پادشاه سئون

ته اینسو که با نام سئون (۸۱۸-۸۳۰) نیز شناخته می شود؛ دهمین از امپراطوری کره ای بالهه بود.او قدرت کشور را احیا کرد و امروزه به عنوان آخرین پادشاه قبل از سقوط ان در یادها مانده است.
مقدمه:
ته اینسو چهارمین نسل از نوادگان برادر جوان تر ته جویونگ؛ بود.در گرماگرم کینه ای که بین دو شاخه ی خاندان سلطنتی رخ داده بود؛ او در طی سال های ۸۱۷ و ۸۱۸ به سلطنت رسید.او اختیارات سلطنتی را مجددا بنیان نهاد و قوای نظامی را به طرز فوق العاده ای تقویت نمود.
دوران سلطنت:
پادشاه سئون به شدت بر توسعه ی وسعت امپراطوری تمرکز نمود و نبردهایی را راه اندازی کرد که به زیر سلطه درآوردن بسیاری از قبایل مالگال شمالی از جمله قبیله ی هیشوی موهه انجامید.کشور گوگوریو کوچک که در شمالی بالهه و قرار داشت؛ جذب بالهه شد و او دستور توسعه ی کشور را به سمت جنوب و شیلا داد.
در خلال ۱۲ سال سلطنت وی؛او ۵ مرتبه فرستاده هایی را به ژاپن به منظور برقراری روابط دیپلماتیک به همراه افزایش روبط تجاری بین دو کشور روانه کرد.با اینکه ژاپن از بالهه میخواست تا به دلیل هزینه های هنگفت پذیرایی از سفرا اندازه ی سفارت خانه ی خود را محدود کند؛ ولی با سفرای بالهه در ژاپن به گرمی رفتار می شد.شریان تجاری که بر روی دریای شرقی ایجاد شد سبب گردید تا بالهه به یکی از مهم ترین شرکای تجاری ژاپن بدل گردد.
او در سال ۸۳۰ فوت کرد و نوه اش جانشین وی شد.
پادشاه سئون

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن