درمان زخم بستر

زخم بستر به آسیبی که بافت‌های بدن (شامل پوست، درم، اپیدرم و ماهیچه) بر اثر ایجاد فشار در مدت طولاتی در یک یا چند نقطه بدن وارد می‌شود، گفته می‌شود. در واقع زخم بستر نوعی از آسیب و زخم پوست است که در اثر تماس درازمدت پوست بر سطوح سفت پدیدار می‌شود.

از علل پدیدار شدن زخم بستر می‌توان به خوابیدن طولانی مدت در یک وضعیت ثابت، ساییده شدن پوست در صندلی یا بستر، استفاده از لگن نامناسب برای بیمار، کشیدگی با ملحفه اشاره کرد.

درمان زخم بستر

زخم بستر به دلیل وارد شدن فشار به مدت طولانی و تمرکز آن روی یک یا چند نقطه، روی پوست و مناطق اطراف آن به وجود می‌آید و معمولا بر اثر نوعی اصطکاک یا برش در پوست بروز کرده و سپس نمایان می شود.

در بیمارانی که به هر دلیل (مانند سالمند بودن، قطع نخاع، شکستگی استخوان، کما، بستری بودن و ..) به مدت طولانی در یک مکان بدون حرکت باشند، احتمال بروز زخم بستر به شدت افزایش می یابد.

زخم بستر از فشار به وجود می آید. پوست به علت تحمل فشار در طولانی مدت دچار آسیب و زخم می‌شود. علت این امر فشار استخوان‌ها بر رگ ها و مویرگ‌های خون‌رسان به بافت‌ها و پوست است. این فشار باعث می‌شود جریان خون‌رسانی و اکسیژن رسانی به سلول‌ها و بافت‌ها محدود شود و در نتیجه سلول‌ها و بافت‌ها دچار آسیب و مرگ می‌شوند.

ایجاد زخم بستر در بیمارستان نشان‌دهنده‌ی فقر مراقبت‌های پزشکی و پرستاری است البته برخی تحقیقات نشان داده اند که دلیل ایجاد زخم بستر در بیمارستان عدم حساسیت یا کمبود آموزش نیست، بلکه نبود پرسنل و پرستاران و تجهیزات کافی نیز در بروز زخم بستر دخیل هستند.

معمولا زخم بستر در قسمت‌های استخوانی بدن ایجاد می شود زیرا در این بخش ها فشار بیشتری بر پوست و بافت های آن وارد می شود. نقاطی که بیشتر از همه درگیر زخم بستر می‌شوند عبارتند از ستون فقرات، شانه، مچ پا، پاشنه، باسن و..

اگر زخم بستر در همان مراحل اولیه مورد توجه و درمان قرار نگیرد، پیشرفت می کند و به عضلات و استخوان‌ها نیز آسیب می‌رساند که بسیار دردناک و کشنده است.

بنابراین برای درمان زخم بستر چه کنیم؟

اگر بیماری دارید که بصورت طولانی مدت بی تحرک است، تدبیرهای لازم را در جهت پیشگیری از زخم بستر به عمل آورید اما اگر سالمند یا بیمارتان دچار زخم بستر شد، پیشنهاد می‌کنیم در راه درمان زخم بستر از متخصصینی کمک بگیرید که تجربه و تجهیزات کافی برای درمان آن را داشته باشند.

مرکز پرستاری توان سلامت، با اعزام بهترین، مجرب‌ترین و کارآزموده‌ترین پرسنل توانسته است زخم‌های بستری را که عمل‌های جراحی نیز در درمان آن ناموفق بوده اند را با روش‌های نوین و در سریع‌ترین زمان ممکن درمان کند. پیشنهاد می‌کنیم همین الان از متحصصان این مرکز مشاوره رایگان دریافت کنید و هر چه سریع تر نسبت به درمان زخم بستر سالمند و بیمار عزیزتان اقدام نمایید.

شماره های تماس مرکز توان سلامت

تلفن ثابت:

۰۲۱۷۷۵۰۵۹۱۹
۰۲۱۷۷۵۳۴۸۸۶

تلفن همراه:

۰۹۹۰۰۱۳۳۹۰۰

 

نظرات بسته شده است.