زندگینامه شاه جومونگ

پادشاه دانگمیونگ (متولد ۳۷-۱۹ قبل از ) یا به طور کامل دانگمیونگ سونگ وانگ که با اسم زمان تولدش جومونگ نیز معروف است، موسس امپراتوری گوگوریو می‌باشد. گوگوریو در میان سه کره، شمالی‌ترین آنها محسوب می‌شد. درلوح سنگی گوانگتو از او با نام چومو وانگ به معنی پادشاه چومو و در ۲ کتاب تاریخی سامگوک ساگی و سامگوک یوسا از او با نام جومونگ و عنوان گو یاد شده‌است. همچنین در کتاب سامگوک ساگی از او با نام چومونگ یا سانگائی نیز نام برده شده‌است. در سایر نوشته‌های بدست آمده او با نام‌های چومونگ ، جونگمو یا دومو معرفی شده‌است.

تولد

افسانه تاسیس گوگوریو برگرفته از متون کهن کره از جمله لوح سنگی گوانگتو می‌باشد. معروفترین متن شناخته شده با اندکی تغییرات از سامگوک یوسا، سامگوک ساگی و دانگمیونگ سونگ وانگ پیئون از دانگ گوک ایسانگ گوکجیپ بدست آمده‌است.

بحث‌های مختلفی بر سر آنکه پدر واقعی او چه کسی بوده به وجود آمده‌است، در بعضی از متون کره، جومونگ را پسر هه موسو )به معنی پسر آسمان) و یوهوا  به معنی دختر خدای رودخانه هابک) توصیف کرده‌اند.

گفته شده‌است که هه موسو با یوهوا در زمانی که او در کنار رودخانه در حال حمام کردن بود آشنا شده‌است، اما خدای رودخانه هه موسو را قبول نکرد و او به آسمان برگشت. خدای رودخانه یوهوا را به اوبالسو تبعید کرد، مکانی که او با پادشاه دانگ بویو، گوموا آشناشد و صیغه او گردید. یوهوا که توسط نور خورشید باردار شده بود، تخمی را بدنیا آورد. گوموا سعی کرد تا تخم را نابود کند سپس سعی کرد تا تخم را به حیوانات بخوراند، اما حیوانات به جای خوردن آن، از تخم محافظت کردند تا صدمه نبیند. در نهایت گوموا تخم را به یوهوا برگرداند و از درون تخم پسری به دنیا آمد که جومونگ نامیده شد و در زبان بویو باستان به معنی کماندار ماهر است.

زندگینامه شاه جومونگ

ترک دانگ بویو

جومونگ برای مهارت استثنایی که در تیراندازی داشت، معروف بود. سرانجام به خاطر حسادت پسران گوموا، جومونگ مجبور به ترک دانگ بویو شد. برطبق افسانه در هنگام فرار با اسبش به رودخانه‌ای خروشان رسید، لاک پشتهاو جانوران آبزی بر سطح آب آمدند و یک پل ایجاد کردند. هنگامیکه او به سرزمینی که در جنوب رودخانه قرار داشت وارد شد؛ مورد استقبال گو موسو دانگون فرمانروای جولبون (که همان باک بویو بود) قرار گرفت. گو موسو می‌دانست که جومونگ یک مرد معمولی نیست و دخترش سوسونو را به عقد او درآورد. بعداز گو موسو در ۳۷ ، جومونگ هفتمین دانگون باک بویو گردید. او تمام ۵ قبیله جولبون را با یکدیگر متحد کرد و یک کشور پادشاهی متمرکز به وجود آورد.

اولین پادشاه گوگوریو

جومونگ در سال ۳۷ قبل از میلاد کشور گوگوریو را تاسیس نمود و اولین پادشاه بزرگ گوگوریو شد. درطی همان سال، پادشاه قبیله بیریو که سونگ‌یانگ نام داشت پس از دریافت کمک جهت شکست قبیله مالگال که مورد هجوم آنها قرار گرفته بود، تسلیم جومونگ شد. درسال ۳۴ قبل از میلاد، جولبون سئونگ اولین شهر پایتخت گوگوریو همراه با قصر امپراتوری تکمیل شد.۴ سال بعد و در سال ۲۸ قبل از میلاد، جومونگ بو ویوم را جهت پادشاهی اوک جه فرستاد. در طی همان سال مادرجومونگ، یوهوا، در قصر دانگ بویو در گذشت و برای او یک مراسم خاکسپاری درحد یک ملکه گرفتند در حالیکه فقط او یک صیغه سلطنتی بود. جومونگ یک فرستاده و هدایای فراوانی جهت قدردانی از سخاوت پادشاه گوموا، برای او ارسال نمود. در سال ۱۹ قبل از میلاد، همسراول جومونگ، یه سویا همراه پسرش، یوری، دانگ بویو را ترک کردند و وارد گوگوریو شد.یه سویا، ملکه شد و سوسونو همسر دوم جومونگ به علت فشارهای وارده و همچنین ترس از موقعیت پسرانش در آینده گوگوریو تصمیم به ترک آنجا گرفت. سوسونو، گوگوریو را همراه دو پسرش و تعدادی از مردم ترک کرد و آنها را به سمت جنوب شبه جزیره کره، مکانی که در حال حاضر کره جنوبی در آن قرار دارد، رهبری کرد. جومونگ اولین پسرش یوری را به عنوان ولیعهد معرفی نمود و او را وارث تاج و تخت کرد.

مرگ و جانشین

چومانگ در سال ۱۹ قبل از میلاد، در سن ۴۰ سالگی درگذشت. شاهزاده یوری که ولیعهد نیز بود، پدرش را در یک قبر هرمی شکلی دفن نمود و پس از مرگ به او نام چومو سونگ وانگ را اهدا نمود.

میراث

قلمرو پادشاهی گوگوریوی جومونگ، سرانجام توسعه پیدا کرد و به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شد. گوگوریو به مدت ۷۰۵ سال باقی ماند و در این مدت ۲۸ پادشاه از خانواده سلطنتی گو بر آن حکمرانی کردند تا اینکه توسط نیروهای متحد تانگ- مورد هجوم قرار گرفت. امروزه فرزندان جومونگ از لقب گو در نام خانوادگی خود استفاده می‌کنند.

خانواده

  • پدر: هه موسو
  • مادر: یوهوا
  • پدرخوانده: گوموا، پادشاه بویو
  • همسر اول: یه سویا

فرزند از همسر اول:

  • همسر دوم: سوسونو

فرزند از همسر دوم: بیریو و پادشاه اونجو

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

26 نظر در "زندگینامه شاه جومونگ"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
گیوه ای
مهمان
گیوه ای

این سریال باعث شد که به تاریخ کره علاقمند بشم و وقتی نوشته های شما رو خوندم خیلی لذت بردم از اینکه ماجرای تاریخی و ثبت شده جومونگ و اون مقطع از تاریخ کره رو دیدم. متشکرم

گیوه ای
مهمان
گیوه ای

این سریال باعث شد که به تاریخ کره علاقمند بشم و وقتی نوشته های شما رو خوندم خیلی لذت بردم از اینکه ماجرای تاریخی و ثبت شده جومونگ و اون مقطع از تاریخ کره رو دیدم. متشکرم

كیا
مهمان
كیا

این چیزی که اینجا نوشته شده هیچ شباهتی با خود فیلم نداشت ولی به هر حال جالب بود مرسی

كیا
مهمان
كیا

این چیزی که اینجا نوشته شده هیچ شباهتی با خود فیلم نداشت ولی به هر حال جالب بود مرسی

ناصر
مهمان
ناصر

راستش من تا عید این سریالو نگاه نکرده بودم از بس هر جا رفتیم صحبت جومونگ شد کنجکاو شدم تا اونو ببینم دوستان گفته اند که شباهتی بین نوشته ها و فیلم وجود ندارد خوب باید هم نداشته باشه اسم فیلم افسانه جومونگ هستش پس بنظر بنده نوشته های شما واقعیت هستش از تلاش وزحمتتون کمال تشکر رو دارم همیشه پیروز وسربلند باشید

محمد
مهمان
محمد

من ازروز اول از سریال جومونگ خوشم نمی آمد ولی بعداز نوشته های شما کنجکاو شدم تا سریال را نگاه کنم .

پاکسیما
مهمان
پاکسیما

به نظرمن اینا دروغه که میگی اخه کره چی هست که تمدن هم داشته باشه فقط چینیها متمدن بودند اگه ایجوره پس چرا چینیها با این ابه اصطلاح کره باستان در تماس نبودند؟کتابایی که میگی باید تو سفارتشون هم تایید بشه؟ازشون میپرسم ببینم ایا نویسندهای خارجی هم اینا تایید کردند ویا ساخته وپرداخته ی ذهنشونه؟به کاربردن واژه ی کره ی باستان هم اشتباهه.

Ali
مهمان
Ali

salam be hame
man az vaghti seriale joomoongo didsam oftadam too khatte serialaye korei
be nazare man ini ke shoma neveshtin haghighate
oon ke too film bood yekam das kareo shode bood
be harhal mamnoon az matlabe khoobetoon
man ke estefade kardam

حسين
مهمان
حسين

خواهش میکنم عکس متن قرار ذهیذ

اردوان
مهمان
اردوان
درود! براستی همینجوری که خوندین ندونستین که همه ش از تاریخ ما بود! تنها یک نام جومونگ و … بود و دیگر نوشته ها همه ش از روی تاریخ پربار ما بود! من فیلم های امپراتور دریا و جومونگ و موهیول رو دیدم ولی نه به جای تاریخ بلکه افسانه! چند چیز: ۱-پرنده ی گوگوریو همون سیمرغ شاهنامه مونه به خدا! ۲-کوروش ما رو با جومونگ جابجا کردند همانگونه که کوروش بر پدربزرگش شورش کرد! ۳-رستم بازوبند رو به تهمینه داد رستم تکه شمشیر رو! ۴-گوموا همچون آژی دهاک (استیاگ) خواب شگفت انگیزی دید! ۵-گوموا خواست جومونگ رو بکشه ولی… مطالعه کامل... »
sara
مهمان
sara

از جومونگ متنفر بودم و تنفرم با خواندن این متن افزایش یافت

yasaman
مهمان
yasaman

bavaram nemishe googoorio az bein rafte!!

yasaman
مهمان
yasaman

عاشقه جومونگم

ka
مهمان
ka

من عاشق جومونگ هستم حتی اگه هزار بار سریالش رو نشون بدن بازم میبینمش من سریال هایی مثل ایلجیماـجواهری در قصر,امپراطور بادهاوامپراطور دریا رو هم دوست دارم.

ali
مهمان
ali

ما مسلمونیم نمیدونم چرا اینقدر بی توجه شدیم
می خوام چند تا بحث از اسم این سریال بگم بخش اولش است جو که به معنی یهودیی مونگ هم به معنی روحانی یهودی هستش و ما داریم به این فیلم نگاه می کنیم و کیف می کنیم کمی که به این فیلم دقت می کنیم توی اون قسمت که جومونگ از دریا رد میشه و به یه سرزمین میرسه یاد حضرت موسی می یوفتیم وجالبه اونا که امپراتور رو مسلمان جلوه دادند وقتی می کشنش همه می گیم جومونگ دمت گرم بکشش
کاش ما هم به اندازه غرب فکر می کردیم کاش…

مر
مهمان
مر

خیلی خوبه.من حتی سیدی های جومونگ رو هم خریدم و توی اوقات فراغتم نگاه میکنم…من هم کشور کره رو دوس دارم هم سریال هاشو هم بازیگراشو هم تاریخشو….لطفا مطالب بیشتری بذارید..ممنون.

شیدا
مهمان
شیدا

من بعدازدیدن ایسان از کره وتاریخش خوشم اومدمخصوصا وقتی شنیدم مجموعه ایسان واقعی ام هست کاش راجع به اونم مطلب میذاشتین
افرین به کره با فیلم ساختنش اگه ایران میخواست تاریخ باستان رو بسازه ابرومون میرفت بس که بدمیساخت..حیف که این کره ایها شکل ما نیستن وگرنه میدادیم تاریخ مارم بسازن

فاطمه
مهمان
فاطمه
عزیزم منم به ایسان خیلی علاقه دارم این زندگیشه: زندگی نامه مهم ترین پادشاه کره جونگ جو ایی سان این پادشاه خدمات گران بهایی در طول تاریخ کره به میراث گذاشته است ایشان در سال ۱۷۵۲ میلادی متولد و در تاریخ ۱۷۷۶ به سلطنت رسید مکان سلطنت ایشان منطقه جوسون یا همان جوسان بوده که از اهمیت زیادی برخوردار بوده زیرا کره کنونی از ان منطقه شکل گرفته لقب دیگران ایشان سونگ بوده است که بیشتر با این نام صدا میشده ایشان تا قبل از رسیدن به سلطنت به نویسندگی و نقاشی می پرداخته.ایشان در سال ۱۸۰۰ فوت کردند. (در… مطالعه کامل... »
فاطمه
مهمان
فاطمه

در جواب همه ی کسایی که اعتراض کردن باید بگم لااقل کره ای ها عرضه داشتند تاریخ کشورشونو هرچند به دروغ و کپی از روی تاریخ ما به دنیا نشون بدن این از بی عرضگی ماست که نمیتونیم نه از هویتمون دفاع کنیم نه فیلم هایی بسازیم که تاریخ کشورمونو به همه حتی کره ایا نشون بده

sattarahmadi
مهمان
sattarahmadi

khoob bood

صابر
مهمان
صابر

عالی بود ایران اصلا نمیتونه از این سریال درست بکنه.درست بکنه میشه مثل چهل سرباز که زندگی رستم نشون بده تاریخ ایران رو خراب می کنه.

sina
مهمان
sina

سریال جالبی بود

amin
مهمان
amin

سلام دوستان ، چرا فیلم جومونگ ۳ – (شاه بزرگ خدایان) رو برای دانلود نمیگذارید

mohammad
مهمان
mohammad

ما باید بریم مستند کوروش رو بساریم نه این که فیلم کره ای رو ببینیم ماباید با پدرایران کوروش رو بشناسیم

علی
مهمان
علی

سلام من یه سوال دارم مگه خدای رودخانه وجود داره مگه انسان تخم میزاره؟ لطفا جواب بدید یا افسانه است؟