عقلانیت در تاریخ

معمولا تصور می شود بهترین راه پرهیز از جانبداری در تاریخ این است که از مورخان بخواهیم هنگام بررسی شواهد برای یافتن پاسخ پرسش های خود، بی طرف و مستقل بمانند. ولی از آنجایی که استقلال و بی طرفی را نمی توان تضمین کرد، به نظر من بهترین روش پای بندی آگاهانه سفت و سخت به عقلانیت در نوشته های تاریخی است. این پای بندی عبارت است از جست و جوی آگاهانه شواهد ناسازگار با فرضیه مرجّح [(ترجیح داده شده)]، پیش از دفاع کردن از درستی آن فرضیه.

 

_ سی. بی ین مکالا، بنیادهای علم تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ص ۶۵   +

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

3
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
بهنام
مهمان
بهنام

این کاملا درسته ولی فراموش نشه تمام هزینه مورخان رو باید از یک منبع مستقل تامین کرد چرا که در غیر این صورت این مطالب در عمل بی مفهم چون علت جانبداری در کتب تاریخی یا تعصب یا وام داری وچاپلوسی حکومت وقت البته حفظ تاریخ برای دوره های بعد مهمتره که فقط از عهده حکومت ها بر می یامد راه تشخیص حقسقت فقط مطالعات مستقل میدانیه

بهنام
مهمان
بهنام

ببخشید حقیقت منظورم بود

وحيد
مهمان

ضمن خسته نباشید بایدعرض کنم که گفته شما درست میباشد..کمی مطالعه و در ادامه عقل و البته قبل ازآن .. مطالعه انواع کتابها و شواهدتاریخی که از زبانهای متضادنقل شده باشند میتواند راه میانه را بمانشان دهد..مثلا دریکی از پادشاهان دوره هخامنشیان خودمان نیزیک مورد نقص وجود داشت که من الان خاطرم نیست اما میشود با ریزبینی نقایص یا دروغهارایافت که در دسته دروغها هم حمله اسکندربه ایران وتحریف هایی که درمورد صلابت و اصالت ما ایرانیان وجود دارد که احتمالا ریشه دریک راز بزرگ کشف نشده دارد که احتمالا سرکوب نمودن ایرانیان جهت به قدرت رسیدن دوباره ایران است… مطالعه کامل... »