هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا


اثری باستانی از مایا است که در کشور مکزیک واقع شده‌است. کلمه چیچن ایتزا به معنی «در کنار دهانه چاه ایتزا» است که خود «ایتزا» احتمالا در زبان مایاها به معنی جادو یا جادویی بوده‌است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به‌شمار می‌رود. چیچن ایتزا شامل چندین سنگی است که قبلا به عنوان قصر، ، حمام، مغازه و … به کار می‌رفته اند. مطرح ترین قسمت های آن عبارتند ازمهمترین اثر این ، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.

چیچن ایتزا در سال ۲۰۰۷ میلادی، این اثر به‌همراه ۶ اثر دیگر در یک رای‌گیری جهانی به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند. بسیاری از ‌شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام «تاپیلتزین چه کوئتزالکولت» بوده‌است. کاربرد این معبد تقدیم قربانی به خدای باران مایاها، چاک، بوده است. قربانی کردن انسان نیز در این معبد معمول بوده و بقایای انسان های قربانی شده نیز در معبد یافت شده‌اند.

 • El Castillo (قلعه) (مهمترین اثر این مجموعه، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.)
 • معبد جنگجویان
 • محوطه بازی
 • سایر سازه ها
معابد و سازه‌های دیگری نیز در محوطه اثر تاریخی چیچن ایتزا قرار دارند
 
عکس ایتزا شاهکار تمدن مایا در قاره آمریکا
عکس هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا در مکزیک
42477054 chichenitza ap 4161 عکس های هرم چیچن ایتزا در مکزیک | تاریخ ما Tarikhema.irعکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”800px El Castillo Chich%25C3%25A9n Itz%25C3%25A1 عکس های هرم چیچن ایتزا در مکزیک | تاریخ ما Tarikhema.ir
عکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”
Aztec11 عکس های هرم چیچن ایتزا در مکزیک | تاریخ ما Tarikhema.ir
عکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”
 
پاورقی :
 1. Coggins  ۱۹۹۲
 2. Anda Alanís 2007
دسته بندی مطلب: تاریخ تمدن مکزیک باستان + عجایب باستان شناسی + عکس های تمدن مکزیک + قوم مایا + کاخ ها و معابد عهد باستان
تصویر پروفایل انی کاظمی

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

9 دیدگاه در “هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا

 • شهریور ۱۶, ۱۳۸۸ در۱۱:۲۳ ب.ظ
  پیوندیکتا

  مطالب شما در رابطه با تاریخ ایران و جهان برایم جالب هستند. الان در حال تماشای عکسهای تمدن مایا هستم. امیدوارم روزی بتوانم آنجا را از نزدیک ببینم.

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آذر ۱, ۱۳۸۸ در۱۰:۲۴ ب.ظ
  پیوندیکتا

  آیا با این معبد بوده که گفتند در ۲۰۱۲ زمین زیرورو می شود؟
  متشکرم…

  [پاسخ]

  پاسخ
 • مرداد ۳۱, ۱۳۸۹ در۷:۰۷ ق.ظ
  پیوندیکتا

  سلام منم وقتی این مطلبو شنیدم و عکس این معبد رو دیدم خیلی علاقه مند شدم که این معبد رو از نزدیک ببینم
  ولی فکر نمیکنم به این آرزوم برسم

  [پاسخ]

  پاسخ
 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۰ در۹:۳۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  باسلام ودرود
  نقطه انتشار این اهرام ازکجا بوده است چون در نقاطی مثل مصر -چین -معبد چغازنبیل در خوزستان نیز اینگونه طراحی شده است کدامیک قدیمتراست -واختلاف آنها در کجاست ؟

  [پاسخ]

  یونس پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۷:۲۴ ب.ظ:

  با سلام
  به نظر می رسد که این نوع طراحی و شکل سازه ، یک نوع طرح عمومی به شمار رود . همانطور که می دانید این نوع بناها معبد و عبادتگاه هستند و محل تولید انرژی به شمار می روند . و مهمترین اشکال برای ایجاد یک درگاه قوی انتقال و پخش انرژی ، هرم و گنبد و هشت ضلعی ها می باشد . و شاید به دلیل مستحکم تر بودن و زیبا تر بودن هرم ، این شکل بیشتر مورد نظر طراحان بوده است . البته در این جا شکل پلکانی هم به بنا افزوده شده که نشان دهنده ی طی مراحل معنوی توسط پیروان آئین بوده است .

  [پاسخ]

  پاسخ
 • آبان ۱۶, ۱۳۹۰ در۱۰:۵۸ ق.ظ
  پیوندیکتا

  بیخود نیست بازی فکر جهان گردان را ما متصور نیستیم کاش میتوانستم همه این افقها را لمس کنم .

  [پاسخ]

  پاسخ
 • اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱ در۳:۲۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  شما زحمت نکشی بگردیا یک راست از رو wikipedia کپی کن.ماشاالله

  [پاسخ]

  پاسخ
 • تیر ۳۰, ۱۳۹۱ در۲:۵۴ ب.ظ
  پیوندیکتا

  چغازنبیل در ایران دقیقا همین هرمه/// شبه به عکس پشت دلار که سرش جداس// اینا مایا ها بودن این مطلب با دسامبر سال ۲۰۱۲ رابطه داره/وااااااااااااااااایییییی پسر این طبیغعی نیس همه جای دنیا این هرم مقدس فراماسونها هست ایران فرانسه چین مکزیک/ در این باره کتاب ارابه حدایان رو بخونین کتابهای زکریا سیچین حواهش میکنم

  [پاسخ]

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

Pin It on Pinterest

X