برجسته بافی فرش چگونه انجام می شود؟ | ویکی تاریخچه فرش

برجسته بافی فرش چگونه انجام می شود؟

به فرشی گفته می شود که پزرهای نقوش ان بلندتر از پرزهای زمینه بافته شود وبه صورت سه بعدی شکل گیرد مناظری که گل هایی ان به صورت برجسته وسه بعدی وانواع سایه روش در این گونه فرشها بوجود می اید بسیار طبیعی به نظر می رسد وجلوه خاصی دارد بافتن این نوع فرشها به مهارت وتمرین زیاد نیاز دارد که باروش فنی پرداخت می شود.

قالی های نقش برجسته دارای سطوح و برجستگی های خاصی درطرحها و نقش های مختلف می باشد ومی توان از هرنقوشی مانند اسلیمی ها بندی وسربندها ,نقوش حیوانی وگل های ختایی گرفته تانگاره های چهره ادمی ,خطوط وووو می توان بافت

تاریخچه قالی های نقش برجسته

در دروه صفویه به هنر قالی بافی اهمیت زیادی داده می شد. دوره شاه عباس درشهر اصفهان کارگاه قالیهای نفیس وزربفت ونقش برجسته از زیبا ترین قالی هایی بود که دران دوره بافته می شد مشهورترین قالی نقش برجسته یاد شده درتاریخ.محمد بلعمی تاریخ نویس بوده که این بافت را به صورت پرده زربفت گوهر نشان توصیف می کردند.از جمله فرش معروف بهارستان ,کسری ,که درزمستانها یادوربهار بوده است ودر تخت طاقدیس (تخت معروف ساسانیان ) اویخته بوده که تصویر چهل وهفت پادشاه گذشته ایران باگوهر وسیم بران نگاشته شده بودبنا به نظر کارشناسان سه تخته از این قالی های نقش برجسته درموزه های کشورهای دیگر محافظت می شود.

۱- نقش برجسته شکارگاه (دروین )

۲-نقش برجسته ترنج باگل وجانور.(درایتالیا )

۳-نقش برجسته وگل وجانور وخطوط (درامریکا )

و دیگرقالی های نقش برجسته ای که درموزه تهران نگهداری می شود.

بهترین ونفیس ترین نقش برجسته دنیا قالیچه بوستان مرحوم استاد علی خدادادی در اصفهان با تارو پود ۳میلیون و۳۰۰هزارگره بیش از۲۰ رنگ است که ۵سال و ۸ماه طول کشید تا کار برجسته آن تمام شود که هنوز کسی نتوانسته برای این قالیچه قیمتی مشخص کند.

وسایل ومصالح وابزار قالی های نقش برجسته

۱-موادومصالح این قالیها از انواع خامه مانند کرک.مرینوس ,ابریشم وچله مناسب رج شمار

۲-نخ پود نظیر نخ گلابتون.سیم تاب ,مفتولهای نارک طلا یانقره که درواقع تاری از فلز مزبوربوده وبه دوررشته ابریشم تابیده شده است مانند نخ گلابتون نقره ای یا طلای استفاده می شود البته نخ گلابتون در رنگهای مختلف موجود است . ابزار ودار تفاوتی با بافت های دیگر ندارد. روش ترک وفارسی هم مورداستفاده قرار می گیرد.

ویکی تاریخچه فرش برجسته بافی فرش چگونه انجام می شود؟

فرش برجسته
وسایل پرداخت:
انواع قیچی پرداخت (تیغه کوتاه , تیغه.خمیده.)

انواع ماشین های پرداخت (.مثل قیچی برقی.موزر ) و تیغ های ژیلت بکار می رود.

برجسته کاری درحین بافت:
برای هر نوع بافتی که مد نظر دارید پس از هر رج بافت برجسته کاری انجام می دهیم.به این ترتیب که پرزهای زمینه کار را باقطر یکسانت و پرزهای نقوش را از ۳الی ۷ (بستگی به ارتفاع ان نقوشی که در نظر دارید ) قیچی می کنیم ممکن است این نوع بافت برجسته یک پود یا دو پود باشد.

برجسته کاری یک پود:

به این ترتیب که گره های نقوش مطابق نقشه بافته می شود طول پرز مطابق با نوع برجسته کاری قیچی می شود اما سطح زمینه دست بافت از یک پود بافته می شود مانند گلیم ساده.انقدر پود رفت وبرگشت می شود تاسطح زمینه با سطح بافت گره خورده یکدست وهماهنگ شود. این پود از.پشم مرینوس , کرک , ویاابریشم.می باشد به طوری که به عنوان پود ضخیم در ناحیه ای که گره بافته شده استفاده می شود این نوبرجسته بافی انعطاف زیادی دارد.

برجسته کاری پس از بافت:

این نوع برجسته کاری پس از اینکه کاربافت به اتمام رسید سطح بافت را یکدست پرداخت می کنند.سپس با قیچی برقی یا موزر و یا باقیچی های ظریف دورنقوش را شیار وسپس بعد ایجاد می کنند که نقوش یاخطوط برجسته تر ازمتن بنظر می رسد.

برجسته کاری زمینه سوف بانخ گلابتون به روش ساده وپیچ بافی:

زمینه ساده : نقوش را با استفاده نخ کرک , ابریشم ,ویا مرینوس با گره می بافند.با استفاده از دوپود نازک وضخیم.,اما زمینه بافت با همان پود ضخیمی که برای بافت گره ها بکاررفته مورداستفاده قرار می گیرد., پود نازک که از نخ گلابتون است.مانند پود معمولی چند بار درزمینه تکرار می شود تاهم سطح بافت گردد.

روش دوم : پود نازک که از نخ گلابتون است به صورت گلیم پیچ سطح زمینه را می پوشاند و باتکرار پود پیچ هم سطح بافت می شود.

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار