ملکه چونچو

ملکه هونه (۹۶۴-۲۰ ژانویه ۱۰۲۹) که با نام ملکه دواگر چونچو ( ملکه چونچو ) نیز شناخته می شود، سومین ملکه ی پادشاه گیونگ جونگ از گوریو بود.او به عنوان نائیب السلطنه گوریو در زمان  عدم بلوغ  پسرش پادشاه موکجونگ از گوریو از سال های ۹۹۷ تا ۱۰۰۹ به ایفای نقش می پرداخت.

زندگی نامه:

ملکه هونه در شاخه ی هوانگ جو از خاندان سلطنتی پادشاهی گوریو متولد شد.پدرش وانگ ووک هشتمین پسر پادشاه تجو از چهارمین همسرش ملکه سینجونگ بود.او برادر بزرگتری به نام وانگ چی داشت که بعدها پادشاه سونگ جونگ از گوریو لقب گرفت و خواهری جوان تر نیز داشت که سرانجام مادر پادشاه هیون جونگ از گوریو شد.

اگر چه او یک نواده ی پسری پادشاه تجو بود، ملکه هونه نام خانوادگی خانواده سلطنتی گوریو که وانگ بود را نداشت.به جای آن او و خواهر جوان ترش از نام خانوادگی هوانگ بو که نام خانوادگی مادربزرگ پدری آنها ملکه سینجونگ بود،استفاده می کردند.

ملکه هونه با اولین پسر عمویش یعنی گیونگ جونگ از گوریو ازدواج کرد.او خواهر پادشاه سونگ جونگ از گوریو بود که بعدها جای همسرش را در تخت سلطنت گرفت.زمانی که موکجونگ از گوریو در سال ۹۹۷ پادشاه شد،او نائب السلطنه شد.اما او با رضایت به همسری کیم چی یانگ درآمد و پسری برای وی به دنیا آورد.کیم چی یانگ نیز توطئه کرد تا پسرش را به تخت بنشاند.

زمانی که کیم چی یانگ  قصر سلطنتی را با خاک یکسان کرد و تهدید نمود که پادشاه را کشته و کنترل دربار را بر عهده می گیرد،پادشاه موکجونگ گنگ جو را به پایتخت در که سونگ فرا خواند. گنگ جو نیز بدون فوت وقت کیم چی یانگ و هوادارانش را اعدام کرد.

سپس مقامات دولتی دشمن گنگ جو که محقق نیز بودند،شایعات و دروغ هایی در این مورد که ژنرال نقشه ای برای در اختیار گرفتن دولت برای خود دارد پخش نمودند.این شایعات به گوش پادشاه رسید و او در جستجوی کشتن گنگ جو برآمد.گنگ جو درباره ی این توطئه شنیده و درمورد پادشاه دودل شد و به ارتشش دستور داد تا حمله نموده و تمام دشمنانش از جمله پادشاه را بکشند.بعد از به قتل رساندن پادشاه موکجونگ،ژنرال گنگ پادشاه هیونگ جونگ را به تخت نشاند.ملکه چونچو به هوانگ جو تبعید شد.در سال ۱۰۲۹، او به دربار سلطنتی بازگشت و در استراحتگاه خود در قصر سانگ دوک فوت کرد.

خانواده:

پدر: پادشاه ته جونگ از گوریو (؟-نوامبر ۹۶۹)

پدر بزرگ:پادشاه ته جو از گوریو (۳۱ ژانویه ۸۷۷-۴ جولای ۹۴۳)

مادربزرگ: ملکه شین جونگ از خاندان هوانگجو هوانگبو (۹۰۰-۱۹ جولای ۹۸۳)

مطالب خواندنی:

مادر:ملکه سون اوی از خاندان جونگجو ریو

پدر بزرگ : پادشاه ته جو از گوریو (۳۱ ژانویه ۸۷۷-۴ جولای ۹۴۳)

مادر بزرگ: ملکه جونگ دوک از خاندان جونگ جو ریو

برادر:پادشاه سونگ جونگ از گوریو (۱۵ ژانویه ۹۶۱ – ۲۹ نوامبر ۹۹۷)

خواهر : ملکه هونجونگ از خاندان که سونگ وانگ (۹۶۶-۱ جولای ۹۹۲)

شوهر:پادشاه گیونگ جونگ از گوریو (۹ نوامبر ۹۵۵- ۱۳ آگوست ۹۸۱)

پسر: پادشاه موکجونگ از گوریو (۵ جولای ۹۸۰-۲ مارچ ۱۰۰۹)

دختر خوانده: ملکه سون جونگ از خاندان چانگجو یو

شوهر:کیم چی یانگ (؟-۱۰۰۹)

پسر: پسری که نامش در تاریخ ثبت نشده است (۱۰۰۳-۱۰۰۹)

ممکن است شما دوست داشته باشید

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
انی کاظمی
مدیر
امتیاز :
     

سلام امیر جان. مطلب عالی بود. ماشاالله. هر روز بهتر از دیروز. درود بر تو