۱۰ کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

مجله علمی نشنال جغرافی (NationalGeoGraphic.Com) پس از رده بندی ۱۰ کشف برتر سال ۲۰۱۰ ، سالی که گذشت در گزارش جدیدی ۱۰ کشف برتر شناسی در این سال را معرفی کرد.این مجله چندی پیش با گذشت از سال ۲۰۱۰ به معرفی و رده بندی ۱۰ کشف برتر شناسی از DNA توتان خامون تا فرسایش کشتی تایتانیک پرداخته است.

در این رده بندی کشفهایی از DNA تا طومار بحرالمیت (که اینجا قبلاً درباره اش سخن گفته ایم+) و از فرسایش کشتی تایتانیک تا کشتی نوح به چشم می‌خورند.
***
۱- تونل فرعون: در زیر این پل چوبی، یک پلکان با قدمت ۳ هزار سال وجود دارد. این پلکان به تونل اسرارآمیزی می‌رسد که از فرعونآغاز می‌شود. این تونل بعد از سه سال حفاری در مقابل یک دیوار در زیر دره شاهان در عمق ۱۷۴ متری کشف شد.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۲- کلبه مکتشفان: تقریبا یک قرن پس از کشف قاره جنوبگان توسط رابرت فالکون اسکات، کارشناسان در تلاشند تا کلبه چوبی این مکتشف انگلیسی را در جزیره راس، واقع در قطب جنوب از برف و نابودی نجات دهند. این کلبه به طول ۱۵ متر و عرض ۶/۷ متر برای پذیرایی از ۳۳ مرد ساخته شده بود.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۳- فرسایش تایتانیک: این تصویر که اول سپتامبر به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد کشف بقایای تایتانیک در عمق ۳ هزار و ۸۰۰ متری منتشر شد، نشان می‌دهد که این کشتی درحال فرسایش است این تصویر به علاوه تصاویر دیگری از بقایای کشتی تایتانیک در پروژه به نام Expedition Titanic تهیه شد.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۴- آثار تاریخی در خطر: نقاشیهای دیواری تخریب شده کلیسای جامع “آنی” ترس ساکنان این شهر کوچک قرون وسطایی را موجب شده است. این شهر در منطقه نظامی ‌ترکیه در مرز با ارمنستان قرار دارد. این شهر یکی از ۱۲ مکان تاریخی است که توسط صندوق میراث جهانی یونسکو به عنوان شهر با خطر شدید نابودی ثبت شده است.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۵- DNA توتان خامون: توتان خامون یکی از فراعنه معروف مصر باستان است که در سن ۱۹ سالگی مرده است. دانشمندان با استفاده از نتایج تجزیه DNA که از بقایای جسد مومیایی شده توتان خامون و سایر مومیاییها دره شاهان به دست آمده بود سرانجام موفق شدند نه تنها وضعیت سلامت این شاهان را بازسازی کنند بلکه موفق شدند روابط خانوادگی آنها را نیز به دست آورند.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۶- معبد انسانهای قربانی شده: در ژانویه گذشته خبر کشف یک معبد پیچیده اعلام شد که در آن یک گور دسته جمعی از انسانهای قربانی شده در زیر ریگهای روانی که توسط باد کنار رفته بودند در شمال غربی پرو نمایان شد. این کشف به نظر می‌رسد که به افسانه “نای لامپ” واقعیت بخشیده است. “نای لامپ” تمدن پرویی “لامبائیک” در قرن هشتم بعد از را تاسیس کرد.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۷- نقشه برداری با لیزر از شهر مایاها: در ماه آوریل دو باستان شناس آمریکایی با استفاده از یک فناوری نوآورانه برپایه لیزر به نام “لیدار” موفق شدند تنها در مدت چهار روز از شهر باستانی قبیله مایا نقشه برداری کرده و این مشکل را که از ۲۵ سال قبل محققان را درگیر خود کرده بود حل کنند. به گفته این دو باستان شناس، شهر مایاها در زمینی به وسعت بیش از ۱۷۷ کیلومتر مربع و در دوره بین ۵۵۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد ساخته شده و جمعیتی بالغ بر ۱۱۵ هزار نفر داشته است.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۸- تمدن گمشده آمازون: در ماه ژانویه صدها دایره، مربع و دیگر اشکال هندسی کشف شدند. به نظر می‌رسد این تصاویر توسط جامعه ناشناخته ای که در آمازون زندگی می‌کرده اند کشیده شده اند اما این تصاویر با گذشت زمان توسط جنگل آمازون پنهان شده اند. تصاویر ماهواره ای که از بالای حوزه رودخانه آمازون پس از سال ۱۹۹۹ گرفته شده اند بیش از ۲۰۰ اشکال هندسی زمینی را که تا فاصله بیش از ۲۵۰ کیلومتر امتداد یافته اند کشف کردند.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۹- کشف کشتی نوح: تیمی ‌از مسیحیان پروتستان در آوریل سال جاری مدعی شدند که باقیمانده‌های کشتی نوح را در زیر برفها و مواد آتشفشانی کوه آرارات در ترکیه کشف کرده اند.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

۱۰- راز طومار بحرالمیت: حل معمای طومار بحرالمیت: “طومارهای بحرالمیت” حدود نیم قرن قبل در ۱۱ غار قمران در شمال غربی بحرالمیت کشف شدند. از آن زمان دانشمندان و باستان شناسان در تلاش برای کشف و رمزگشایی این دست نوشته و کشف خاستگاه واقعی آنها بوده اند اکنون گروهی از محققان موسسه ملی فیزیک هسته ای ایتالیا با استفاده از یک برخورد دهنده ذرات موفق شدند راز خاستگاه بخشی از این دست نوشته را فاش کنند. این دست نوشته محتوی ۹۰۰ سند است که بر روی پوست شتر نوشته شده است. تاریخ تدوین این طومارها بین ۲۰۰ تا ۷۰- ۶۰ بعد از میلاد محاسبه شده اما تاکنون مشخص نبود که آیا این متون در همان منطقه نوشته شده اند و یا درجای دیگری ایجاد و سپس منتقل شده اند. تجزیه‌های کروم و بروم در آب بحرالمیت کاملا با میزان عناصر بازمانده در این پوستها سازگاری داشت این مقایسه با استفاده از دسته پرتوهای پروتون ۳/۱ مگاولت که توسط برخوردهنده ذرات “تاندم” در موسسه فیزیک هسته ای ایتالیا تولید شده بودند، انجام شد و تائید کرد که خاستگاه این دست نوشته‌های در همان منطقه بحرالمیت بوده است.

10 کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰

منابع :
  • http://blogs.nationalgeographic.com/blogs/intelligenttravel/2010/12/top-ten-archaeological-discove.html
  • http://www.archaeology.org/1101/topten
  • http://news.discovery.com/archaeology
همچنین بخوانید:  موزه تخت جمشید فعلا تعطیل شد
پایان.

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

5
دیدگاه بگذارید

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
الکسمجتبیg.97342سارامرضیه بخشایی Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
مرضیه بخشایی
مهمان
مرضیه بخشایی

هر یکشنبه با بهترین مقاله تاریخی در سایت رسمی مجیداخشابیwww.majidakhshabi.com

سارا
مهمان
سارا

سپاسگزار
خیلی زیبا بودند…

g.97342
مهمان
g.97342

ممنون مثل همیشه بسیار عالی و زیبا بود

مجتبی
مهمان
مجتبی

مثل همیشه
خیلی خوب
خسته نباشید

الکس
مهمان
الکس

سپاسگزار
خیلی زیبا بودند… اما نقاشی دیواری کلیسای در حال تخریب به چه درد می خوره .چگ.نه می شود از آن محافطت کرد