سازمان زیرزمینی ایرانیان

سیل ورود اسیران هوشیار و تیزبین ایرانی پس از جنگ های قادسیه, جلولا ,حلولان و سرانجام نهاوند به عربستان و ساکن شدن آنان در آن سرزمین به ویژه در مدینه مرکز خلافت بن خطاب دومین خلیفه ی اسلامی صادرکننده ی فرمان هجوم به کشور ایران و مقدمات تبادل فکری آنان با یکدیگر زمینه ی توافق محرمانه و تشکیل نخستین سازمان زیرزمینی بر ضد عمر را فراهم کرد.

سازمان زیرزمینی ایرانیان

عمر بن خطاب که مردی زیرک و هوشیار بود این خطر جدی نهانی را آشکارا دریافته بود, بطوریکه نوشته اند وی در هنگام ورود دسته های اسیران ایرانی به مدینه گفت :
بارخدایا از شر این اسیران و فرزندان آنان به تو پناه می برم.

توطئه قتل عمر نخستین تصمیم قطعی و نمایان سازمان زیرزمینی اسیران ایرانی مقیم در عربستان بر ضد عمر بود که به مرحله ی اجرا درآمد.
و در حقیقت ایرانیان کینه ی شکستی را که از دست عمر در قادسیه و جلولا و حلوان و نهاوند و دیگر شهرهای ایران دیده بودند در مدینه از او بازستاندند.

کتاب قهرمانان ملی ایران (از کاوه آهنگر تا یعقوب لیث صفار) اثر عبدالرفیع حقیقت-شابک: ۹۷۸۹۶۴۷۰۰۰۱۳۰ ص ۱۰۷-۱۰۸

مرتضی

نخستين گام برای از بين بردن يک ملت ؛ پاک کردن حافظه آن است . بايد کتابهايش ؛ فرهنگش وتاريخش را از ميان برد . آنگاه کسی را واداشت که کتاب تازه ای بنويسد . فرهنگ تازه ای جعل کند و بسازد ؛ تاريخ تازه ای را اختراع کند . کوتاه زمانی بعد ملت آنچه بوده را فراموش می کند ؛ دنيای اطراف نيز همه چيز را حتی با سرعت بيشتری فراموش می کند.«ميلان کوندرا »
تماس با من در تلگرام:select88

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

دنبال کردن
avatar