دغدغه خانم ها شستن فرش در خانه تکانی عید | ویکی تاریخچه فرش

دغدغه خانم ها شستن فرش در خانه تکانی عید

شستشوی فرش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . رعایت اصول شستشوی فرش به حفظ کیفیت آن کمک بسزایی میکند و باعث میشود فرش خصوصیات ظاهری و ساختمانی خود را از دست ندهد. شستشوی فرش دغدغه بسیاری از خانم ها در است . از آنجا که عید نزدیک است و بازار خانه تکانی گرم ، نکاتی را ، راجع به شستشوی فرش دراینجا ذکر میکنیم .

:

اولین کار قبل از شستشوی فرش ماشینی زدودن گرد و خاک های به جا مانده روی فرش است .چرا که اگر این گرد و خاک ها در فرش باشد و فرش شسته شود باعث چرک تاب شدن فرش میشود .این غبارگیری به دو روش انجام میگیرد. ۱-غبارگیری معمولی: در این روش فرش را از جایی آویزان کرده و با چوب به پشت آن میزنند تا گرد و غبار موجود در آن خارج شود . و بعد از آن با جارویی زبر گرد و خاک خارج شده از آن را پاک میکنند و بعد به شستشوی فرش میپردازند. ۲-غبارگیری مکانیکی:این روش غبارگیری در کارخانه ها و با استفاده از دستگاه صورت میگیرد . باید بدانید که شستشوی فرش بدون غبار گیری به مرور باعث پوسیدگی فرش میشود.

شستن فرش:

۱-برای شستن فرش اگر از سطوح سخت و سیمانی و شیبدار استفاده کنیم بهتر است.

۲-حرارت آب مورد استفاده در شستشوی فرش باید معمولی باشد . چرا که آب داغ باعث میشود بافت فرش از بین برود . آب سرد هم قدرت پاک کنندگی ندارد.

۳-برای شستن فرش نباید از مواد قلیایی استفاده کنیم.

۴-از مواد خنثی برای شستشوی فرش استفاده کنیم مثل : پودر دستی ، ، مایع ظرفشویی . چیزهایی شبیه آن.

۵-فرش را از قبل خیس نکنیم ؛ چرا که باعث رنگ پس دادن آن میشود . ( برای اینکه بدانیم فرشی رنگ پس میدهد یا نه ، باید یک دستمال سفید رنگ را با آب نیمه گرم خیس کنیم و به پرز فرش بکشیم و قسمت هایی از پرز را در دستمال نگه داریم .پس از چند ثانیه اگر دستمال رنگی شد نشان دهنده این است که فرش رنگ پس میدهد ).

۶-فرشی که شستیم را به طور کامل آبگیری کنیم و به همان حالت بگذاریم تا قسمت هایی که رنگ پس میدهد با دیگر قسمت ها برخوردی نداشته باشد .

۷-وقتی فرش رطوبت خود را از دست داد آماده پهن شدن است.

 

ویکی تاریخچه فرش دغدغه خانم ها شستن فرش در خانه تکانی عید

با شامپو فرش

مثل شستشوی فرش معمولی ، حتما قبل از شامپو کردن ابتدا گرد و خاک فرش را بگیرید .دو فنجان شامپو فرش و یک لیتر آب را درون ظرفی بریزید و آنقدر بزنید تا کف کند . کف را با استفاده از یک اسفنج روی فرش بمالید . به یاد داشته باشید که حرکات اسفنج روی فرش باید به آرامی صورت گیرد . تا به تار و پود فرش آسیبی وارد نشود . برای شستشوی فرش از بالاترین قسمت ان شروع به کارکنید ، تا روی قسمت های شسته شده قرار نگیرید . در انتهای شستشو یک دستمال زبر را روی فرش بیندازید و با یک جارو فرش را در جهت خواب آن جارو بزنید .در پایان کار با یک را شانه کنید . تا در جای خود قرار گیرند و فرش نرم و لطیف به چشم بیاید.

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار