ملکه جونگ سون

ملکه جونگ سون (۲ دسامبر ۱۷۴۵-۱۱ فوریه ۱۸۰۵) که با نام یه سون نیز شناخته می شود؛ ملکه ای از کره بود که با پادشاه یئونگ جو (۱۷۲۴-۱۷۷۶) ازدواج کرده بود و به عنوان نائب السلطنه ی در بازه ی بین سال های ۱۸۰۰ تا ۱۸۰۵ در جایگاه قیم نتیجه ی صغیرش از چوسون به ایفای نقش پرداخت. او از طایفه ی گیونگجو کیم بود.
زندگی نامه:
او در محله ای ثروتمند در ناحیه ی یئوجو و در زمان سلطنت یئونگ جو به دنیا آمد.او دختر کیم هان گو و بانو وون بود.بعد از مرگ اولین ملکه ی یئونگ جو در سال ۱۷۵۷؛ او در سال ۱۷۵۹ به عنوان ملکه منصوب شد.او در اوایل ازدواجش با استعداد زبانی که داشت ؛ توانست تصوری از فرزانگی را نسبت به خود در دیگران ایجاد کند.
به دلیل مرگ در سال ۱۷۶۲؛ پسری از ملکه جونگ سون می توانست بعد از فوت پادشاه یئونگ جو سلطنت را از وی به ارث ببرد.اما ملکه جونگ سان فرزندی نداشت و به پسر سادو که با عنوان پادشاه جئونگ جو از سال ۱۷۷۷ تا ۱۸۰۰ کرد؛ منتقل شد.
در سال ۱۸۰۰؛ تنها پسر فقط ۱۱ سال سن داشت.او با عنوان پادشاه سانجو به سلطنت رسید. به دلیل اینکه در نسل سلطنتی ملکه جونگ سون از هر کس دیگری در قصر ارشدتر بود؛ مقام نائب السلطنه به وی داده شد.او تا زمانی که در سال ۱۸۰۴ را داوطلبانه رها کرد؛در راس حکومت بود.او سیاست های متفاوتی نسبت به پادشاه مرحوم داشت؛ در سال ۱۸۰۱ آزار و اذیت هایی به کاتولیک ها اعمال کرد و مورد توجه حزب نورون بود.
او در مقبره ی پادشاهی در جوار همسرش دفن شد.
ملکه جونگ سون

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

دنبال کردن
avatar