متعال آزاد آفریده شده اید و اینکه چه عقیده ای را انتخاب می کنید به خود و خدای خودتان مربوط است ولی ببدانید که در مقام انتخاب دین و عقیده و جهانبینی تعصب به هر شکلش مخصوصا تعصب به ملیت بسیار رهزنی می کند در قرآن کریم هم فرموده اگر ما این قرآن را به زبان عجمی نازل می کردیم برخی از عرب ها آن را نمی پذیرفتند پس در مقام انتخاب عقیده با عقل و منطق و بررسی حق یا باطل بودن آن عقیده صرف نظر از ملیت یا زبان مدعی ان عمل کنید والله قسم ما که اسلام این تنها دین مورد قبول خداوند متعال را حق یافته ایم اگر به جای شبه جزیره عرب از میان جنگلهای آمازون هم ظهور می کرد می پذیرفتیم و اگر عقیده باطلی را از متمدن ترین افراد هم بشنویم آن را قبول نخواهیم کرد ان شاء الله شما هم در شرشت خود همین گونه ایند چون خداوند متعال شما را اینگونه آفریده فقط غبار تعصبها نور سرشت شما را کمی پوشانده با توکل بر خداوند متعال برخیزید و سرشت نورانی خود را باز یابید خداوند متعال شما را در این راه یاری کند

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۲۵, ۱۳۹۱ در۳:۲۶ ب.ظ
  پیوندیکتا

  همه دوستانی که با بی سواد خواندن دیگران و ادعای تفکردر قبول دین دارند وبقیه را با القاب مشرک؛کافر و….مورد خطاب قرار میدهند کمی بیندشند:اگر دینی غیز ازدین کنونیش به ارث میبرد اان کجای داستان قرار داشت ،خودرا به جای اعراب قبل ازاسلام (بقول خودتان جاهلیت) قرار دهید ببینید فرقی هست میان شما و آنان هردو ازعقیده موروثی خود دفاع میکنید (عصبانی نشوید وفقط به خودتان پاسخ دهیدوسعی نکنیدبه دنبال توجیه باشید)
  البته (با پوزش ازاین دوستان چون واقعا قصدم توهین نیست وجدانتان را قاضی کنید) دوستان امروزی پس از ۱۴۰۰ سال بدون درخواست استدلال وسند چیزیی را پذیرفته اند که اعراب به علت عدم وچود دلیل ومدرک ویا اثبات منطقی ازپذیرش آن سرباز زدند
  دوستان ازشما تقاضا میکنم بجای توهین وتحقیر یکدیگر درگفته ها تفکرکنیم نه اینکه اول عقیده ای را بپذیر یم وبعد بخواهیم همه چیز را براساس عقیده خود قضاوت کنیم وجالب اینجاست که ادعای تفکرواندیشیدن داریم
  مطمئن باشید برای انسان اندیشمند ؛ افکار ورفتارش در سنین مختلف متفاوت است نه اینکه همان عقیده ای که در ۱۰سالگی داشته در۳۰سالگی عقیده اش همان باشد وادعای روشنفکری وتفکر درباور و گفته هایش را داشته باشد

  خواهش میکنم کمی بیندیشیم وچشم بسته هرچیزی را نپذیریم که عامل اصلی عدم موفقیت ما ایرانیها اطاعت کورکورانه وجو گیرشدنهای احساسی است. موفق باشید

  [پاسخ]

  پاسخ
 • بهمن ۱۶, ۱۳۹۴ در۱۲:۴۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  تاریخ ایران به اسلام متصله نه به اتش پرستان و مجوسی ها

  [پاسخ]

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

Pin It on Pinterest

X