آثار دیدنی شهر داتونگ چین

شهر داتونگ استان شان شی چین امروزه به خاطر معادن زغال سنگ در آن معروف است. می توان گفت این شهر یکی از مراکز عرضه زغال سنگ چین است. اما علاوه بر این موقعیت اقتصادی اش، این شهر همچنین از آثار تاریخی و مذهبی با شهرت جهانی برخوردار است.

غار سنگی یون گان یکی از این گونه آثار تاریخی شهر داتونگ است.

غارهای سنگی یون گان در جنوب sکوه ” او جو” واقع در ۱۶ کیلومتری غرب شهر داتون استان شان سی در شمال چین قرار دارد. ساخت این غارها به دوره سلسله “وی” شمالی در قرن ۵ میلادی بر می گردد. این غارها که در کوه ایجاد شده و از شرق تا غرب یک کیلومتر است، بسیار با عظمت و پر ابهت و پر مضمون است . اکنون ۴۵ غار از آن موجود است و دارای ۲۵۲ جای مجسمه در داخل سنگ و ۵۱ هزار مجسمه سنگی است که بزرگرین ان ۱۷ متر و کوچک ترین ان تنها چند سانتی ارتفاع متر است. درمیان غارها شکل های بودیسم ،شخصیت های قدرتمند و فرشته های پرنده در مذهب بودا زنده و با نشاط است و حکاکی بر روی ستون های برج دقیق و ظریف و تبلور هنر رئالیسم ( سال ۲۲۱ –سال ۲۲۰ قبل از میلاد) سلسله های چین و حان می باشد تا زنگ رمانیسم ( سال ۹۰۷ – سال ۵۸۱ میلادی ) سلسله های تسی و تانگ در ان نمایان شود.

غارهای سنگی یون گان ترکیبی از هنر سنتی چین و هنر هند و پارس بوده و نشانگر استعداد و نوآوری هنری اجداد چینی است و همچنین سندی بر تبادلات دوستانه ملت چین با دیگر ملت های زمان باستان است.

این غارها در سال ۴۶۰ میلادی با فرمان پادشاه زمان سلسله “وی” شمالی، یکی از سلسله های تاریخی چین آغاز به احداث شد. غارهای سنگی در تاریخ مجسمه های بودایی چین نقطه عطفی به شمار می رود زیرا روند ساخت مجسمه های بودایی به سبک چینی از آن زمان آغاز شده در حالی که مجسمه ها که پیش از آن ساخته شوده بود، بیشتر از ویژگی هندی برخوردار بود.

این غارها با مجموعه غارهای “دون هوان” گان سو و غار سنگی “لون مون” هه نان، سه مجموعه غار سنگی بزرگ چین نامیده می شود و نیز یکی از گنجینه های هنر حکاکی سنگ در جهان است. براساس زمان ساخت، غارها به سه دوره اولیه – دوره میانی و دوره اخیر تقسیم می شود و سبک مجسمه سازی غارها در دوران مختلف دارای ویژگی های مخصوص به خود است .

غارهای متعلق به دوره اولیه پرابهت است و سبک ساده نواحی غربی را دارد. هنر غارهای دوره متواسط ظریف است به تزیینات زییبای شهرت دارد و به سبک هنر دوره سلسله وی شمالی یعنی پیچیده و با جلال و شکوه ساخته شده است غارهای دوره پایانی گرچهدامنه کوچکتری دارد ولی سیمای رلهای مجسمه سازان لاغر و زیبا را نمایان می کند که تناسب ندارد و سر چشمه هنر غارهای شمالی چین است. گذشته از این حکاکی های رقص ها واکروبات اپرتارهای شمالی چین باقی مانده در غارها نیز تجسم ایده بودایی وقت و انعکاس زندگی اجتماعی وی شمالی است .

غارهای سنگی یون گان در ۱۵۰۰ سال گذشته به دلایل مختلف مانند هوازدگی، فرسایش با آب، زلزله و جنگ دچار آسیب شدید شده و مورد غارت نیز قرار گرفته بود. آمار نشان می دهد بیش از ۱۴۰۰ مجسمه کامل یا مجسمه سر دزدیده و به خارج از چین منتقل شده بود طوری که اثرات کندن هنوز در غارها بسیار چشمگیر است. خوشبختانه، پس از تاسیس جمهوری خلق چین با پشتیبانی قوی از طرف دولت، این غارها مورد مراقبت و محافظت مناسب قرار گرفته است.

آثار تاریخی قابل ملاحظه دیگر در شهر داتونگ، یک مسجد با قدمت ۱۲۰۰ ساله است.

این مسجد به نام مسجد جامع داتونگ، از قدیمی ترین مساجد چین است که در سال ۸۲۶ میلادی و در دوران امپراتوری وی شمالی ساخته شده است. در آن دوران به مسلمانان در زبان چینی سه مو ( چشم رنگی) می گفتند چرا که بیشتر مسلمانان از سرزمین های غربی چین وارد این کشور شده بودند و چهره آنان با مردم چین فرق داشت تا اینکه به تدریج قوم هویی شکل گرفت که با وجود اعتقاد به اسلام زبان مادری آنان چینی بود و چهره ای شبیه به مردم قوم هان داشتند. تا حدود نزدیک به ۸۰ سال پیش ساختمان این مسجد در یک نقطه دیگر از شهر قرار داشته است و در دوران جمهوری چین، دو ژنرال مسلمان ارتش ساختمان کنونی را برای مسجد جامع داتونگ در نظر گرفتند و بیشتر کتیبه های قدیمی بنای قدیمی شامل کتیبه سر در مسجد را به این ساختمان جدید منتقل کنند و به این ترتیب مسجد جامع در دل شهر داتونگ قرار گرفت.

تمامی اجزای اصلی بنای یک مسجد شامل گنبد و گلدسته و نمازخانه و محراب در این مسجد وجود دارد و هر مسلمانی با دیدن آن بی درنگ متوجه می شود که اینجا یک مسجد است. با این حال تمامی این بخش ها به طور کامل به سبک معماری چینی ساخته شده اند و به جز خط کتیبه های عربی که ثلث، نسخ، نستعلیق و سایر خطوط اسلامی است همه چیز شما را به یاد کاخ ها و عبارت های زیبای چین می اندازد.

آثار تاریخی دیگر شهر داتونگ، یک معبد دین بودیسم به نام “شوان کونگ” است که که در اواخر دوران سلسله وی (۳۸۶-۵۳۴ پیش از میلاد) در دامنه کوه مقدس “هنگ شان” ساخته شده است

این معبد معروف به معلق بودن آن در دامنه کوه است. این معبد طوری بر دیواره کوه ساخته شده است که گویی از آن آویزان است. از این رو، این کوه به نام “باغ معلق شرق” معروف است. البته تفاوت این کوه با باغ معلق بابل این است که باغ معلق بابل از بین رفته، اما این معبد همچنان پابرجاست.

این ساختمان که در ارتفاع ۷۵ متری از سطح زمین قرار دارد، در حال حاضر با داشتن ۴۰ اتاق بر فراز زمین که با مجموعه ای اعجاب انگیز از ستون ها و راهروهای چوبی به هم پیوند خورده، یکی از جاذبه های گردشگری چین است. این معبد، یگانه معبد سه‌گانه چین است. معبدی که همزمان متعلق به ادیان بودیسم، تائویسم و کنفوسیوس است. این نوع ویژگی‌ را می توان از نوع چیدمان و مجسمه‌های درون آن پی برد.

معبد دو ساختمان دارد. در بین این دو ساختمان راهرویی وجود دارد. ساختمان جنوبی سه طبقه و سه سالن دارد که در دو سالن آن مجسمه‌های بودا متعلق دین تائویسم نگه داری می شود و سالن دیگر به نام سالن “غرش رعد و برق” مربوط به دین بودیسم است. گفتنی است که گوتاما بودا با صدایی بلند همچون غرش رعد و برق اصول دین را تفسیر می کرد.

ساختمان شمالی نیز سه طبقه و سه سالن دارد که در دو سالن آن مجسمه‌های بودا نگه داری می شود و در سالن دیگر، همزمان مجسمه‌های گوتاما بودا، لائو زی و کنفوسیوس، یعنی موسسان ادیان بودیسم، تائویسم و کنفوسیوس نگه داری می شود. معرفی معبد معلق به عنوان معبد سه گانه نیز به همین دلیل است

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن