۶ حقیقت جالب درباره ماری، ملکه زیبای اسکاتلند!

6 حقیقت جالب درباره ماری، ملکه زیبای اسکاتلند!
مری، ملکه اسکاتلند یکی از برجسته ترین شخصیت های تاریخ اروپا در قرن شانزدهم از ۱۵۴۲ تا ۱۵۶۷ بر اسکاتلند سلطنت می کرد. او همچنین در مدت کوتاهی همسر پادشاه فرانسه، فرانسیس دوم، بود. ماری که بسیار زیبا بود ، چندین بار در طول زندگی خود ازدواج کرد. فرانسیس دوم، هنری استوارت، لرد دارنلی و جیمز هپبورن و ارل بوتول همسران او بودند. ازدواج آخر او جنجالی بود چرا که ارل بوتول مضنون به قتل همسر دوم او بود. ماری در قلعه لوخ لول زندانی شد. او موفق به فرار از زندان شد . ولی ملکه الیزابت انگلستان به مدت هجده سال و نیم او را زندانی کرد. و در نهایت اعدامش کرد. با تاریخ ما همراه باشید تا ۶ حقیقت جالب درباره ماری، ملکه زیبای اسکاتلند! را بدانید.

 

۱.انتخاب ماری به عنوان ملکه اسکاتلند، به هنگام نوزادی! 

والدین ماری
والدین ماری

مری در ۱۵۴۲ در اسکاتلند متولد شد و جیمز پنجم و مری گیز فرانسوی ، والدین او بودند.  شش روز پس از تولدش ، پدرش در گذشت. از آنجایی که او تنها وارث پدر بود، در ۱۵۴۳ در قلعه استرلینگ تاج گذاری شد. پس از وقتی نوزاد بود ، به عنوان ملکه اسکاتلند انتخاب شد. پادشاه هنری هشتم انگلستان، پیشنهاد اتحاد انگلیس و اسکاتلند با ازدواج ماری و پسرش ادوارد ، را داد. این معاهده در ۱۵۴۳ امضا شد و به عنوان معاهده گرینویچ معروف بود.


۲.زیبایی وصف ناپذیر ماری !

پرتره ماری، ملکه اسکاتلند
پرتره ماری، ملکه اسکاتلند

پس از یک دوره ناآرامی سیاسی، معاهده گرینویچ توسط پارلمان اسکاتلند رد شد و نیروهای بریتانیا به قلمرو اسکاتلند و فرانسه حمله کردند. ماری از همان کودکی استعدادهای زیادی داشت و این مهارت ها را با آموزش های ویژه پرورش بخشیدند. مری در زمینه شکار، شعر، نویسندگی ، سوزن دوزی و حتی اسب سواری مهارت داشت. او زبان های اسپانیایی، فرانسوی، لاتین، یونانی و ایتالیایی را علاوه بر زمان مادری فراگرفت. نقاشی هایی که از ماری، ملکه اسکاتلند در موزه های سراسر دنیا باقی مانده، نشان می دهد که او بسیار زیبا بوده است.


۳.ازدواج اول ماری با فرانسیس دوم فرانسه!

ماری و فرانسیس، پادشاه فرانسه
ماری و فرانسیس، پادشاه فرانسه

اولین ازدواج ماری بر اساس معاهده هادینگتون در ۱۵۴۸ صورت گرفت.پس از امضای قرارداد ، ماری کوچک به فرانسه فرستاده شد و ۱۳ سال دوم زندگی اش را در آنجا گذراند. وقتی پادشاه فرانسه از ۱۵۹ مرد، پسرش فرانسیس به تاج و تخت رسید. مری ملکه فرانسه شد تا اینکه فرانسیس در ۱۵۶۰ مرد. مری به وطنش بازگشت و در راه بازگشت خسته و غمگین، شعری دلخراش در باره این ۱۳ سال نوشت.


۴.ازدواج دوم ماری با هنری استوارت، لرد دارنلی!

هنری استوارت، همسر دوم ماری
هنری استوارت، همسر دوم ماری

چهار سال پس از بازگشت، ماری با لرد هنری استوارت دارنلی در کاخ هولی رود ازدواج کرد. هنری خواستار تاج شد و خواست که همراه همسرش سلطنت کند و وارث او باشد. ماری ممانعت کرد و این رابطه شکراب شد. ماری باردار شد و گفته می شد این فرزند منشی خصوصی او ، دیوید دیزو بود. دارنلی دیوید را جلوی چشمان ماری کشت. از دارنلی جدا شد، و پسرش را به عنوان وارث جدید بدنیا آورد.


۵.جیمز هپبورن مضنون به قتل لرد دارنلی!

جیمز هپبورن
جیمز هپبورن

در ۱۵۶۷ لرد دارنلی در باغ سلطنتی به قتل رسید. او خفه شده بود و گفته میشد که با مشورت ملکه خیانتکار به قتل رسیده است. او هم مضنون به قتل همسر سابقش شد. بعدها معلوم شد ، ارل بتول که به ماری علاقمند بود، دارنلی را کشته است.


۶.ازدواج ماری با ارل بوتول بعد از فرار!

ماری و پسرش جیمز
ماری و پسرش جیمز

بعد از یک هفته ارل بوتول (جیمز هپبورن) تبرئه شد. وقتی ماری در راه بازگشت از ادینبورگ پس از دیدار فرزندش بود، ارل او را ربود. ماری با او ازدواج کرد و این ازدواج باعث شد ماری بدنام تر شود. همه از اینکه او با مردی که قاتل همسرش بوده تعجب کردند. مردم علیه آنها شورش کردند و او را زنی زناکار و خیانتکار می دانستند و در قلعه لوخ لون زندانی شد.

منبع learnodo-newtonic
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
نیلوفر

خیلی عجیب