۷ آبان روز جهانی کوروش بزرگ گرامی باد

۷ آبان روز جهانی کوروش بزرگ گرامی باد

((( به هر جای دنیا که کم اوریم فقط نام کوروش بر زبان اوریم )))

درود به همه میهن دوستان

هیچ وقت نگید کوروش کبیر چون کبیر عربی هست بگید کوروش

بزرگ بر همه ایرانیان مبارک باد

(( سلطنت کوروش بزرگ ))

هرودوت و کتزیاس , افسانه های عجیبی درباره تولد و تربیت کوروش بزرگ کرده اند,اما انچه از لحاظ تاریخی قابل قبول است این است که کوروش پسر حکمران انشان , کمبوجیه اول است و مادر او ماندانا استیاگ پادشاه ماد است.

هنگامی که کمبوجیه با ماندانا ازدواج کرد,شبی استیاگ در خواب میبیند که در شکم دخترش درخت تاکی روییده است.خوابگذاران,این خواب را اینطور تعبیر میکنند که ماندانا پسری به دنیا می اورد که سلطنت استیاگ را از بین میبرد,استیاگ دختر خود را از همدان احضار کرد و او را مانند محبوسی نگهداشت.
بعد از مدتی ماندانا پسری به دنیا اورد ماد او را به یکی از خویشاوندان خود به نام ( هارپاگ ) سپرد تا وی بچه را از بین ببرد , اما هارپاگ طفل را به چوپان خود ( مهرداد ) می سپارد و او کوروش را به جای فرزند مرده خود نگه میدارد.
کوروش بعد از مدتی مجددا به دربار استیاگ راه یافت و به نزد پدر و مادرش کمبوجیه و ماندانا در همدان بازگشت.هارپاگ که از طرف استیاگ به دلیل نا فرمانی شدیدا توبیخ شده و پسر دوازده ساله اش نیز به دستور استیاگ کشته شده بود , کینه پادشاه ماد را به دل گرفت.
او که همواره , درصدد بود انتقام پسر خود را از شاه بگیرد , هنگامی که خبر شکوه و کوروش در دربار کمبوجیه را شنید در نهان با او مکاتبه میکرد , هدایایی برای او میفرستاد دائما او را بر ضد شاه ماد تحریک میکرد.
در اثر این تحریکات و زمینه سازی هایی که هارپاگ در بین سران و بزرگان انجام داده بود , کوروش مصمم شد پارس را بر ضد ماد بشوراند.

در سال ۵۵۳ ق.م کوروش همه پارس ها را بر علیه ماد برانگیخت. در جنگ بین لشکریان کوروش و ماد , عده ای از سپاهیان مادی به کوروش پیوستند و در نتیجه سپاه ماد شکست خورد.
پس از شکست مادها , کوروش در پاسارگاد شاهنشاهی پارسی ها را پایه گذاری کرد , سلطنت او از ۵۵۹-۵۳۹ قبل از میلاد است.

منبع : سایت تاریخ ما

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن