« مو دائو» وسیله خط کشی در چین باستان

در چین باستان نجاری کاربرد فراوانی داشته است و بخش وسیعی از وسایل منزل و همچنین مصالح به کار رفته در ساخت آن از چوب بوده است. به همین خاطر ابزار آلات فراوانی برای سهولت کار نجاری ساخته شده بوده است.

 

مطالب خواندنی:

یک وسیله‌ی نجاری سنتی در چین باستان « مو دائو» نام داشته که به طور گسترده برای خط کشی از آن استفاده می‌شده است. این وسیله هم چنین در کارهای گلی، سنگی و آجری هم استفاده می‌شده است. ترکیب آن این است که پشت آن یک چرخ قابل حرکت دستی است که سیم هایی روی آن بسته می شود . در بخش جلوی جعبه مرکب وجود دارد ، داخل جعبه نخ تابنده -پنبه یا اسفنج هست و مرکب در داخل جعبه قرار دارد .

انواع مختلف و متفاوتی از مو دائو وجود دارد تا هر فرد بتواند بسته به مهارت و علاقه خود یکی از آن ها را انتخاب کند. جعبه مرکب آن می‌تواند دارای اشکالی مانند هلو، ماهی و اژدها باشد که این شکل های متفاوت هم برای سرگرمی و هم برای مهارت نجاری تعبیه شده است. در این نقشه بر روی جعبه مرکب یک مجسمه شیر حکاکی شده که شکل آن ساده و زیبا است . حجاری این نشان نجاری زیاد دقیق نیست ، اما برنامه ریزی ترکیب آن جالب و شکل کلی آن سازگار و مناسب است .

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن