تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

شایع ‌ترین علائم بی ‌اشتهایی عصبی چیست ؟

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب
الگوی زندگی غربی عامل تشدید اختلالات تغذیه ای است
بی اشتهایی عصبی نوعی اختلال در غذا خوردن است که در اثر ترس از چاقی به وجود می آید.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این حالت بیمار مصرف مواد غذایی خود را بسیار محدود می کند و با استفاده از روشهای افراطی مانند ورزش شدید و مصرف مسهل سعی در پایین نگاه داشتن وزن خود دارد.
با غربی شدن شیوه زندگی خطر ابتلا به برخی از اختلالات روانی از جمله اختلالات تغذیه رو به افزایش است. در این شیوه زندگی، شکل ظاهری اندام افراد و همچنین لاغری ارزش زیادی دارد. اختلالات تغذیه شامل زیر مجموعه هایی می شوند که مهمترین آنها بی اشتهایی یا پرخوری عصبی هستند.
بی اشتهایی عصبی معمولا پس از تصمیم فرد برای کاهش مقداری از وزن خود و یا در پی یک رویداد تنش زا مانند جدایی والدین، دور شدن از خانه و یا شکست شخصی بروز می کند. این اختلال معمولا سه تا شش ماه پس از آغاز یک رژیم غذایی آغاز شده و ویژگی های اصلی آن بی اشتهایی عصبی، لاغری و توقف عادت ماهیانه در زنان هستند.
به گزارش سایت اینترنتی کامن سنس، هدف اصلی افراد مبتلا به این اختلال روانی لاغر شدن است اما ریشه آن ترس از چاقی یا تسلیم شدن در برابر تمایل زیاد به غذا خوردن است. به لحاظ شخصیتی برخی از این بیماران انعطاف ناپذیر و کمال طلب هستند و شکایت جسمی متعددی دارند برای مثال دچار کاهش حرارت بدن، کاهش فشارخون، لرزش بدن، کاهش مواد معدنی استخوان و یا کندی ضربان قلب می شوند.
در این مطلب آمده است شایعترین علائم ابتلا به این اختلال روانی عبارتند از:
کاهش حداقل ۱۵ درصد وزن بدن
اجتناب از خوردن غذا
ترس زیاد از چاقی
علاقه شدید به کاهش وزن و رژیم گرفتن
تصور بدشکل بودن اندام ها
استفاده نادرست از داروهای مدر، ملین و قرص های لاغری
استفراغ عمدی
استحمام بیش از حد
ورزش شدید
توقف عادت ماهانه در زنان
عدم تحمل سرما
بنابراین گزارش، علایم جسمی این بیماری شامل کاهش فشارخون و ضربان قلب، کم خونی، کاهش غیر طبیعی درجه حرارت بدن و اختلالات مغزی است.
امروزه متخصصان بالینی اعتقاد دارند که عوامل متعددی می تواند فرد را در معرض خطر اختلالات تغذیه قرار دهند که از جمله آنها می توان به نوع روابط مادر و کودک، تعارضهای درمان نشده در دوران کودکی، حفظ وابستگی و عدم رسیدن به استقلال، فشارهای فرهنگی و اجتماعی، عوامل زیست شناختی و اختلالات خلقی هستند…
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.