تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

چرا باید قدر زنبورهای بی‌عسل را بدانیم؟

دانشمندان نقشه‌ای از جمعیت زنبورهای بی عسل بریتانیا تهیه کرده اند که توزیع گونه های مهم این حشره را نشان می دهد.
داده های ضبط شده توسط داوطلبان به شناخت بهتر محل زیست این حشره در علفزارها، نواحی جنگلی و شهرهای کوچک کمک می کند.
محققان می گویند که زنبورهای بی عسل حشراتی بدنام اما نیازمند توجه هستند.
به گفته آنها این حشرات که با واژه هایی مثل “مزاحم” و “بی فایده” توصیف می شوند، موجوداتی مفید هستند چون آفات را مهار می کنند.
دکتر سیریان سامرز از دانشگاه کالج لندن گفت که زنبورهای بی عسل (wasp) آفت‌کش‌های طبیعت هستند و اگر نباشند مجبور خواهیم بود برای کنترل حشرات مزاحم از آفت‌کش‌های خیلی بیشتری استفاده کنیم.
او گفت: “اینها اعضای بدنام دنیای حشرات هستند، نگرشی که وجود دارد آنها را حشره ای بزهکار می بیند. درحالی که باید آنها را حشرات مفید بدانیم – آنها به ما خدمت می کنند و ما کاملا این خدمت را نادیده می گیریم.”
دکتر سامرز و پروفسور آدام هارت از دانشگاه گلاسترشر ایده مطالعه زنبورهای بی عسل را مطرح کردند تا باعث جلب توجه به این حشرات و نقش آنها در طبیعت شوند.
در مجموع دو هزار نفر در این پروژه “شهروند-دانشمند” در اواخر تابستان ۲۰۱۷ شرکت کردند و بیش از شش هزار نمونه را برای شناسایی ارسال کردند.
از این داده ها برای تهیه نقشه ای که توزیع زنبورهای بی عسل و زنبورهای سرخ را نشان می داد استفاده شد.
زنبور بی عسل “آلمانی” و زنبور بی عسل “جلیقه‌زرد” رایج‌ترین انواع بودند که هر کدام ۴۴ درصد جمعیت را تشکیل می دهند. زنبور سرخ اروپایی تشکیل دهنده شش درصد جمعیت است و دو گونه نادرتر هم پیدا شد.
نتایج این مطالعه در نشریه “حفاظت از حشرات و تنوع آنها” منتشر شده است.
پروفسور آدام هارت گفت که این نوع مطالعه یک راه ساده و موثر برای جلب توجه عموم به حیات وحش است؛ و ضمنا به جمع آوری اطلاعات تراز اولی منجر می شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.