شانه و تراکم فرش ماشینی | تاریخ فرش

شانه و تراکم فرش ماشینی

در خرید ماشینی، مانند هر دیگر، باید به دو عامل شانه و تراکم توجه داشت. فرض کنید که به بازار رفته اید و یک زیبا چشم تان را گرفته است. به نزد فروشنده می روید تا کمی بیشتر در مورد آن اطلاع پیدا کنید. فروشنده به شما می گوید این ۱۰۰۰ شانه است. منظورش چیست؟

در خرید ، مانند هر فرش دیگر، باید به دو عامل شانه و تراکم توجه داشت به تعداد گره های رنگ موجود در هر متر عرض فرش شانه گفته می شود.

هر فرش دارای دو تراکم عرضی و طولی است. بنابراین این فرش زیبا ۱۰۰۰ شانه است، منظور این است. که در هر متر از عرض فرش، ۱۰۰۰ گره رنگ به کار رفته است.

در بازار، فرش ها در شانه های مختلفی به فروش می روند.که عبارت اند از: ۲۲۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۲۰، ۳۵۰، ۳۸۰، ۴۰۰،۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه.

 

تاریخ فرش شانه و تراکم فرش ماشینی

 

از سوی دیگر به تعداد گره های رنگ به کار رفته در طول فرش، تراکم طول فرش یا تراکم گفته می شود. مثلاً اگر همان فروشنده به شما بگوید که این فرش زیبا، تراکم ۷۰۰ دارد، منظور این است که در هر متر از طول فرش ۷۰۰ شانه (یا گره رنگ) بافته شده است. در بازار فرش تراکم های مختلفی وجود دارد که عبارت اند از: ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰، ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۴۰۰، ۲۵۵۰، ۳۰۰۰ و ۳۲۰۰ رج

دسته بندی مطلب: اطلاعات عمومی

یک دیدگاه در “شانه و تراکم فرش ماشینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رفتن به نوارابزار