نخستین حکومت سلسله‌ای در چین چه نام داشت؟

طی قرن‌های ۲۱ تا ۱۶ میلادی، نخستین حکومت و سلسله‌ی چینی شکل گرفت. این حکومت در کل ۵۰۰ سال پابرجا بوده است. نام این سلسله « شیا» بوده است. موسس این سلسله یک قهرمان بزرگ بود که توانسته بود سیل را مهار کند. او « دا یو» نام داشت. اینطور که منابع کهن نشان می‌دهند، او توانسته بود رودخانه‌ی زرد را که سال ها طغیان می‌کرد را مهار کند. به همین خاطر در بین مردم محبوب شد و توانست این سلسله را پایه گذاری کند. با به وجود آمدن این سلسله چین وارد نظام برده داری شد.

در اواخر حیات حکومت شیا، کشور و دربار وضعیت نابسامانی داشت. اختلاف طبقاتی به وضوح دیده می‌شد. آخرین پادشاه این سلسله « شیا جیه» فردی ناتوان در اداره‌ی کشور بود و زندگی تجملی برای خود تدارک دیده بود. او به یکی از سوگلی‌های خود به نام « مه شی» علاقه فراوانی داشت و هر روز با او شراب می‌نوشید و تفریح می‌کرد.

 

مطالب خواندنی:

Image result for Chinese rule

مقامات کشور با این گونه کارهای شیاجه مخالفت می‌کردند، اما او آن ها را می‌کشت. به خاطر همین کشورها و مناطقی که تحت سلطه‌ی شیا قرار داشت، به نوبت به این سلسله خیانت کرده و از آن‌ جدا می‌شدند. در همین دوران کشور « شان» که تحت سلطه‌ی شیا بود، از فرصت استفاده کرده و به شیا حمله و آن را شکست داد. پادشاه شیا نیز فرار کرده و مدتی بعد درگذشت. پس از آن سلسله‌ی شیا به کل نابود شد. اسناد کمی در رابطه با این حکومت شیا وجود دارد و اطلاعات زیادی در رابطه با این حکومت پیدا نشده است.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن