اشکانیان نخستین مخترع باطری در جهان

هیچ کس به درستی از زمان اختراع باطری خبر ندارد نخستین تصور ها این بود که باطری در سال ۱۷۸۶ توسط لوییچی  گالوانی دانشمند ایتالیایی اختراع شده بود.

در سال ۱۹۳۶ مطابق با سال ۱۳۱۴ در نزدیکی تیسفون در امروزی کوزه ی بسیار عجیبی شد که قدمت کوزه را به ۲۰۰۰ سال قبل یعنی زمان حکومت اشکانیان نسبت دادند در آن زمان نیز تیسفون و امروزی جزو قلمرو محسوب می شد.ارتفاع کوزه ۴ سانتی متر و قطر آن به ۸ سانتی متر می رسید و در ته کوزه یک دیسک مسی و در وسط آن یک لوله مسی که در داخل آن نیز یک لوله آهنی وجود داشت قسمت هایی از سر آن نیز با قیر پوشیده شده بود.

 ویلهلم کونیک باستان شناس آلمانی در سال ۱۹۴۰ قبل وقتی این پیل را در موزه ایران و عراق دید آن را با خود به موزه ی برلین برد و در آنجا آن را مورد برسی قرار داد و سپس نظریات جالبی در باره آن ارائه داد او گفت که این کوزه یک پیل الکتریکی یا یک باطری است که برای آبکاری طلا یا نقره به کار می رفته است.در سال ۱۹۴۰ ویلارد گری مهندس برق ماکتی از آن کوزه درست کرد و محلول مس سولفات را در آن ریخت و آزمایشی انجام داد که منجر به تولید  ۱٫۵ تا ۲ ولت برق شد او ثابت کرد که این کوزه می تواند جریان الکتریکی را بر قرار بکند بعد از جنگ جهانی دوم یک باطری دیگر از این شکل نیز در همان ناحیه یافت شد.

در سال  ۱۹۷۰ نیز  آرن اگبرکت باستان شناس آلمانی آزمایش دیگری نیز روی کوزه انجام داد و مقداری آب انگور را بجای محلول مس سولفات استفاده کرد او مشاهده کرد که باطری الکتریسته  ۰٫۸۷ ولت ایجاد می کند این آزمایش ثابت کرد که اشکانیان در بیش از ۲۰۰۰ سال قبل قادر به تولید الکتریسیته از یک ماده اسیدی بوده اند.

در سال ۱۹۹۹ توسط دانشجویان دکتر Marjorie Senechal، استاد ریاضیات و تاریخ علم در Smith College ماساچوست نمونه های دیگری از این باطری را بازسازی کردند و موفق شدند از آن ۱٫۵ ولت برق بدست آورند.

در مورد کاربردهای این باطری یا پیل یا کوزه اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد عده ای معتقد هستند که این کوزه تنها ظرفی بود که برای تولید دارو مورد استفاده قرار می گرفت اما در اینکه این سیستم توانایی تولید جریان الکتریسته را داشته شکی وجود ندارد.اما بعد از مدتی که معلوم شده مطالعه روی این باطری برای اروپاییان بسیار سنگین است و این مساله را اثبات می کند که ایرانیان ۱۸۰۰ سال قبل از اروپاییان باطری را اختراع کرده بودند تحقیقات بروی این باطری متوقف شد.

دسته بندی مطلب: اشکانیان (پارتیان) + عجایب باستان شناسی
تصویر پروفایل رامین فخاری

رامین فخاری

رامین هستم دانشجوی رشته برق و قدرت،و علاقه مند به تاریخ و نجوم و سیاست،مطالعات پراکنده ای هم درباره تاریخ دارم که گاهی اینجا ارائه می دهم.

9 دیدگاه در “اشکانیان نخستین مخترع باطری در جهان

 • تیر ۱۸, ۱۳۹۱ در۹:۰۶ ب.ظ
  پیوندیکتا

  آخوندها هم خیلی چیزا اختراع میکنند.
  برای همینه ما روز به روز پیشرفته تر میشیم دیگه.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۲۱, ۱۳۹۱ در۱۰:۳۶ ق.ظ
  پیوندیکتا

  اگه ما نواده گان اوناییم پس چرا اینطوری شد باطری رو ۱۸۰۰ سال قبل از اونا ساختیم ولی الان داریم چیکار میکنیم .
  الان ۱۸۰۰سال قبل از اوناییم همش خواستیم بدزدیم تا بدست بیاریم نه اینکه تلاش کنیم تا بدست بیاریم

  [پاسخ]

  پاسخ
 • شهریور ۷, ۱۳۹۱ در۹:۱۱ ب.ظ
  پیوندیکتا

  دورود بر هم میهن ,, بزرگترین گامی که برداشته ایم ,, این است که ۲-باره پیوسته پا فرهنگه ایران (زبان – خوراک – هونر..) این هست کلیده پیروزی – ۱۴۰۰-۳۳ – سال..(بی خود) بودیم ،، در این زمان باید از سر تا پا ایرانی شود __ ایران = ۱۲۰۰۰ – سال فرهنگ.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مهر ۱۶, ۱۳۹۱ در۹:۳۵ ق.ظ
  پیوندیکتا

  با درود فراوان
  چند گاه پیش نوشتاری رو خواندم بر پایه همانندی فرهنگی بین ایران و امریکا که نشان دهنده این حقیقت بود که ایرانیان در زمان هخامنشیان یا ساسانیان یا اشکانیان اولین کاشفان قاره امریکا بوده اند
  در این خصوص جناب آقای دکتر جهانگیر مظهری نوشتاری جالبی برپایه مستندهای علمی و حقیقی به اسم هخامنشیان اولین کاشفان قاره امریکا انجام داده اند

  [پاسخ]

  جهانگیر مظهری پاسخ در تاريخ آبان ۸ام, ۱۳۹۱ ۵:۳۸ ق.ظ:

  آری ! چکیده ای از نتایج این پزوهش که به زبان فرنگی نوشته شده را به زبان پارسی خودمان در اورده ام و چه خوب بود میتوانستم به ادرسی
  برای گردانندگان این برگ بفرستم… با شادباشهای پیرمرد

  [پاسخ]

  پاسخ
 • فروردین ۲۶, ۱۳۹۳ در۷:۰۰ ب.ظ
  پیوندیکتا

  آری ! و تکرار میکنم این واژه آری را به جای بله قدر شناسید و بر صدر نشانید که با همین معنی در زبان امپراتوری اینکا “کچوآ” جا افتاده / امروزه یکی از دو زبان مردم کشور بولیویست… نوشتم هر آینه مایل بودید دو کلمه پیام اهدا کنید تا چکیده “آمریکای پارسیان هخامنشی” را که به زبان پارسی و اسپانیولی و انگلیسی بر گردانده ام از راه رایانه هدیه کنم. کتاب به زبان فرانسه نوشته شده در بیش از هشتصد صفحه با عکسهای رنگی و در رایانه مانده بیرون آوردن آن آسان نیست هنوز مایوس نشده ام سر پیری و معرکه گیری. “غرض نقشیست کز ما باز ماند. شاد باشید

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۲۰, ۱۳۹۵ در۱:۴۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  بادرود هم میهنان ایرانی متوجه شدید یک دشمنی که چه عرض کنم انگار تمام دنیا سر این مورد که ایرانیان را به هیچ پندارند و تو سری خور بکنند هم قسم شدند.آقا کتیبه کورش از ماهست که منشور انسانی را دارد.پرورش اسپ درست کردن .قاطر.بوجد اوردن .مس .آتش.الکل.ساختن روزشمار خیام که تاریخ جلالی معروفه.ستاره شناسی.شیمی.که لعاب کاری کاشی ها در تخت جمشید و شوش و…..پیدا شد.سد سازی قنات سازی.جعل کردن تاریخ حمله الکساندر مگدونی به هخامنشیان با چنان مزخرفاتی نوشتن که هر کم سوادی که حساب کتاب کردن کمی بلد باشه شک میکنه چگونه ۴۰ هزار نفر بر ۶۰۰ هزار نفر پیروز شدند اگر مسلسل گاسلینگ هم یونانیان داشتن نمیتوانستند در اون تنگه ای که گفتند با لشگر داریوش سوم جنگ کردند پیروز بشوند.اصلا بگفته انوشه داریوش سوم نامی در کتیبه هایی که شاهان هخامنشی از زمانی که به قدرت میرسیدند برجای میگذاشتن وجود نداره.دانش علم الگوریتم =جبر.از ایرانیان بود که خوارزمی پایه گذاری کرد.اولین کامپیوتر را هم میشود گفت قیاس الدین جمشیدکاشانی طراحی کرد.وخیام با دستگاهی که طراحی کرد الان در موزه پاریس گمونم باشه.خیلی خیلی دانشهای دیگر هست که از ایرانیان بود و هیچ نامی ازش نمیبرند.از بس اینها دروغ گو ریا کاری رو پیش گرفتند که خودشون هم دارند دروغهاشون را تدریس میکنند.عجب دردی بر جگر و دل ما ایرانیان ریشه دونده.بیایید ما ایرانیان از شر این ریا دروغ رهایی بدیم خدمون رو.با دانش فرا گرفتن زحمت کشیدن به چالش کشیدن این دروغگو ها بدبختی اینه الان حکومت ما هم دارد تیشه به ریشه و تاریخ کشور عزیزمان میزنه عتیقه ها را میفروشند اجازه ساخت سریال و فیلم های تاریخی ملی نمیدن و……..در وزخم از بیگانه و بیرونی ها را میشه پذیرفت اما خودی که تیشه برمیداره رو چکار میشه کرد.

  [پاسخ]

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

Pin It on Pinterest

X