خاطرات دست‌نویس از زمان کشف DNA | قرن بیستم

ارزش حدودی –> امضای واتسون : بین هزار تا هزار و پانصد دلار

ارزش حدودی –> مقاله کریک و واتسون : بین پنج هزار تا هفت هزار دلار

 

در یکی از گسترده‌ترین مقالات منتشر شده پیرامون معرفی ۵۰ سند علمی و دست‌نویس بسیار ارزشمند در ، نامه‌ نوشته شده از سوی فرنسیس کریک () به پسرش درباره کشف ساختار اسید دزوکسی ریبونوکلئیک (DNA)، رده چهارم را به خود اختصاص داد. این سند علمی، در یگ حراجی با قیمت حدود شش میلیون و شصت هزار دلار فروخته شد. گفتنی است در بالا دست نامه علمی فرنسیس کریک، () با قیمت شش میلیون و پانصد هزار دلار، () به قیمت یازده میلیون و ششصد هزار دلار و مستندات لستر، اثر لئوناردو داوینچی () به قیمت سی میلیون و هشتصد هزار دلار به عنوان شاخص‌ترین مستندات و قرار دارند.

به طور کاملا مشابه، مدال جایزه نوبلی که به کریک و واتسون () بابت کشف بزرگشان پیرامون DNA اهدا شد، رتبه اول و دوم گران قیمت‌ترین مدال‌های نوبل فروخته شده تاکنون را به خود اختصاص داده‌اند. کریک در سال ۲۰۰۴ درگذشت و در ادامه این اتفاق، مدال نوبل دریافتی وی به یک باره رکورد تمامی مدال‌های نوبل فروخته شده تا آن زمان را جابه‌جا کرد. این مدال در سال ۲۰۱۳ به ازای قیمت دو میلیون و دویست و هفتاد هزار دلار فروخته شد. گفتنی است ارزش این مدال در زمان فروخته شدن مدال واتسون در سال ۲۰۱۴ به ازای مبلغ چهار میلیون و هفتصد هزار دلار، به دو برابر افزایش یافت. جای خوشحالی است که می‌بینیم ارزش یک مدرک علمی بزرگ به درستی تخمین زده شده است. با توجه ارزش بالای کشف کریک و واتسون، مطمئنا کاغذ دست نویس واتسون از طرح DNA به همراه امضای وی، خیلی خیلی بیشتر از هزار دلار ارزش خواهد داشت.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن