پوشش زنان ایرانی در گذر تاریخ

پوشش زنان ایلامی
زنان ایلامی

پوشش بانوان ایران در هزاره دوم پیش از میلاد مسیح

پوشش زنان ایرانی در دوره ماد ها

در دوره ماد ها

پوشش زنان ایرانی

ایرانی در دوره هخامنشی ها

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره اشکانی ها ۱

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره پارتی ها ۲

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره ساسانی ها ۱

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره ساسانی ها ۲

دسته بندی مطلب: اشکانیان (پارتیان) + تاریخ تمدن ایران باستان + تاریخ تمدن ایلام باستان + ساسانیان + عکس های تاریخ ایران + مادیان + هخامنشیان
تصویر پروفایل انی کاظمی

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

42 دیدگاه در “پوشش زنان ایرانی در گذر تاریخ

 • آبان ۱۷, ۱۳۹۰ در۱۲:۰۴ ق.ظ
  پیوندیکتا

  جالبه در هیچ دوره ای از تاریخ زنان ایرانی برهنه نبودند و البسه آنها تمام بدن آنها را می پوشانید .

  [پاسخ]

  مهسا پاسخ در تاريخ بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۳۶ ق.ظ:

  اما مهم این بود که چادر یا مقنعه تو سرشون نبود خوش بحالشون

  [پاسخ]

  شهاب پاسخ در تاريخ خرداد ۳ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ ب.ظ:

  بسم الله می توانید سنت گذشتگان را برپا دارید! لباسهای سنتی را می پوشید و به اداره های دولتی سرکار بروید!
  هندوستان نمونه ای است زیبا از سنت و مدرنیته و مذهب.
  با آرزوی موفقیت برای ایرانیان خصوصا بانوان

  [پاسخ]

  مسیح معافی پاسخ در تاريخ تیر ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۶:۱۹ ب.ظ:

  اسم همونایی که مینداختن رو سرشون چادر یاد “چهار دور” بود

  [پاسخ]

  نشسه پاسخ در تاريخ شهریور ۷ام, ۱۳۹۱ ۲:۴۰ ق.ظ:

  جادر لغت انگلیسی برو تو آکسفور انگلیس بخون ریشه انگلیسیه برا خودت لغت در نیار چهار دور :((((((

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۱۷, ۱۳۹۰ در۲:۵۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  دوست عزیز تقاضا دارم توضیحی در مورد عکس ها اضافه کنید .

  [پاسخ]

  زهرا پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۵:۱۰ ب.ظ:

  قابل توجه دختران وزنان ایرانی درعصرحاضرکلا پوشش زنان درعصرباستان ایران زیباوکامل بوده اماالان ….

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۲۲, ۱۳۹۰ در۲:۴۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام … آیا در مورد منبع این تصاویر اطلاعی در اختیار دارید؟

  نام کتاب و …

  [پاسخ]

  تصویر پروفایل انی کاظمی

  انی کاظمی پاسخ در تاريخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۴۱ ب.ظ:

  متاسفانه هر چه جستیم منبع را نیافتیم. ولی پر واضح است که کتاب از دوره پهلوی مانده است.

  [پاسخ]

  سوشیانت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۴:۳۸ ب.ظ:

  سلام‌ ؛
  دوست عزیزم منبع مشخص هست ؛
  ظروف و نگاره هایی که برجا مانده از اون دوران که البته تعدادشون خیلی کم هست چون ایرانیان بر خلاف ملت های دیگه مانند یونانی ها یا رومی ها کوشش میکردند کم تر زنان را به تصویر بکشند .

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۱, ۱۳۹۰ در۱:۰۷ ب.ظ
  پیوندیکتا

  البته زنان در ایران باستان از نظر اجتماعی هم نقش موثری داشته اند این پوششها هم می تواند مدرکی بر ارزش و احترام زنان در گذشته ایران باشد زنان نیمی از جمعیت هر کشور را تشکیل داده ونیمی از قدرت بالقوه را هم در اختیاردارند وجود امپراطوریهای پرقدرتی مانند حکومتهای ایران باستان باخذف و تحقیر نیمی از جمعیت جامعه مقدور نیست البته شخص عادل نام در تحقیر زرتشت و زرتشتیگری وایرانیان باستان باذکر منابعی گفته بود که ایرانیان زنان را خوار می شمردند و دیگر ادیان را آزار می رساندند البته این اتفاق در آخرین روزهای عمر ساسانیان شاید بوده است اما نقش موثر زنان در گذشته و امروز ایران قابل ستایش است این پوششها که دیدیم یک افتخار ملی و الگوی خوبی برای زن ایرانی است

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۹, ۱۳۹۰ در۳:۳۹ ب.ظ
  پیوندیکتا

  درود بر شما با افتخار می توانم بگیم افتخار می کنم که ایرانی بوده و از نژاد ماد و کرد هستم و هنوز خواهر و مادرم پوشش زیبای ایرانی خود را حفظ کرده اند. خسته نباشید و متشکرم درود دوباره

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۱۶, ۱۳۹۰ در۸:۵۸ ب.ظ
  پیوندیکتا

  تعداد کم بود اما مشت نموه خرواربود .ومن کیف کردم ونیاکان مادری ومادر بزرگهای باستانی خودم را زیبا وبا وقار ومقتدر یافتم چه میشد همانطور که اینروزها به نیاکان خود فخر میکنیم واز ایرانی بودن خود سرفرازی میکنیم بعضی از آئین های خودرا تا جائی که میتوانیم زنده کنیم وخانمها از نمونه ها ی بالا الهام گرفته ودر این شرایط که چاره ای ندارند حجاب خودرا هر چه میشود ایرانی تر کنند تا حرفمان با عملمان همخوانی داشته باشد

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۲۸, ۱۳۹۰ در۳:۰۱ ب.ظ
  پیوندیکتا

  با سلام خدمت دوستان.تا جایی که بنده ی حقیر اطلاع دارم در آثار به جا مانده در دوران هخامنشیان(از نقاشی های دیواری گرفته تادیگر آثار) تصویری از هیچ زنی دیده نمیشه!میتونم بدونم که چطوری میشه فهمید که این زنان چه پوشاکی داشتن؟آخه اگه به تصاویر بالا هم دقت کنید میبینید که برای هر لباسی در گوشه ی تصویر الگویی وجود داره اما برای هخامنشیان نه؟!؟

  [پاسخ]

  پاسخ
 • دی ۴, ۱۳۹۰ در۹:۱۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام ممنون از نوشتار خوب شما ولی دوست عزیز در نوشتن مطالب کمی دقت کنید عیلام دوره باستان با ع است نه با الف متشکرم

  [پاسخ]

  سوشیانت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۴:۴۱ ب.ظ:

  دوست عزیز بندواژه(حرف) ع در زبان پارسی وجود نداره و مختص زبان عربی هست . نام عربی این حکومت عیلام هست و نام پارسی اون ایلام هست ؛ اگر دقت کنید نام یکی از استان های کشورمون در زمان پهلوی به این نام اختصاص داده شد که به همین دلیل با الف نوشته شد .

  [پاسخ]

  پاسخ
 • بهمن ۸, ۱۳۹۰ در۷:۴۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  با تشکر از تصاویر بسیار جالب این مقاله. اگر اشکالی ندارد، می خواستم از این تصاویر برای روزنامه دیواری فرزندان یکی از بستگان استفاده کنم.

  ضمناً دعوتید به وبلاگم. منتظر حضور سبزتان هستم.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • بهمن ۱۸, ۱۳۹۰ در۳:۲۷ ب.ظ
  پیوندیکتا

  جناب مجید علی آتشی نیاکان مادر تاریخ تا زمان ساسانیان زنانشان لباس میپوشبدند وپس از آن لخت شدند عزیزم وگر نه آقای انی عکس آنها را هم در سایت خود میگذاشت شاید اجداد ما تا همین جا بود وپس از آن انی جان هم کاظمی شد .والا هخایی میشد.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • اسفند ۲, ۱۳۹۰ در۱:۴۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  ماد ها ترک بودن نه ایرانی.

  [پاسخ]

  مری پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۰ ب.ظ:

  مادها آریایی بودند.

  [پاسخ]

  سوشیانت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۴:۴۴ ب.ظ:

  دوست پان ترکیسم و نسبتا محترم ؛
  مادها در سرزمین آذربایجان زندگی میکردند و این مربوط به قبل از کوچ ترک ها به باختر بود . پس از کوچ ترک ها از اختلاط دو نژاد ترک ، پارس و ماد نژاد آذری به وجود اومد که هم اکنون در جمهوری آذربایجان و آذربایجان ایران اون ها رو میبینیم .

