تعریف فرش مدرن و ویژگیهایی آن | تاریخ فرش

تعریف فرش مدرن و ویژگیهایی آن

در دنیای امروزی همه چیز در حال مدرن شدن است. همه به دنبال همه چیز حتی هستند.در بسیاری از جنبه های زندگی خود می بینیم که کالاهای مدرن جایگزین شده و اکثر افراد نیز تمایل دارند مدرنیته را در زندگیهای خود وارد کنند. اغلب و بومی نیز دستخوش این تغییرات شده است. بسیاری از کالاها وجود دارند که با اینکه ریشه در فرهنگ دارند و دارای قدمت چند صد ساله هستند ولی دنیای مدرن ، چهره آنها را متناسب با تغییرات خود دچار دگرگونی کرده است. از جمله این کالاهای قدیمی و سنتی که به خوبی می توان تأثیر مدرنیته را در آن دید “فرش” است. امروزه ، با تغییر اندازه و ظاهر ساختمانها و محل زندگی افراد ، شاهد این هستیم که افراد برای پر کردن کف محل زندگی خود از فرشهایی که با طراحی مدرن منزلشان متناسب باشد استفاده می کنند. به همین دلیل ، فرشهای مدرن یا همان طرحهای فانتزی افزایش پیدا کرده است. این دسته از فرشهای دستباف دارای ویژگیهای ظاهری برجسته ای هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود:

یک) در شکلهای مختلف تهیه می شوند

فرشها با طرحهای فانتزی ، دارای اشکال و طرحهای مختلفی هستند. این دسته از فرشها ممکن است در شکلهای مختلف هندسی مانند :دایره ، لوزی ، مربع ، چند گوشه و … باشند.

دو)

طرحهایی که در این فرشها مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند فرشهای سنتی دارای طرحهای ریز و ظریف نیستند ، بلکه غالباً طرحهای ساده و اغلب اشکال هندسی یا بسیار ساده دارند. همچنین در این فرشها ، معمولاً طرحها درشت و با فاصله از هم هستند.

تاریخ فرش تعریف فرش مدرن و ویژگیهایی آن

سه) رنگ فرشهای فانتزی

اگر دقت کرده باشید به خوبی متوجه خواهید شد که رنگهای مورد استفاده در این فرشها ، غالباً رنگهای شاد و برجسته ای هستند. به عنوان مثال ، رنگهایی مانند قرمز در این فرشها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که رنگهای خنثی مانند رنگ کرم ممکن است به ندرت مورد استفاده قرار گیرد.

چهار) الگوی اصلی فرشها

الگوی اصلی که در طراحی این فرشها وجود دارد این است که برای جدا کردن طرحها و اشکالی که در متن فرش هستند معمولاً از رنگ استفاده می کنند.

پنج) طراحی خاصی ندارند

در فرشهای سنتی معمولاً از طرحهای خاص هر منطقه استفاده می شود. غالباً از روی طرحهایی که فرشها دارند می توان به محل جغرافیایی که آن فرش در آنجا بافته شده است پی برد. فرش تبریز ، فرش اصفهان ، فرش کاشان ، فرش سیستانی و غیره هر یک طرحهای مخصوص به خود را دارند ؛ در حالی که فرشهای فانتزی چنین ویژگی ندارند. فرشهای فانتزی غالبا ً اسم و طرح خاصی ندارند و متناسب با دکوراسیونهای مدرن طراحی می شوند.

شش)

یکی از این است که شما متناسب با مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید می توانید طرحی مناسب انتخاب کنید. در صورتی که بخواهید برای اتاق کودک از آن استفاده کنید خیلی راحت تر و بهتر می توانید طرحی مناسب پیدا کنید. همچنین در صورتی که بخواهید برای اتاق خواب ، راهرو یا سالن انتخاب کنید می توانید طرحهای مختلف و رنگهای مختلف انتخاب کنید.

این موضوع در مورد فرش ابریشم نیز به وجود آمده. به عنوان مثال فرش ابریشم قم که توسط مکباف عرضه می گردد، از جمله این فرش ها است.

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

یک دیدگاه در “تعریف فرش مدرن و ویژگیهایی آن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار