جعبه ابزار جالب و بی نظیر قرن نوزدهم

هر نجار خوبی یک جعبه ابزار دارد اما هیچکس تاکنون چنین جعبه ابزاری برای خود نساخته است. این جعبه ابزار وقتی بسته است ابعاد ۵۰ سانتیمتر در یک متر و وقتی باز می شود ۱×۱ متر است و می تواند ۳۰۰ ابزار را درون محفظه بادقت ساخته شده چوبی خود نگه دارد.
علاوه بر اینکه خود جعبه ظاهر جالبی دارد، تاریخ طولانی نیز دارد و به همین دلیل در نمایش داده می شود. این جعبه ابزار توسط نجار و پیانوساز، ساخته شد. در سال ۱۸۵۳ در لوول در ماساچوست متولد شد و در سال ۱۸۶۱ در پیاده نظام ماساچوست ثبت نام کرد و به عنوان زندانی جنگی در تگزاس نگه داشته شد. او درحال کار برروی یک ارگ و پیانو بین سال های ۱۸۹۰ و ۱۹۲۰ جعبه ابزار مبتکرانه خود را طراحی کرد.
استادلی جعبه ابزار را طوری طراحی کرد که هم ابزارهای خودش و هم ای از ابزارهای دستی قرن ۱۹ را نگهداری کند و با دقت و پشتکار زیاد سیستم هوشمندانه ای ساخت تا همه چیز را در فضای نسبتا کوچکی جمع کند. طبقات پشت و رو، محفظه های مخفی و لایه های متعدد همه چیز را کاملا پنهان می کرد و مانند یک پازل در کنار هم قرار می داد. هر ابزار فضای مناسب خود را دارد و حتی وقتی در جای خودش قرار می گیرد صدای کلیک می دهد. این جعبه ابزار که خودش یک اثر هنری است پر از جزئیات است و درحالت خالی ۳۲ و درحالت پر ۷۰ کیلوگرم وزن دارد به این معنی که یک تیم کامل برای حرکت دادن آن نیاز است.
استادلی قبل از مرگش در سال ۱۹۲۵ آن را به دوستش داد. پیتر هاردویک نوه دوستش، جعبه ابزار را به موزه ملی تاریخ آمریکای در اواخر دهه ۱۹۸۰ امانت داد. اما بعدها توسط یک کلکسیونر خصوصی به مبلغ نامعلومی فروخته شد اما اگر تصور کنید که تنها یک ابزار از این مجموعه در سال ۷۰۰ دلار در سال ۱۹۹۳ قیمت گذاشته شده می توانید تصور کنید هاردویک چه مبلغ گزافی برای آن دریافت کرده است. صاحب فعلی هنوز گاهی آن را به قرض می دهد.
جعبه ابزار جالب و بی نظیر قرن نوزدهم
جعبه ابزار جالب و بی نظیر قرن نوزدهم
جعبه ابزار جالب و بی نظیر قرن نوزدهم
جعبه ابزار جالب و بی نظیر قرن نوزدهم

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن