تعامل مردم و موزه ها بیشتر می شود

به‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، متن پیام علی اصغر مونسان به این مناسبت به شرح زیر است:

«۴۲ سال پیش در چنین ایامی کمیته بین‌المللی موزه‌ها ایکوم (ICOM)۱۸ ماه مه مصادف با ۲۸ اردیبهشت را در تقویم جهانی به‌عنوان روز جهانی موزه اعلام کرد تا در همه کشورهای عضو، مراسم و آیین‌هایی در بزرگداشت این کانون‌های تاریخ و فرهنگ ملل برگزار و اهمیت موزه‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ملزومات توسعه پایدار برای همگان تبیین شود. این روز بزرگ در کشور ما که یکی از قله‌های میراث و تمدن جهانی است، در عین حال آغازگر هفته میراث‌فرهنگی و انگیزه‌ای برای گرامیداشت گنجینه‌های فرهنگی و تاریخی بی‌بدیل ماست. بر این سیاق “موزه” و “میراث‌فرهنگی” پیوندی ناگسستنی دارند و هر یک بدون دیگری ناقص است، چراکه موزه‌ها زبان گویا و رسا و راویان میراث‌فرهنگی هستند، و تمام جوامع با اعتقاد به این حقیقت، بیش از پیش به توسعه و گسترش موزه‌ها و به ویژه موزه‌های تخصصی اهمیت می‌دهند، و فراتر از کارکردهای فرهنگی آن، بهره برداری شایسته ای نیز برای اهداف گردشگری از موزه‌ها می‌کنند.

امروزه موزه‌ها در کنار کارکردهای متنوع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، به‌مثابه رسانه‌ای پویا، داشته‌ها و دستاوردهای دیروز ملت‌ها را به امروز و فردا پیوند می‌زنند و به عنوان زبان ارتباطی فراملی، موجب ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام می‌شوند. با چنین ویژگی‌هایی، جایگاه موزه‌ها در جوامع، هرآینه اهمیتی روزافزون می‌یابد، تا جایی که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه هر کشور محسوب می‌شود.

جای بسی خوشبختی است که تعامل سازنده و آموزنده مردم آگاه و فرهنگ دوست ایران اسلامی با موزه‌ها، سایت‌های تاریخی و جلوه‌های میراث فرهنگی کشورمان روز بروز بیشتر و عمیق‌تر می‌شود و مسئولان و دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز توجه و عنایت ویژه به این عرصه را در دستور کار خود قرار داده اند. در سایه این وفاق طی سال‌های اخیر شاهد افزایش چشم گیر موزه‌ها با مشارکت عمومی و رشد تمام شاخص‌های کمی و کیفی میراث فرهنگی در بخش‌های مختلف بوده ایم.

اما این پایان راه پرمسئولیت ما در قبال موزه‌ها و میراث تاریخی و فرهنگی‌مان نیست و تعهد ما به حفظ دستاوردهای پیشینیان و انتقال آن به آیندگان ضرورتی همیشگی است. شعار جهانی امسال ایکوم «موزه‌ها در جایگاه کانون‌های فرهنگی، آینده سنت» نیز تاکید دوباره‌ای بر وظیفه و رسالت یکایک ما در این زمینه است؛ شعاری راهبردی که با نگاه به موزه‌ها در جایگاه کانون‌های فرهنگی بر این پدیده به‌عنوان موسساتی در تعامل با سایر نهادها و هسته‌هایی در جهت تقویت جوامع محلی تصریح می‌کند و در عین حال با تلاش برای پیوند موزه‌ها با آینده، به سنت‌های گذشته نیز احترام می‌گذارد.

به امید تبیین شایسته این پیام فرهنگی، فرا رسیدن روزجهانی موزه و هفته میراث فرهنگی را به مردم فرهیخته کشورمان به ویژه به فعالان عرصه موزه‌داری و میراث فرهنگی صمیمانه تبریک و تهنیت می گویم و عزت و عظمت، شکوه و سربلندی روزافزون ایران اسلامی را آرزومندم.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.