به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه » استانها » اصفهان » چه آینده‌ای در انتظار حمام شیخ بهاییست؟!
چه آینده‌ای در انتظار حمام شیخ بهاییست؟!

چه آینده‌ای در انتظار حمام شیخ بهاییست؟!

به گزارش خبرنگار «تاریخ‌ما»، از این حمام‌ها در اصفهان کم نیست، اما یکی از شگفت‌انگیزترین آنها حمام شیخ بهایی است که گفته می‌شود روزگاری با یک شمع فقط گرم می‌شد و امروز سالیان درازی است که این شمع خاموش شده و دیگر روشن نشده است. این حمام نه تنها به این شگفتی، بلکه از نظر نوع معماری نیز یکی از بی‌نظیرترین‌ها محسوب می‌شود ولی تا امروز به آن توجه جدی نشده است.

طی روزهای گذشته پخش تصاویری از این حمام در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که وضعیت این شاهکار دوران صفوی خوب نیست و رفته رفته چهره جذاب خود را از دست می‌دهد و از نظر ظاهری دچار افول جدی شده است. هرچند که فریدون الهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان نظر دیگری دارد و در این زمینه می‌گوید: میراث فرهنگی در خصوص حمام شیخ بهایی حفظ بنا را در دستور کار خود قرار داده است و در این حمام عملیات مرمتی نیز اجرایی شده است و تمام تلاش میراث فرهنگی بر این است که چهارچوب بنا را حفظ کند.

او می‌افزاید: میراث فرهنگی به دنبال اجرای طرحی در این بنا است که هم در شأن شیخ بهایی و هم در شأن این معماری زیبا باشد، اما میراث فرهنگی موقعیت این بنا را تثبیت کرده است و منتظر تعریف یک کاربری مناسب برای این حمام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان بر این باور است که اجرا شدن طرح و چگونگی اجرای آن برای میراث مهم است و مشاورین نیز کاربری‌های خود را به این سازمان ارائه کرده‌اند.

الهیاری ادامه می‌دهد: اینکه تصمیم بر چه کاربری است هنوز مشخص نشده، اما سعی داریم که موزه شیخ بهایی در این حمام احیا شود و همچنین از سوی دیگر در صدد احیای شمع و یا فناوری علمی چگونگی استفاده از آن هستیم.

وی خاطرنشان می‌کند: طرح‌هایی چون حمام گنجعلی خان کرمان، تبدیل شدن به یک سفره خانه سنتی، موزه مردم شناسی و … نیز از طرح‌های دیگری است که برای حمام شیخ بهایی ارائه شده است.

انتهای پیام

برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است