بهترین دستباف های عشایر فارس

از زمان های خیلی قدیم تا به الان مهم ترین منطقه ای که به بافت گبه مشغول بوده است مناطق عشایر نشین استان فارس بوده است .«گبه» را در گروه دستباف های گره دار قرار داده اند .عشایری ها به کار «گبه» بافی اشتغال دارند و «گبه» ها را بر روی دار می بافند .

برای بافت «گبه» از پشم استفاده می کنند و همین موضوع سبب شده است که نتوانیم تاریخی دقیق از زمان به وجود آمدن این هنر زیبا در دست داشته باشیم دلیل این امر هم این می باشد که پشم بنا به دلایلی مانند : آتش سوزی و یا رطوبت و یا حتی وجود جانوران کم کم و با گذر زمان از بین می رود .

گذشته از مسائل بیان شده برای «گبه» قدمتی چند هزار ساله در نظر گرفته اند و این قدمت را به دلیل شبیه بودن روش بافت «گبه» به روش بافت «فرش» در نظر گرفته اند .

مناطق عشایر نشین استان فارس یکی از مهم ترین مناطق تولید «گبه» از گذشته های دور تا کنون محسوب می شود.

گبه با توجه به اینکه در طول زمان و با هدف یک زیرانداز خود مصرف برای عشایر بافته می شده است تفاوت هایی با دیگر زیراندازهای گره دار دارد که همین تفاوت ها به عنوان ویژگی های گبه محسوب می شوند.

ویژگی هایی چون :

 مواد مصرفی

خامه گبه که از پشم تهیه می شود ، بر خلاف دیگر دستبافت ها که از یک متریک خاص بهره می برند توسط زنان و دختران عشایر ریسیده و تبدیل به نخ می گردد و همین امر سبب می گردد تا قطر این نخ های دست ریس منظم و یکسان نباشند ( یعنی در برخی قسمت ها کلفت و برخی قسمت ها نازک شوند ) و همین مسئله سبب می گردد که گبه ها از یک ضخامت خاصی برخوردار شوند .

 رنگرزی

رنگ خامه های پشمی گبه که ایجاد کننده نقوش و زمینه هستند همگی با استفاده از گیاهان رنگده و مواد معدنی و به صورت رنگرزی گیاهی – سنتی صورت می گیرد .

نقوش

با توجه به خود مصرف بودن این زیرانداز زیبا دختران و زنان عشایر با استفاده از ذهنیات و دنیای پیرامون خود زیباترین نقوش را بگونه ای ساده و همچون یک نقاشی کودکانه خلق می کنند .

 خواب ( پرز )

از ویژگی های دیگر گبه پرزهای بلند آن بر خلاف دیگر زیراندازها است که سبب می شود گبه نوعی نرمی و لطافت خاص یابد .

 تعدد پودها

با توجه به اینکه در بیشتر مواقع بافنده گبه از تعداد پود بیشتری نسبت به دیگر زیراندازها استفاده می کند همین امر سبب ایجاد فاصله بین گره های دو ردیف می گردد و انعطاف پذیری گبه دوچندان می شود .
البته امروزه با توجه به شهرت و محبوبیتی که گبه در بازارهای جهانی بدست آورده لذا نظر تُجار و خریداران سبب گردیده تا برخی از این ویژگی ها همچون نوع نخ و تعداد پودها تغییر یابند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *