روغن کنف از دانه ها، گل ها یا برگ های گیاه شاه‌دانه ساتیوا گرفته می شود. برخی شواهد نشان می دهد مولکول ها و مواد شیمیایی موجود در این روغن ممکن است برای سلامت پوست مفید باشند.

به گزارش مدیکال نیوز، روغن کنف یا روغن شاهدانه می تواند به درمان بیماری های التهابی پوستی مانند اگزما و پسوریازیس، اسکار آکنه و خشکی پوست کمک کند، با این حال تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

فواید روغن کنف

دانشمندان برای کشف طیف کاملی از فواید روغن کنف باید تحقیقات بیشتری انجام دهند. با این حال، برخی مطالعات نشان می دهند این روغن ممکن است فواید بی شماری برای سلامتی داشته باشد، مانند:

خاصیت مرطوب کنندگی، کاهش التهاب، کاهش علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS)، کاهش خطر عفونت، کاهش علائم یائسگی، منبع عالی چربی های مفید، پروتئین و آنتی اکسیدان ها، جلوگیری از تشنج، کمک به مدیریت یا درمان اعتیاد یا اختلالات سومصرف مواد، محافظت از سلول های عصبی و مغزی، کاهش علائم افسردگی و کاهش یا کنترل اضطراب.

دانشمندان بر این باورند بیشتر مزایای سلامتی مرتبط با روغن کنف به دلیل مخلوط غنی روغن از مواد شیمیایی گیاهی مفید و همچنین سایر مواد مغذی است.

آیا برای پوست مفید است؟

برخی مطالعات شواهد مقدماتی یا محدودی را پیدا کرده اند که نشان می دهد مولکول ها و مواد شیمیایی موجود در روغن کنف می توانند برای سلامت پوست مفید باشند. شرایط پوستی که ممکن است از استفاده روغن کنف بهره مند شوند عبارتند از:

خشکی

روغن کنف به ویژه روغن دانه کنف سرشار از چربی های اشباع نشده است. این اسید های چرب با کمک به پوست و حفظ رطوبت به بهبود ساختار پوست کمک کند. آنها همچنین تاثیر مفیدی روی پوست خشک و خشن دارند و می توانند بر سیالیت غشای سلول و انتقال الکترولیت ها تاثیر بگذارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد استفاده از ۰.۵ سانتی متر مکعب از امولسیون حاوی روغن دانه کنف به مرطوب سازی پوست کم آب برخی از شرکت کنندگان کمک می کند.

روغن شاهدانه همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ است، افرادی که دچار کمبود امگا هستند و پوستی خشن و پوسته پوسته دارند مصرف این روغن احتمال می رود برایشان مفید واقع شود.

جوش و آکنه

روغن کنف دارای چندین ترکیب با خاصیت ضد التهاب و ضد میکروبی است که احتمال می ورد به بهبود آکنه ولگاریس کمک کند. مطالعات با استفاده از موش و سلول های انسانی نشان می دهد ترکیبات موجود در روغن شاهدانه مانند کانابیدیول (سی بی دی) همچنین می تواند با کاهش زمان بهبودی، افزایش سطح کلاژن و تحریک سایر فرآیندهای بهبودی مانند گردش سلول و بازسازی به بهبود جای زخم های آکنه کمک کند.

بیماری های التهابی پوستی

روغن کنف حاوی ترکیبات ضد التهابی قوی مانند اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها و کانابیدیول است که ممکن است به کاهش علائم مرتبط با بیماری های التهابی پوست مانند خشکی پوست، خارش و درد کمک کند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد استفاده از روغن شاهدانه ممکن است به نفع افرادی که از این بیماری ها هم رنج می برند نیز باشد:

اگزما، درماتیت آتوپیک، درماتیت سبورئیک، اگزمای واریسی، پسوریازیس، لیکن پلان و آکنه روزاسه.

مصرف روغن شاهدانه همچنین ممکن است برای افرادی که دارای بیماری های التهابی پوستی هستند نیز مفید باشد. برخی تحقیقات نشان داده است مصرف روغن کنف در رژیم غذایی می تواند مصرف دارو را در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک نیز کاهش دهد.