تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

ارزش غذایی و خواص میگو برای بدن

این ماده کم کالری است و غنی از مواد مغذی می باشد
میگو دارای ارزش غذایی چشمگیری است. این ماده کالری بسیار کمی دارد. یعنی تنها ۸۴ کالری در یک وعده ۳ اونسی (۸۵ گرم) گوشت میگو یافت می شود و هیچ کربوهیدراتی ندارد. تقریبا ۹۰ درصد کالری موجود در میگو از پروتئین حاصل شده و بقیه کالری آن مربوط به چربی است.
علاوه بر این، همان مقدار گوشت میگو، بیش از ۲۰ ویتامین و ماده معدنی مختلف، از جمله ۵۰ درصد نیاز روزانه بدن به سلنیوم را که می تواند باعث کاهش التهاب و افزایش سلامت قلب شود، شامل می شود.
در هر یک وعده ۳ اونسی (۸۵ گرم) گوشت میگو مواد مغذی زیر وجود دارد:
کالری: ۸۴
پروتئین: ۱۸ گرم
سلنیوم: ۴۸ درصد از نیاز روزانه بدن
ویتامین B12: حدود ۲۱٪ از از نیاز روزانه بدن
آهن: ۱۵٪ از نیاز روزانه بدن
فسفر: ۱۲٪ از نیاز روزانه بدن
نیاسین: ۱۱٪ از نیاز روزانه بدن
روی: ۹٪ از نیاز روزانه بدن
منیزیم: ۷٪ از نیاز روزانه بدن
میگو همچنین یکی از بهترین مواد غذایی حاوی ید است. ید ماده معدنی مهمی برای بدن می باشد و بسیاری از افراد در معرض کمبود آن هستند. برای کنترل عملکرد تیروئید و سلامت مغز، بدن ما نیاز به ید دارد. میگو همچنین منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ است، علاوه بر آنتی اکسیدان های استاتاکسانتیون، که ممکن است از مزایای مختلفی برای ما برخوردار باشند.
این ماده کلسترول زیادی دارد
میگو یک ماده غذایی غنی از کلسترول است. یک وعده ۳ اونسی (۸۵ گرم) آن حاوی ۱۶۶ میلی گرم کلسترول است. این مقدار تقریبا ۸۵٪ بیشتر از مقدار کلسترولی است که در دیگر انواع غذاهای دریایی مانند ماهی تون یافت می شود.
بسیاری از افراد از مصرف غذاهایی که کلسترول زیادی دارند، به دلیل اعتقاد بر این که کلسترول خونشان را افزایش می دهند و بیماری قلبی به وجود می آورند، می ترسند. با این حال، تحقیقات نشان داده اند که این قانون ممکن است برای بسیاری از افراد صادق نباشد، زیرا تنها یک چهارم جمعیت جهان به کلسترول موجود در غذا حساس هستند. برای بقیه افراد، کلسترول موجود در رژیم غذایی ممکن است تنها بر میزان کلسترول خون تاثیر بگذارد.
این به این دلیل است که اکثر کلسترول موجود در خون توسط کبد تولید می شود و وقتی غذاهای حاوی کلسترول می خورید، کبد کلسترول کمتری تولید می کند. به علاوه، میگو حاوی مواد مغذی متعددی، مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان های آساکسانتین است که در واقع می توانند سلامت بدن را ارتقا دهند.
یک مطالعه نشان داد که بزرگسالانی که ۳۰۰ گرم میگو در روز مصرف می کنند، میزان کلسترول خوب در خونشان ۱۲ درصد افزایش و تری گلیسیرید آن ها ۱۳ درصد کاهش پیدا می کند. هر دو این عوامل، در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی دخیل هستند.
مطالعه دیگری نشان داد که ۳۵۶ خانمی که به طور منظم میگو استفاده می کردند، میزان تری گلیسیرید و فشار خونشان به میزان قابل توجهی پایین تر از افرادی بود که در رژیم غذایی خود میگو استفاده نکردند.
تحقیقات همچنین نشان داده اند که افرادی که منظم میگو می خورند، در مقایسه با افرادی که اصلا از این ماده مصرف نمی کنند، بیشتر با خطر ابتلا به بیماری قلبی مواجه نیستند.
این ماده حاوی آنتی اکسیدان ها است
یکی از آنتی اکسیدان های موجود در میگو یک کاروتنوئید به نام آساتکسانتین است. آساتکسانتین یکی از اجزای بدن جلبک هایی است که توسط میگوها مصرف می شوند. به همین دلیل، میگو یک منبع بسیار غنی از آساتکسانتین ها است. در واقع، این آنتی اکسیدان مسئول ایجاد رنگ قرمز در میگوها می باشد.
هنگامی که شما آساتکسانتین مصرف می کنید، ممکن است بتوانید از ایجاد رادیکال های آزاد و آسیب دیدن سلول ها جلوگیری کرده و از بدن در برابر التهاب محافظت کنید. بنابراین چند مطالعه به تاثیر نقش خواص میگو در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن پرداخته اند.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که آساتکسانتین ممکن است به تقویت شریان ها کمک کند و خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهد. همچنین ممکن است سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهد. علاوه بر این، آساتکسانتین ممکن است برای سلامت مغز نیز مفید باشد. خواص ضد التهابی این ماده ممکن است باعث جلوگیری از آسیب دیدگی سلول های مغزی شود. این اسیب اغلب منجر به کاهش قدرت حافظه و بیماری های نورودنراتیو مانند آلزایمر می شود.
علیرغم این یافته ها، به تحقیقات انسانی بیشتری برای تعیین نقش کلی آستاکسانتیون های موجود در میگو بر روی سلامت عمومی بدن نیاز داریم.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.