تخصیص اعتبار برای کاوش تپه «قلعه خندان»/ هدف جذب گردشگر است

سیدابوالقاسم صفوی در گفتگو خبرنگار «تاریخ ما» اظهار کرد: در اواخر دهه ۸۰ شهرداری و شورای شهر گرگان عملیاتی را برای حفاظت و صیانت تپه تاریخی قلعه خندان انجام داد اما هیچگاه این تپه کاوش نشده بود.

وی با بیان این که کاوش این تپه تاریخی در دستور کار قرار گرفت، افزود: از این کاوش چند هدف اصلی را دنبال می کنیم که اگر موضوعات نقل شده در مورد این اثر تاریخی صحت داشته باشد می تواند گرگان را به قطب توریسم تبدیل کند و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به گرگان بکشاند.

صفوی گفت: برای کاوش در این تپه در ابتدا ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب شد که تاکنون ۲۸ درصد آن تخصیص یافته است.

وی بیان کرد: فرمانداری گرگان با اجرای برنامه ها و سیاست های خود به دنبال زنده کردن و احیاء این مسیر تاریخی است زیرا معتقدیم حضور گردشگران می تواند به لحاظ اقتصادی منطقه را شکوفا کرده و آسیب های اجتماعی این منطقه را کاهش دهد.

صفوی با بیان این که مجوز اولیه کاوش در تپه قلعه خندان توسط پژوهشکده باستان شناسی از ۲۷ بهمن تا ۲۶ اسفند به مدت یک ماه صادر شده است، تصریح کرد: در روز دوم کاوش یک تکه سفال و ساختار آجری کشف شده است.

فرماندار گرگان گفت: همچنین از تورنگ تپه بازدید داشتیم و تلاش می کنیم مناطق تاریخی گرگان را زنده کنیم چراکه گرگان سومین شهر تاریخی ایران است و معتقدیم باید مکان های تاریخی آن را احیاء کنیم و توریسم را به گرگان بیاوریم.

تازه ترین اخبار میراث فرهنگی ایران و جهان را در تاریخ ما دنبال کنید.
برچیده از سایت مهر

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.