انواع قالیچه در دکوراسیون داخلی | تاریخ فرش

انواع قالیچه در دکوراسیون داخلی

با کوچک تر شدن آپارتمان ها و منازل امروزی قالیچه ها و های کوچک در چیدمان محیط بیشتر به کار می آیند، اما این بدین معنا نیست که قالیچه ها در منازل بزرگ کاربردی ندارند. یکی از انواع های کوچک پادری است که در برابر درب های سرویس بهداشتی، ورودی و در مقابل سینک ظرفشویی کاربرد گسترده ای دارد. در اینجا انواع های کوچک و قالیچه ها و محل استفاده ی آن ها را بررسی می کنیم.

تاریخ فرش انواع قالیچه در دکوراسیون داخلی

 

قالیچه به فرشی گفته می شود با ابعاد ۲ یا ۲٫۲۵ در ۱٫۵ متر. این فرش پرطرفدار که قابل استفاده در اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب است در طرح ها و انواع گوناگون دست بافت و ماشینی بافته می شود. قیمت قالیچه ها در بازار بسته به دست بافت یا ماشینی بودن، جنس نخ و طرح آن و خصوصا برند و عوامل دیگر متفاوت است. در مواردی حتی گلیم و یا دستبافت نیز در این ابعاد تولید می شود که بسیار زیبا و پرکاربرد می باشد، به عنوان مثال از این مدل در مقابل شومینه و اگر طرح خلوتی داشته باشد در اتاق خواب یا آشپزخانه استفاده می شود. ولی در مجموع از قالیچه ها در زیر ناهارخوری های کوچک یا در اتاق نشیمن منازل امروزی بیشتر استفاده می شود، که همراه با مبلمانی هماهنگ با رنگ و طرح فرش جلوه ی زیادی به منزل می دهد. چنانچه مکانی دارای ورودی بزرگ و مجزا باشد پهن کردن قالیچه چه به صورت دستبافت، ماشینی و یا حتی گلیم فرش به ورودی منزل زیبایی خاصی می دهد. در این حالت بهتر است از رنگ های تیره و تند استفاده کرد که با ورود به منزل هم گرمای خانه القا شود و هم چرک تاب باشد. در صورت وجود راهرو در مکان مورد نظر می توان از کناره ی ماشینی یا دستبافت یا در صورت تمایل از قالی یا گلیم های کوچک با ابعاد ۰٫۵ در ۰٫۷۵ متر (همان پادری های مدرن و یا سنتی) استفاده کرد، که در این حالت هم بهتر است از رنگ های تیره بهره برد. اما برای استفاده از پادری در برابر سینک ظرفشویی، جلوی درب سرویس بهداشتی یا حتی داخل آن در مقابل روشویی امکان انتخاب زیادی وجود دارد. در صورتی که پادری در برابر دید باشد باید با رنگ و طرح فرش اتاق نشیمن و یا جایی که بدان نزدیک است هارمونی داشته باشد. در غیر اینصورت می توان از رنگ ها و طرح های دلخواه موجود در انواع فروشگاه های یا مغازه های فرش و قالیچه های سنتی و دستبافت استفاده کرد.

کاربرد انواع قالیچه در دکوراسیون منزل

قالیچه ها و پادری ها به محیط گرمای زیادی می بخشند و استفاده از آن ها در زیباسازی و دکوراسیون منزل بسیار مؤثر است. با پهن کردن این نوع فرش های کوچک و زیبا می توان به فضاهای خالی منزل جلوه ای خاص بخشید، اما در این مورد باید هارمونی با دیگر وسایل اطراف را نیز از لحاظ طرح و رنگ در نظر گرفت.
شاید بیشترین مورد استفاده ی فرش های کوچک و قالیچه ها تابلوفرش است که برای تزیین بر روی دیوار آویخته می شود. قیمت تابلو فرش ماشینی یا دستبافت به معیارهای زیادی از جمله نخ، طرح، رنگ و … بستگی دارد. تابلو فرش را می توان بر روی دیوار هر نقطه ای از منزل مانند راهروها، اتاق نشیمن، پذیرایی و حتی اتاق خواب آویخت که در این مورد سلیقه ی فرد و طرح تابلو فرش و مورد استقاده ی آن مهم است.

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار