برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟ | تاریخ فرش

نکات مهم در خرید فرش ایرانی

راهنمای خرید فرش ایرانی

انواع قالی

تاریخ فرش نکات مهم در خرید فرش ایرانی

به طور کلی فرشهای دستباف از کرک، ابریشم و یا پشم بافته می‌شوند و فرش های ماشینی از نخ آکریلیک، بی سی اف، پلی‌استر تولید می شوند.

به همین دلیل معمولا فرش‌های ماشینی سبک وزن به‌ راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند و جابه‌جا می‌شوند که البته در صورتی که از فرش در ابعاد بزرگ (مثلا ۹ متری و ۱۲ متری) و یا ترمز فرش استفاده کنید دچار چنین مشکلاتی نمی شوید.

این روزها فرش های ماشینی مدرن با طرح‌های متنوع که اغلب ابعاد زیر ۹ متر مربع دارند در شکل‌های مربع، مستطیل و گرد به بازار عرضه می‌شوند طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. فرش‌های پرز بلند که اصطلاحاً به آنها شگی گفته می شود نمونه رایجی از این فرش ‌های امروزی هستند که درواقع همان قالی خرسک‌های قدیمی‌اند، تنها موضوعی که در موردقالی‌های پرز بلند جدید اهمیت دارد این است که به سادگی گرد و غبار را داخل خود جمع می‌کنند و اگر سابقه آسم یا آلرژی دارید، این قالی‌ها را در اتاق خود پهن نکنید.

 

تاریخ فرش نکات مهم در خرید فرش ایرانی

بهترین فرش در کدام منطقه فرش بافی ایران بافته می شود ؟

فرش هایی در مناطق مختلف کشور بافته می شود، معمولا دارای خصوصیات خاص همان منطقه است. ولی باید دید که هدف از خرید فرش چیست؟

اگر مکان استفاده، مکانی پرتردد و جای نشست و برخاست است بهتر است از فرش های کاشان، کرمان، مشهد و منطقه بختیار و بیجار که بسیار مقاوم هستند استفاده کرد و اگر فقط جنبه تشریفاتی و زیبایی قالی مد نظر باشد قالی هایی مثل قم و تبریز بهتر است که هم خیلی ظریف و هم بسیار ریز بافت هستند ولی اکثر اوقات مردم قالی را به عنوان یک کالای سرمایه ای در نظرمی گیرند که در روز مبادا با فروش آن بتوانند نیاز های مالی خود را برآورده کنند.

تاریخ فرش نکات مهم در خرید فرش ایرانی

فرش کالایی سرمایه ای

خیلی از خریداران فرش دستبافت علاوه بر زیبایی و دوام آن، آن را به عنوان سرمایه هم در نظر می گیرند تا در مواقع لزوم بتوانند سریعا آن را به فروش برسانند و مشکل مالی خود را حل کنند. کارشناسان گروه قالیکده نیز بر این نظر معتقد هستند که فرش کالایی صد در صد سرمایه ای است به شرط آن که نوع مرغوب آن را انتخاب کنید و بدانید فرشی که برگزیده اید از نظر منطقه بافت رنگ آمیزی و طرح و مسایل کیفی بافت و قیمت در سطح عالی باشد تا در زمان فروش به مشکلی بر نخورید.

در کل فرشی را انتخاب کنید که در بورس خرید و فروش باشد مثل فرش های بافت تبریز که چند سال است مورد توجه خریداران داخلی و خارجی قرار گرفته و این تنها به خاطر تنوع بسیار بالای طرح و رنگ قالی های این منطقه می باشد .

تاریخ فرش نکات مهم در خرید فرش ایرانی

مرغوب و نامرغوب بودن فرش را چگونه می توان تشخیص داد ؟

تشخیص مرغوبیت فرش به عهده کارشناسان این رشته است، آنها سابقه طولانی در امر خرید و فروش فرش دارند و باتمامی شرایط بافت و تهیه مواد اولیه آشنا هستند.

در دانشگاه های ایران رشته ای به نام تدریس می شود که به صورت کارشناسی و تئوری آن را آموزش می دهند ولی در ، هیچ چیز کار تجربه را نمی کند و  اکثر افرادی که در این رشته صاحب نظر هستند، به صورت تجربی با این رشته آشنا و با گذشت سالیان طولانی خبره شده اند.

برخی دیگر از افراد  با دریافت جواز کسب از اتحادیه مربوطه و شرکت در امتحانات که شامل آشنایی کامل با تمامی مناطق قالی بافی و شناخت طرح ها و نقش ها و شرایط کلی بافت هست مجوز کار در این رشته را دریافت کنند.

البته باید اضافه کرد که شرایط یک کارشناس خبره حضور مستمر در متن بازار خرید و فروش فرش است تا بتواند تغیرات بوجود آمده در قیمت ها و طرح و رنگ ها را دنبال کنند تا قادر باشد در زمان مناسب قضاوت صحیح را به عمل آورد.

دسته بندی مطلب: انتخاب فرش مناسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار