تاریخ شهر تونس

تاریخ شهر تونس

 

 

مدینه تونس در قرن هفتم میلادی ساخته شد. از قرن ۱۲ تا ۱۵ تونس یکی از بزرگ ترین و ثروتمندترین شهرهای اسلام بود و در این دوران طلایی مدینه تونس جایی برای رفت و آمد شهرهای دیگر به شمار می رفت. امروزه بیش از ۷۰۰ بنای در این بخش شهر قرار دارد که از آن جمله می توان به ها، مسجدها، مقبره ها و فواره ها اشاره کرد که گذشته ارزشمند شهر را برای تان زنده می کنند. نام مدینه تونس از سال ۱۹۷۹ به عنوان میراثی جهانی در فهرست یونسکو ثبت شده است. مرکز اصلی مدینه مسجد «» بود.

 

مدینه به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. در زمان خلافت «المحمد» تونس جایگاه ویژه ای پیدا کرد و مرکز مذهبی، فکری و اقتصادی منطقه شد. مدینه تونس ترکیبی از ستون های رومی و به همراه سبک های شرقی و اندلسی است که به این محیط جذابیت ویزه ای داده. این بخش شهر ۲۷۰ هکتار مساحت دارد و یک دهم جمعیت تونس در آن جای گرفته اند.  «حموده پاشا» در بین سال های ۱۶۳۱ تا ۱۶۶۶ مسئول ساخت بسیاری از بناهای مدینه بود که از آن جمله می توان به «دار حموده پاشا» اشاره کرد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن