آیا آب به کاهش وزن کمک می کند؟

یکی از روش های رایج برای کاهش وزن که بیشتر در فضای مجازی راجع به آن سخن گفته شده، نوشیدن آب است. البته برخی از متخصصان تغذیه به این گفته واکنش نشان داده و آن را تایید کرده اند با این وجود از قبل ها هم پژوهشگران بر این باور بودند که آب علاوه بر دفع مواد زاید از بدن، میتواند باعث لاغری افراد نیز بشود و اما سوال اصلی اینجاست که آیا خوردن آب معجزه میکند؟

خب ، در وهله اول مناسب است بگوییم که بسیاری از آزمایشات علمی ثابت کرده اند که رابطه مستقیمی بین نوشیدن آب و کاهش وزن وجود دارد. آب توانایی سیر کردن فرد را دارد بدون آنکه میزان کالری به بدن شما اضافه شود.

آب و کاهش وزن

در یک تحقیق دانشمندان کسانی را انتخاب کردند که در طول روز کمتر از یک لیتر آب می نوشیدند و با ارائه یک رژیم غذایی حاوی 2 لیتر آب در روز برای افرادی که در این آزمایش شرکت کرده بودند ، بعد از یکسال بطور مرتب وزن این افراد اندازه گیری می شد و محققان دریافتند که آب توانایی کاهش وزن را دارد چرا که آنها در طی آن یک سال تغییر وزن و سایز داده بودند.

یک مطالعه دیگری در آلمان در یک مدرسه انجام شد و در 32 موسسه آموزشی ، تعداد زیادی آب سرد کن قرار دادند تا کودکان بتوانند در هر فرصتی آب بنوشند و در نهایت نتایج چشمگیر مجددی آشکار شد و محققان دریافتند که با نوشیدن آب در طی روز 31 درصد خطر ابتلا به اضافه وزن را کاهش می دهد و این مطالعه بر روی حدود 3000 کودک صورت گرفت.

آب و کاهش وزن

پس نتیجه علمی که می توان از این دو آزمایش شگفت انگیز کسب کرد این است که آب واقعا تاثیر گذار است و می تواند به بیشترین میزان روی فرد موثر باشد و تاثیرات آن به عبارت زیر می باشد :

تاثیرات نوشیدن آب در کاهش وزن

1- آب ، میزان سوخت و ساز کالری را افزایش می دهد

اگر شما به میزان 500 میلی لیتر آب بنوشید (دو لیوان) ، بعد از ده دقیقه میزان متابولیسم و ترموژنز ناشی از نوشیدن آب به میزان 30 درصد افزایش خواهد داد.

اگر شما روزانه به میزان 2 لیتر آب بنوشید ، معادل با از دست دادن 100 کیلو کالری در روز می باشد.

همچنین دقت کنید که اگر آب خنک بنوشید ، بدن برای سوزاندن آن باید میزان کالری بیشتری استفاده نماید چرا که باید مقداری در گرم کردن آن کالری بسوزاند.

2- با نوشیدن آب ، میزان کالری دریافتی بدن کاهش خواهد یافت

تاثیرات نوشیدن آب در کاهش وزن

با نوشیدن دو لیتر آب بطور روزانه ، آب به شما احساس سیری خواهد داد و دیگر مواد غذایی و خوراکی نخواهید خورد و این میزان ممکن است به 200 کالری در روز کاهش دهد و اگر شما روزانه 200 کالری کسب نکند و 100 کالری بسوزاند می توانید در طول ماه می توانید به راحتی چند کیلو گرم کاهش وزن داشته باشید.

3- آب اشتها و چربی را کاهش می دهد

برای اثبات این، دانشمندان 50 زن با وزن زیاد را انتخاب کردند و پیشنهاد کردند که 500 میلی لیتر (2 فنجان) آب ، 3 بار در روز بنوشند ؛ نیم ساعت قبل از صبحانه ، نهار و شام.

در 8 هفته اثرات این مطالعه ظاهر شدند و محققان دریافتند که می توانند با کاهش وزن چشمگیری حدود 1.5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشند.

واقعیت این است که آب واقعا به کاهش وزن کمک می کند و کاملا به شما توصیه می شود و باید برای نوشیدن آن یک برنامه ریزی داشته باشید و حدود نوشیدن آب برای آقایان 3.7 لیتر و برای خانم ها 2.7 لیتر می باشد. همچنین به غیر از آب می توانید از میوه ها و سوپ استفاده نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.