آشنایی با اندازه فرشهای دستباف | تاریخ فرش

آشنایی با اندازه فرشهای دستباف

فرشها انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها را با توجه به ویژگیهایی که دارند می توان در طبقات مختلفی تقسیم بندی کرد. این ویژگیها شامل: نوع فرش ( دستبافت یا ماشینی) ، الیاف فرش ، اندازه فرش ، شکل فرش و ویژگیهایی از این دست است. در میان این فرشها ، فرش دستبافت همیشه بیش از سایر فرشها مورد توجه بوده است و تفسیم بندیهای مختلفی برای آن ذکر شده است. از جمله این تقسیم بندیها ، تقسیم بندی از لحاظ اندازه فرشها است.

تاریخ فرش آشنایی با اندازه فرشهای دستباف

اهمیت تقسیم بندی و شناسایی فرشها از لحاظ اندازه به قدری است که بر اساس اندازه فرشها می توانند فرش مورد نظر و مناسب خود را انتخاب کنند. فرشهای دستبافت را می توان از نظر اندازه در دسته بندیهایی که در ادامه ذکر می شود تقسیم بندی کرد:

یک)

قالی یکی از پر کاربردترین و اصلی ترین انواع فرشها (چه دستبافت و چه ماشینی) است. از آنجا که قالی مهمترین نوع فرش در کفپوش می باشد به همین دلیل بیش از سایر فرشها اهمیت دارد. اصلی ترین قسمت هر مکانی توسط فرشها پوشیده می شود. به همین دلیل ، فرشهایی که اندازه آنها از ۶ متر مربع بیشتر است را قالی می نامند. بنابراین ، قالی مختص فرشهایی است که اندازه های بزرگ را در بر می گیرند.

دو)

به فرشهایی که در اندازه کوچک بافته می شوند قالیچه گفته می شود. قالیچه ها معمولا فرشهایی در ابعاد چند سانتی متری هستند.

سه) فرشهای پرده ای

فرشهای پرده ای نسبت به سایر فرشها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. فرشهایی که با منظور پرده تهیه و بافته می شوند معمولاً در اندازه های کوچک تهیه شده و در قسمت ورودی سالن یا اتاق نصب می شوند.

چهار) فرش ذرع و نیم

فرشهایی در اندازه نیم متر در یک و نیم هستند. ذرع که فرشی است در مناطق فارسی بافته می شود ۱۰۴ سانتی متر است و نیم ذرع هم به آن اضافه کرده اند.

پنج) فرش ذرع و چارک

این قالی از ذرع و نیم کوچک تر است. معمولاً اندازه آن تقریباً یک متر مربع است.

شش) فرش پشتی

این فرشها برای استفاده در پشتی ها استفاده می شود. در مناطقی یا منازل و فضاهایی که از پشتی ها در اتاقهای پذیرایی و مهمانی استفاده می شود معمولاً فرشهایی که در اندازه پشتی هستند و به همین منظور بافته می شوند استفاده می شود.

هفت)

گاهی ابعاد مکانی که می خواهیم آن را با فرش پر کنیم با اندازه های استاندارد و معمولی که برای فرشها وجود دارد پر نمی شود و یک فضای پوشیده نشده در فضا باقی می ماند. برای پر کردن این فضاهای کناری و خالی ، از فرشهای کناره استفاده می شود. فرشهای کناره معمولاً در عرض بسیار کم ولی طول زیادی دارند. گاهی به جز پر کردن فضای خالی اتاقها و سالنها ممکن است برای پر کردن راه پله ها و راهروها هم از این فرشها استفاده شود.

هشت)

فرشهای کوچکی هستند که به منظور استفاده در درگاه ورودی ها از آن استفاده می شود. معمولاً نیم متر مربع هستند. در اکثر موارد ، طرحهایی که در نفشه پادری استفاده می شود بسیار ساده هستند و از الیافت کم ارزش تری بافته می شوند.

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار