مجسمه و معماری در استوپا

در تعریفی اولیه، از استوپا به عنوان معماری خاصی که جهت یادبود شخص بودا گردیده نام برده شده است. ساختار این بناها گنبدی بر پایه ای گرد یا چهارگوش که بر بالای آن یک فضای مربع شکل به نام “هارمیکا” و یک دکل بلند به نام “یاستی” قرار دارد تشکیل شده است. همچنین دورتا دور گنبد را نرده سنگی و چهار دروازه محاط می نماید.
البته مجموع این عناصر همچون بیشتر هنری جنبه نمادین دارند: استوپا از جمله نمادهای نیمه شمایلی در هنر بودایی است.
“هارمیکا” بهشت خدایان و “یاستی” محوری است که عالم را به بهشت های برین متصل می سازد. اما نکته مهم درباره استوپا عبارت است از مغایر بودن درک و شناخت اولیه ما از تعریف معماری – محصور کردن فضا جهت رفع نیازهای انسانی – و مجسمه وار استوپا. زیرا استوپاها گنبدهای توپری هستند که فاقد فضای کاربری متعارف در معماری می باشند. به دیگر عبارت استوپاها فرم های گنبدی شکل بزرگی هستند که فضا را اشغال کرده اند. بر این اساس به نظر می رسد اتلاغ واژه مجسمه به جای معماری به این پدیده فرهنگی – هنری صحیح تر باشد.
ضمن این که علاوه بر حالت تندیس وار فرم کلی استوپا، ما می توانیم نقش برجسته ها و فرم های پویایی رابر روی دروازه ها مشاهده کنیم که این نیز از عوامل مضاعف ساختار تندیس وار استوپا می باشد.
از این رو به نظر می رسد می توان از مقایسه آثاری چون استوپا با پیکره های محیطی در مجسمه سازی و همچنین پیکره های مسکونی در معماری مرز مبهم شناخت آثار معماری – مجسمه را مورد مطالعه بیشتر قرار داد.

همچنین بخوانید:  آشوریان

برگرفته از وبسایت عیار – وبسایت نقد هنری

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
shilan Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
shilan
مهمان
shilan

سلام
ممنون خیلی عالی بود .
اگر امکان داره عکس این استوپا ها یا پاگودا ها رو هم در کنار مطالب بزارید .و ذکر کنید که چه کسانی استوپا و چه کسانی پاگودا ها رو می ساختند .