ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
خانه » استانها » قزوین » راه‌اندازی۳۶۰اورژانس اجتماعی در کشور/شناسایی فرزندان نخبه بهزیستی
راه‌اندازی۳۶۰اورژانس اجتماعی در کشور/شناسایی فرزندان نخبه بهزیستی

راه‌اندازی۳۶۰اورژانس اجتماعی در کشور/شناسایی فرزندان نخبه بهزیستی

حبیب الله مسعودی فرید درسفر یک روزه به استان قزوین در گفتگو با خبرنگار «تاریخ ما» اظهارداشت: در حال حاضر ۶۵۰ مرکز نگهداری کودکان بد سرپرست و بی سرپرست در بهزیستی داریم که تعداد ۶۱۰ مرکز توسط خیرین اداره می شود و بقیه شیرخوارگاهها توسط دولت مدیریت می شود که خیرین در این زمینه هم نقش مهمی دارند.

وی بیان کرد: در این مراکز ۱۰ هزار و ۲۰۰ کودک نگهداری می شود و ۱۶ هزار مرکز هم در خانواده ها تشکیل شده و بعنوان امین خانواده به ما کمک می کنند و سازمان بهزیستی هم با پرداخت یارانه از آنها حمایت می کند تا اداره شوند که ماهانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان برای هر فرد یارانه داده می شود.

فرید تصریح کرد: چند سیاست در مراکز نگهداری بهزیستی دنبال می شود که ابتدا تلاش می کنیم تعداد افراد را در مراکز کاهش دهیم که متوسط افراد نگهداری شده درحال حاضر ۱۲ نفر در هر مرکز است که این تعداد را به ۱۰ نفر کاهش خواهیم دادتا مفهوم شبه خانواده عملی شود.

وی بیان کرد: همچنین در بخش فرزند خواندگی زیاد کار کرده ایم و حداقل ۳۰ درصد افزایش فرزندخواندگی ثبت شده که این افراد از نوزاد تا ۱۶ ساله هستند ودر حال حاضر به ازای هر ۹ نوزاد یک خانواده متقاضی دریافت کودک داریم که باید این افراد صلاحیت لازم را داشته باشند تا پس از تائید به دستگاه قضایی معرفی شوند و روند کار قانونی صورت گیرد.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور یادآورشد: چون تعداد فرزندان بهزیستی محدود و متقاضی زیاد است لذا پشت نوبتی داریم که در این میان اکثر کسانی که برای فرزندخواندگی مراجعه می کنند متقاضی نوزاد دختر هستند که پاسخ به همه این نیازها مقدور نیست.

فرید یادآورشد: پیشنهاد می کنیم تا خانواده ها فرزندان سنین بالاتر را هم برای فرزند خواندگی قبول کنند تا پشت نوبتی کمتر شود و مطمئن باشند در سنین بالاتر هم انس گرفتن محقق می شود و این کودکان در هر سنی بسیار زود انس می گیرند و خانواده را در صورت محبت می پذیرند.

وی اضافه کرد: خانواده ها نباید فقط دنبال نوزاد باشند و کودکان سنین بالاتر را هم می توانند به فرزند خواندگی قبول کنند بگیرید زیرا در حال حاضر پشت نوبتی برای نوزاد زیاد است و تعداد کودک با خانواده ها متناسب نیست.

راه اندازی ۳۶۰ اورژانس اجتماعی در کشور

فرید اظهارداشت: موضوع اورژانس اجتماعی از سال ۷۷ در کشور شروع شده و تا سال ۹۵ تعداد ۱۵۰ مرکز اورژانس اجتماعی راه اندازی شد اما در سال ۹۶ با تصویب برنامه ششم توسعه مقرر شد همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر از اورژانس اجتماعی برخوردار باشند لذا ۱۵۰ اورژانس اجتماعی دیگر در سال گذشته راه اندازی شد و در حال حاضر تعداد این مراکز به ۳۶۰ مرکز رسیده است.

وی اضافه کرد: امسال هم ۱۵ اورژانس اجتماعی جدید راه اندازی می شود تا مشاوره و خدمات لازم به آسیب دیدگان داده شود.

یک میلیون تماس با اورژانس اجتماعی

فرید یادآورشد: درسال گذشته یک میلیون تماس و مراجعه به اورژانس های اجتماعی سراسر کشور داشتیم که بیشترین تماسها مربوط به دریافت اطلاعات و مشاوره و مسائل خانوادگی بود.

وی بیان کرد: آمارها نشان میدهد تقریبا حدود ۱۱ هزارمورد کودک آزاری و ۱۰ هزار مورد همسرآزاری در فعالیت اورژانس های اجتماعی ثبت شده که مشاوره لازم به افراد مراجعه کننده داده شده است.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور تصریح کرد: وقتی مردم با ۱۲۳ تماس می گیرند باید ارزیابی خطر صورت گیرد تا اگر لازم بود همانجا خدمات سیار روان شناسی داده شود.

پیشگیری از ۷ هزار مورد خودکشی توسط مراکز اورژانس اجتماعی

معاون امور اجتماعی بهزیستی اظهارداشت: با فعالیت مراکز اورژانس اجتماعی از ۷ هزار مورد اقدام به خودکشی پیشگیری شد و در کنار آن سایر خدمات مشاوره ای و روان شناسی همبه افراد داده شد.

وی اضافه کرد: پارسال در اورژانس اجتماعی با همکاری وزارت بهداشت برای کودکان در معرض اعتیاد و یا نوزادانی که از مادران معتاد متولد می شوند توانستیم ۸۲۵ کودک را پذیرش کنیم که ۷۰ درصد آنها نوزاد بودند که اگر این طرح اجرا نمی شد معلوم نبود این افراد چه سرنوشتی پیدا می کردند.

با همکاری اورزآنس و وزارت حدود ۵۰ درصد به خانواده هایی که صلاحیت داشتند سپرده شدند و ۵۰ درصد در مراکز نگهداری می شوند.

فرید گفت:رویکرد و سیاست ما بازگشت افراد به خانواده است و کسانی که به دلیل کودک آزاری و همسر آزاری دچار مشکل هستند فرزندانشان به خانواده های دارای صلاحیت سپرده خواهد شد.

افزایش اعتبارات اورژانس اجتماعی

وی اظهارداشت: اعتبارات اورژانس اجتماعی در سالهای اخیر افزایش یافته و تا چند سال قبل این اعتبارات ۵ میلیارد تومان بود که به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده البته حجم فعالیتها هم زیاد شده است.

وی بیان کرد: قبلا در ۱۰۰ شهر و امروز در ۳۶۰ شهر خدمات اورژانس اجتماعی داده می شود و همچنان نیازمند توسعه و گسترش این مراکز هستیم.

شناسایی فرزندان نخبه بهزیستی/ راه اندازی مراکز رشد

وی بیان کرد: یکی از کارهای خوبی که اخیرا کلید خورده شناسایی فرزندان نخبه و مستعد بهزیستی است که با معرفی آنها به مدیران برای استفاده از ایده های آنها اقدام کرده ایم.

فرید گفت: تاکنون با ۱۰۰ فرزند موفق سازمان که نخبه و فرهیخته هستند جلسه داشتیم و آنها را شناسایی کرده ایم تا از ظرفیت آنها استفاده شود.

فرید بیان کرد: در بهزیستی برای ۱۰ فرزند بهزیستی حکم مسئولیت زدیم که مدیرکل بهزیستی استان قزوین هم موافقت کرده از این فرزندان برای خود مشاوری انتخاب کند و از سایر مدیران استانی هم انتظار داریم از این افراد به عنوان مشاور در تصمیم سازی و تصمیم گیری استفاده کنند زیرا این افراد می توانند بازوی مدیرکل باشند.

وی تصریح کرد: در بخش زنان سرپرست خانوار ۲۴۰ هزار نفر تحت پوشش هستند که در گذشته ۱۸۰ هزار نفر بودند و ۶۰ هزار سرپرست خانوار اضافه شده است که با حمایت دولت توانستیم پشت نوبتی ها را به افراد تحت پوشش اضافه کنیم.

افزایش ۳.۶ برابری مستمری ها

فرید در ادامه در خصوص افزایش میزان مستمری افراد تحت پوشش اظهارداشت: در سال گذشته میزان مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ۳.۶ برابر شد و امسال هم ۲۰ درصد افزایش اعمال شده است.

وی بیان کرد: با همه مشکلات اقتصادی که داریم همچنان به حمایت بیشتر نیازمندیم و از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم در بودجه های سنواتی نگاه ویژه داشته باشند و اختصاص ۱۰۰ درصدی در بهزیستی را مورد توجه قرار دهند.

فرید افزود: مسئولان کشوری در حوزه های حمایتی باید توجه ویژه داشته باشند و با تخصیص ۱۱۰ درصدی و ۱۲۰ درصدی ما  را در انجام برنامه ها کمک کنند زیرابا  افزایش خدمات و افراد مددجو ودر معرض آسیب باید بسرعت تحت پوشش قرار گیرند و در دایره خدمت باشند.

وی اظهارداشت: برای اقشار آسیب پذیر منابع پایدار باید پیش بینی شود و منتظر تحقق بودجه نباشیم و انتظار داریم اعتبارات بهزیستی بموقع داده شود.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور همچنین خدمات بهزیستی استان قزوین را مطلوب دانست و یادآورشد: استان قزوین همواره در ردیف استان های خوب و فعال کشور و روند خدمات روبه رشد است و تعامل مدیرکل با خیرین موجب شده زمینه تسهیل گری و ارائه خدمات بیشتر در این منطقه به مددجویان بخوبی فراهم شود.

تازه ترین اخبار میراث فرهنگی ایران و جهان را در تاریخ ما دنبال کنید.
برچیده از سایت مهر

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است