  [پاسخ]

  مهرداد پاسخ در تاريخ شهریور ۳۱ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۶ ب.ظ:

  بادرود
  ماد ها از آریایی های اصیل بوده اند وهستند . پس از حمله ی مسلمانان وبرچیده شدن نظم ونظام و بر هم ریختن فرهنگ وبه وجود آمدن هرج و مرج ترکان از سمت قازان وتاتارستان به ترکیه امروزی چیره شده وباعث تغییر زبان آنها شدند ودر دوره عثمانی ها زبان قبایل ماد درسرزمین هایی که امروزه آذر بایجان نامیده شده اند، به ترکی تغییر یافت.من خودم یکی از افرادی هستم که زبان گذشتگانم در زمان حکومت سلجوقیان به ترکی تغییر یافته است به نظر شما من در خراسان جز نژاد ترک هستم یا پارت؟

  [پاسخ]

  تصویر پروفایل علیرضا کیانی

  علیرضا کیانی پاسخ در تاريخ مهر ۲ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ ق.ظ:

  درود؛
  برای اینکه از نژادت مطمئن شی، باید ظواهر و چهره ات رو وارسی کنی.
  پوست سپید، موی خرمایی رنگ ( روشن یا تیره )، صورت مودار ( یعنی کم مو یا بی مو نباشه )، دماغ معمولی یا بزرگ یا استخوانی ( یعنی خیلی کوچیک یا گوشتی نباشه ) اینها نمونه هایی بود از سیستم ظاهر یک آریایی و در کل یک ایرانی، اگر این ویژگی ها را داشته باشید یک آریایی اصیل هستید.
  اگر در داشتن این ویژ
  ی ها ناقص باشید یعنی یکی را دارا و دیگری را ندارید، باید بگم که شما ترکیب نژادتون برهم خورده و اصطلاحاً ترکیب نژادی هستید.
  “کوروش کیانی، دانشجوی تاریخ و گرایش زبان و نژادشناسی”

  [پاسخ]

  پاسخ
 • فروردین ۳, ۱۳۹۱ در۱۱:۱۰ ق.ظ
  پیوندیکتا

  در همه دورهها حجاب زنان ایران خوب بوده به جز دوره پهلوی که سعی کردن فرهنگ و حجاب ایرانو غربی کنند.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • اردیبهشت ۱, ۱۳۹۱ در۱۲:۴۹ ق.ظ
  پیوندیکتا

  باسلام
  لطفا چیزی به خورد این مردم بدبخت بدهید که لااقل به اندازه ناخنی سند داشته باشد.پرسش این است که پایتخت سلسله اشکانی کجاست؟ چه آثاری از آن ها به جای مانده؟
  حتما میگویید که درگذر زمان وهجوم اعراب ومغول واسکندر واز ما بهتران از بین رفته است.پس شما این همه ادعای دروغ وبی سند از روی چه اسنادی به خورد مردم میدهید.شما دارین برای این مردم متل میگویید یا قرار است تاریخ بگویید؟!!!گیرم درکوله پشتی تاریخ ما این همه سلسله بوده.دنیا درقلمرو امپراطوران ایران زیسته.نوشتن تاریخ (داستان)سراسر جعل چه حاصل دارد؟ خواهشی که دارم براساس واقعیات واسناد تاریخ را بررسی کنید.آیندگان به من وشما خواهند خندید!!!

  [پاسخ]

  سوشیانت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۴:۴۸ ب.ظ:

  و پرسشی که من از شما دوست عزیز دارم اینه که آیا هنوز هم حکومت علی ابن ابی طالب برجاست ؟ پس حالا که برجا نیست ما باید بگیم چیزهایی که ازش به ما رسیده دروغ هست ؟

  پایتخت دودمان اشکانی شهر صددروازه واقع در کومش(قومس) قدیم و دامغان کنونی هست که به علت داشتن دروازه های زیاد به این نام مشهور شده بود . مدرک این تصاویر هم در کنار اونها موجود هست و همه از مجسمه ها،نگاره ها و سکه ها و … به دست آمده اند .

  شاید آیندگان به شما بخندند،اما به من و دیگر دوستان نمیخندند . مطمئن باشید روزی از این حالت عقب ماندگی که وطن‌پرستی مایه ی تمسخر و ننگ است درخواهیم آمد و آیندگان به شمایی میخندند که تاریخ و تمدن کشورتون رو به مشتی تازی فروختید …

  [پاسخ]

  محمد از ایلام پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۸ ب.ظ:

  دوست عزیز! دربررسی تاریخ مساله راست یا دروغ بودن مطرح نیست بلکه مساله اسناد است که مبنای داوری تاریخی قرار میگیرد.بیشتر اطلاعات تاریخی ما از اسناد مستشرقین است که چنان آشفته وبی سند است که قابل اعتنا نیستند.پروژه ملت سازی از دوره رضاشاه آغاز شد وبه همین دلیل برای ما شجره ها وادعاهای بی سند ساخته اند که گمان کنیم ما سرور دنیا بوده ایم.ملتی با این پیشینه اکنون از رسم الخط همان تازی استفاده میکند.چگونه است این ملت ریشه دار از داشتن الفبا ناتوان است و وامدار زبان تازی است.اتفاقا همین امر درباره حکومت علی بن ابیطالب صدق میکند ونهج البلاغه را مشکوک السند می دانند زیرا نهج البلاغه در قرن چهارم گردآوری شده است! وفاقد هرگونه سندی است.اشتباه شما اینه اگر کسی به تاریخ ایرانی انتقادی داشته باشد با حکم تازی بودن او را ازصحنه خارج میکنی.حال به من بگو در سال ۱۲۸۵ هجری ایران چه تعداد با سواد داشته است؟نامگذاری این سرزمین به نام ایران در چه سالی اتفاق افتاده؟ چرا به ما گفته اند ممالک محروسه؟

  [پاسخ]

  امین پاسخ در تاريخ خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۱ ۴:۲۰ ق.ظ:

  با عرض سلام از نظر محمد آدم این برداشت میکنه کشور ایران کشوری است که گذشته ی نا معلوم داره و هرچی درموردش گفته میشه چیزی بیشتر از یک تخیل نویسندگی نیست و افرادی مثل رضاشاه برای ما تاریخ درست کردن .در جواب این دوست عزیز میتونم اینو بگم که اسنادی زیاد از آن دوران باقی مانده مثل کتیبه های تخت جمشید(که زنان را باحجاب کامل نشان داده)کتاب نوشته وزیر بزرگ انوشیروان عادل (بزرگمهر)در عهد ساسانی….ودرمورد الفبا از کسانی که از تاریخچه تکامل خط درایران اطلاع دارند باید پرسید که مطمئن هستم جواب خوب بت میدن واما درمورد سندیت نهج البلاغه شما میتونید نامه ها,خوتبه ها ونصایح حضرت علی (ع) جدا جدا در موزه های معروف دنیا و خود سازمان ملل (نامه امام به مالک)پیدا کنی و با نهج البلاغه در دست مقایسه کنی بعد میفهمی سندی اشتباه است یا درست ونیزدرمورد آمار سواد درسال ۱۲۸۵ بانفوذ استعماره انگلیس و روس درایران خود به خود ما را کشوری متکی به خود و بی سواد کردن وبیشتر سواد هم در آنزمان مکتبخانه ای بود وتعداد کمی افراد در فرنگ تحصیل میکردن آنهم مختص شاهزادگان و افراد بزرگ بود ودر مورد ممالک محروسه:کلمه محروس اسم مفعلول عربی به معنی حراست شده کلا به سرزمینهایی که تحت سلطله انگلستان بوده و یابعبارتی مستعمره های انگلیس بود .ودر پایان اطلاع نداشتن درمورد چیزی دال برنبودن آن نیست و تاریخ کشورمان رو بیشتر بخوانیم

  [پاسخ]

  ایرانی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۵:۳۳ ب.ظ:

  سلام
  محمد جان بزرگی را در خودت جویا باش!!!!! اگر یه شیر روزی از پا افتاد و گندید هرگز آنرا گربه نمینگرند مگر آنان که شیر ندیدند یا آنان که از نام شیر سود نمیببنند!!!!
  گناه بزرگ هر ملت افراط و تفریط است و این عامل عقب ماندگیست. اینجا ایران است با گذشته ای معلوم، نه کمتر و نه بیشتر.
  با تمام احترام میگویم سؤالات و شبهاتت یا از جهل است و یا جو !!!!! اگر روزی از روی علم سؤالی ناب و بی جواب یافتی سعی کن برای پیشرفت کشورت جوابی منطقی و مستدل برای آن بیاری.
  یه قصه ی قدیمی بریتانیایی میگه برای پیشرفت کشورت بر سر هر کس که میتوانی پا بگذار و به سرعت بالا برو ولی آن هر کس خودی نباشد………

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۴, ۱۳۹۱ در۱۱:۰۳ ق.ظ
  پیوندیکتا

  تبادل لینک یکی از موثرترین و ساده ترین روش ها برای افزایش پیج رنک و رتبه سایت شما در گوگل و در نتیجه افزایش آمار بازدید سایت و وبلاگ است.

  مزایای تبادل لینک:
  بیش از ۷۵% از بازدید کننده های سایت یا وبلاگ شما از طریق جستجو در گوگل و سایت های نظیر آن می باشد. در حقیقت هرچه میزان لینک های شما در سایت های مختلف بیشتر باشد، از درجه ی اهمیت بیشتری در هنگام جستجو برخوردار می شود و در نتیجه می توانید با تبادل لینک، به راحتی در صفحه ی اول و در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید و از بازدید کننده های بیشتری برخوردار شوید.
  شما می توانید با ثبت لینک سایت و وبلاگ خود در سایت ما ( http://www.arianbco.ir ) بازدید صفحات خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید.

  http://www.arianbco.ir

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۲۵, ۱۳۹۱ در۱۰:۱۵ ب.ظ
  پیوندیکتا

  با عرض سلام به همگی جهت اطلاعتون بجای نگاه به عکس تمام رنگی نگاهی به تصاویر ظروف کنید که تمام بدنشون پوشیدست از مو تا پایین

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۱۰, ۱۳۹۱ در۴:۵۷ ب.ظ
  پیوندیکتا

  نوع پوشش زنان در گذشته فوق العاده وخیلی باابهت بوده اما پوششهای امروزی رقت انگیزندمتاسفانه

  [پاسخ]

  پاسخ
 • دی ۱۴, ۱۳۹۱ در۹:۱۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  با عرض سلام خدمت دوستان گرامی :
  واقعا از گذشته تا کنون مردم ایران زمین دارای هوش و فرهنگ والا و برتری نسبت به دیگر کشورها بوده اند شما حتی در طرز پوشش نیاکان ما هم نجابت و وقار و بزرگ منشی انها پی می بریم

  راستش برای من جالب این بود که عده ای از دوستان بر سر اینکه در گذشته زنان ایرانی از روسری یا چادر استفاده می کرده اند یا نه اختلاف کوچکی به وجود امده است اما کسی به نام های که برای زنان این تصاویر انتخاب شده است دقت نکرده است تمام این نام ها جزو نام اورین ترین زنان ایرانی در گذشته ایران بوده اند که همسر و یا مادر فرمانروایان یا بازرگان یا جنگجو بوده اند و یا نامشان در شاهنامه امده مانند پور اندوخت , سپینود و…
  این مسئله را هم می توان به هوش بالا فردی که عکس ها را برای این کتاب جمع اوری کرده است اشاره کرد که امیدوارم او نیز یک ایرانی بوده باشد

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ در۶:۳۲ ب.ظ
  پیوندیکتا

  باسلام خدمت دوستان طرفدار ایران باستان اولاعیلام همان ایلام است وهردونوع نوشتاری صحیح است دوم همان طورکه ملاحظه کردین زنان دارای پوشش بودن امابدون چادرولباسهای عرب عقب مانده راستی چی شدکه ما اینقدر از اصول ودین وپیشرفتهای اجدادمان فاصله گرفتیم ودر سراشیبی سقوط افتادیم؟

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۱۴, ۱۳۹۳ در۱۲:۰۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام دوستان عزیز بنده کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی خوندم در مورد الفبای عربی به آقای محمد از ایلام بگم که ما زیباترین الفبای دنیا رو داشتیم . پس از هجوم عرب برای اینکه مردم ایران راحت تر بتوانند قران یاد بگیرند الفبای عربی رو با زبان فارسی مطابقت دادند چون در آن زمان کسی حق نداشت قران را به جز زبان عربی بخواند یا بنویسد. دقت کردی ما در الفبا چهار حرف با واج یا تلفظ حرف ز داریم که بی مورد است تازه عربها چهار حرف نداشتن که برای الفبای فارسی ساخته شده مثل پ چ .چون وقتی اسم یک ایرانی پیروز یا بیژن بود نمیشد با الفبای عربی ان را نوشت پس زبان فارسی محروم نیست فقط حکومتهای پس از اسلام خود را برده اسلام می دانستند و تا بحال هیچ حکومتی نتوانسته جرات کنه الفبا رو تغییر بده شاید در آینده کسی اینکارو بکنه . آخه فکر نداری ؟ پس قبل از هجوم عرب ایرانی ها با چه خطی می نوشتن ؟ یعنی عربها نوشتن را به ما یاد دادن؟

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۹, ۱۳۹۴ در۴:۲۱ ب.ظ
  پیوندیکتا

  لغت انگلیسی! زبان های هندواروپایی ریشه مشترک دارن!

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۹, ۱۳۹۴ در۴:۲۲ ب.ظ
  پیوندیکتا

  شما که سرت نمی کنی نگران اونایی سرشون می کنن نباش…

  [پاسخ]

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

Pin It on Pinterest

X