برگزاری نشست تشکل‌های مردم‌نهاد در میراث فرهنگی گیلان

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، ولی جهانی معاون میراث‌فرهنگی گیلان در این جلسه با اشاره به اینکه بیش از ۳هزار اثر تاریخی در گیلان وجود دارد، بیان کرد: «بیش از ۷۰‌درصد این آثار به ثبت ملی رسیده است. ما اکنون نیازمند کمک تشکل‌های مردم‌نهاد برای حفظ بناهای تاریخی هستیم. همچنین گیلان ظرفیت خوبی برای ثبت موسیقی محلی دارد.»

او ادامه داد: «علاوه بر این می‌توانیم در بخش برندسازی محصولات کشاورزی گیلان و ثبت آن فعال عمل کنیم. اما برای ثبت همه این موارد ان‌.جی.‌اوهای میراث فرهنگی هر شهرستان می‌توانند فعالانه عمل کنند و از مسئولان محلی کمک بخواهند تا در ثبت میراث ملی و محلی ما تلاش کنند.»

جهانی با اشاره به لزوم تأسیس ساختمان اسناد و موزه در مجموعه موزه میراث روستایی گیلان، تصریح کرد: «این مهم از مجموعه مسائلی است که سمن‌ها می‌توانند در کنار ما باشند و از مسئولان و حتی خود سازمان میراث‌فرهنگی مطالبه کنند. ما در شهرهای ماسوله، قلعه رودخان، آق اولر، موزه میراث روستایی پایگاه‌های میراث‌فرهنگی داریم که تشکل‌های مردم‌نهاد میراث‌فرهنگی و گردشگری می‌توانند در آن‌جا فعالیت کنند .در این مناطق جشنواره برپا کنند و نیز در نشست‌های تخصصی ما که بصورت ماهانه در پژوهشکده گیلانشناسی برپا می‌شود شرکت کنند.»

عبادی، مدیر مؤسسه دوستداران یادگارهای تاریخی و طبیعی گیلان با تأکید بر ضرورت تعامل مسئولان این اداره‌کل با سمن‌ها، به تلاش سمن‌های گیلان برای جلوگیری از تخریب به بناهای تاریخی اشاره کرد و افزود: «تلاش داریم تا دبیرستان فروغ رشت را به موزه آموزش و پرورش گیلان بدل کنیم و مجموعه دولت هم اعتباراتی برای این موضوع در نظر گرفته‌اند. همچنین امیدواریم که اداره میراث‌فرهنگی از مجموعه تاریخی هتل ایران استفاده بهینه کند یا با اجاره آن به سمن‌ها این محیط را به فضایی فرهنگی و گردشگری بدل کند. ما اکنون با بسیاری از گیلانی‌های فرهیخته ارتباط داریم که علاقه‌مند هستند برای رشد و توسعه و فرهنگ گیلان کمک‌های مادی و معنوی برسانند‌.»

جلالی‌فر معاون فرهنگی و ارتباطات اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های ان.جی.او های میراث فرهنگی، گفت: «ما می‌توانیم با حرکتی منسجم و قدرتمند برنامه و اهداف خود را به پیش ببریم. تجربه ”تبریز‌۲۰۱۸“ و انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای مسلمان، نتیجه تلاش ان.جی.او های توانمند بود. زیرا میراث فرهنگی امری اختصاصی و متعلق به یک نهاد نیست و مربوط به همه افراد جامعه است.»

در ادامه عسکری‌زاده، مدیر انجمن دوستداران موزه میراث روستایی گیلان هم با تأکید بر استفاده از جنبه‌های تاریخی گیلان با هدف گردشگری عنوان کرد: «اگر در رشت مسئولان شهری کمک کنند تا با استفاده از خودروهای عمومی رایگان موضوع و مفهوم رشت‌گردی را دنبال کنیم، قطعا بعداز مدتی خود مردم به مسائل گردشگری و میراث فرهنگی تمایل پیدا می‌کنند. این موجب افزایش ارتباطات ان.جی.او ها با مردم می‌شود.»

در ادامه خانم عباسی، مدیر انجمن آیین‌های باستانی تالش با اشاره به فعالیت‌های این سمن، بر حفظ آثار و میراث کهن گیلان و منطقه تألش تأکید کرد و خواستار آن شد تا مسئولان کمک کننده ان‌.جی‌.او ها برای برپایی جشنواره‌ها و پاسداشت آیین‌های بومی شوند.»

او به احیای کاخ موزه سردار امجد تالش اشاره کرد که در این زمینه معاون میراث‌فرهنگی گیلان به همراهی اداره‌کل میراث فرهنگی با سمن‌ها برای اجرای هر چه زودتر این بنای تاریخی تأکید کرد‌.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.