آیا تست کرونا درد دارد؟

روش های مختلفی برای تشخیص بیماری کرونا و ویروس کووید 19 وجود دارد که مطمئن ترین راه آن تست سواب بینی حلقی است که در آن یک وسیله 15 سانتی متری که شبیه به یک گوش پاک‌کن بزرگ است به مدت 5 تا 15 ثانیه در بینی چرخانده می شود. این کار برای نمونه گیری از مخاط پشت گلو انجام می شود.

آیا تست CPR درد دارد؟

جواب این سؤال و سؤالات مشابه در رابطه با دردناک بودن هر آزمایش و تستی به میزان تحمل درد در ما ارتباط دارد، اما افرادی که این تست را انجام داده‌اند بیشتر می‌گویند وارد شدن گوش پاک‌کن نمونه‌گیری به بینی بیشتر حسی عجیب و ناراحت داشته است تا دردناک.

بنابراین، اگر پزشک بگوید که این تست برای شما ضروری است و باید انجامش دهید، آن را به خاطر ترس از اینکه ممکن است روش انجام آن ناخوشایند باشد عقب نیندازید، چون تشخیص زودهنگام و امکان مداخلهٔ پزشکی زودهنگام از پیشرفت و بدتر شدن مشکل پیشگیری خواهد کرد. به علاوه، اگر کروناویروس دارید باید از ابتلای قطعی مطلع باشید تا بتوانید خودتان را قرنطینه کنید و از انتقال ویروس به اعضای خانواده و هر کس دیگری که با او ارتباط دارید پیشگیری کنید. پس اگر علائم مشخص بیماری کروناویروس را دارید، باید بر ترس خود از ناراحتی ناشی از یک گوش پاک‌کن بلند غلبه کنید و این آزمایش را انجام دهید.

تست کرونا را چطور می‌گیرند؟

تست PCR نیاز به برداشتن نمونه‌ای از ترشحات تمام طول حفرهٔ بینی دارد، یعنی از سوراخ بینی تا جایی که حفرهٔ بینی با پشت گلو تلاقی می‌کند. برای به دست آوردن این ترشحات، متخصص از یک گوش پاک‌کن نازک و انعطاف‌پذیر ۱۵ سانتی استفاده می‌کند که شبیه به گوش پاک‌کن معمولی اما خیلی بلندتر است. متخصص نمونه‌گیر خیلی سریع گوش پاک‌کن را وارد حفرهٔ بینی ‌می‌کند، آن را تا پشت گلو هل می‌دهد و بعد خارج می‌کند و کل این فرایند فقط ۵ ثانیه طول می‌کشد.

در طول مسیر، گوش پاک‌کن می‌تواند بافت سینوس را تحریک کند یا چندین عصب را فعال کند. در واقع، این عمل می‌تواند یک قطرهٔ اشک به چشم شما بیاورد، زیرا گوش پاک‌کن عصب اشکی یا عصب لاکریمال را که باعث اشک ریختن می‌شود تحریک می‌کند. همچنین گوش پاک‌کن ممکن است عصب واگ را یک لحظه غلغلک ‌دهد و باعث بروز رفلکس عق زدن شود.

گرفتن نمونه ترشحات از راه بینی،برای تست PCR میتواند ناخوشایند باشد،اما اگر این احساس ناخوشایند چیزی ناراحت کننده تر از یک سوزش باشد،احتمال وجود اشکالات جدی تری در بینی وجود دارد.مثلا وجود یک انحراف سپتوم(تیغه بینی) میتواند انجام این نمونه گیری را دردناک سازد.در صورتیکه هنگام نمونه گیری برای تست تشخیصی کرونا ،درد یا احساس ناراحتی غیر معمول داشتید،به یک پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و معاینه شوید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.