بهترین روش برای بستن فاصله بین دندان ها

داشتن فاصله در بین دندان ها که دیاستما نامیده می شود، در چهره و زیبایی لبخند فرد میتواند خیلی تاثیر منفی بگذارد. از این رو یکی از دغدغه های امروز افراد، کاهش و یا بستن فاصله بین دندان ها است. اگر چه این فاصله در بین دندان ها ضرری برای سلامت دندان و لثه های فرد محسوب نمی شود اما روش های درمانی وجود دارد تا این فاصله بین دندان را رفع کند. با ما همراه باشید تا چند روش درمان و همچنین علل این پدیده را بررسی کنیم.

دیاستما

منظور از فضای بین دندان ها چیست؟

به فاصله ی بین دندان ها اصطلاحا دیاستما گفته می شود، وجود یک فضای باریک در میان هر دو دندان کنار هم در دهان طبیعی است اما گاهی این فضای باریک در برخی افراد به دلایل مختلفی می تواند بیشتر شود و ظاهری غیر طبیعی داشته باشد؛ این اتفاق بیشتر در مورد دو دندان پیشین فک بالایی رخ می دهد اما می تواند در بین همه ی دندان های مجاور هم ایجاد شود، بسیاری از افراد دارای دندان های فاصله دار مشکلی با داشتن این فاصله در بین دندان های خود ندارند ولی برخی از آنها برای بستن فاصله دندانی و داشتن لبخندی زیبا به دنبال اصلاح این فاصله هستند.

ایجاد فاصله بین دندان ها

ایجاد فاصله بین دندان ها می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در این قسمت به مهم ترین دلایل ایجاد این فاصله در بین دندان ها می پردازیم، یکی از این دلایل نبود برخی از دندان ها می باشد؛ زمانی که همه ی دندان ها در آمده باشند غیاب برخی از دندان ها می تواند سبب ایجاد این فاصله در بین سایر دندان ها شود، به علاوه مکیدن انگشت و فشار دادن زبان به دندان های جلویی نیز می تواند باعث ایجاد این فاصله در میان دندان های جلویی شود.

بیماری های مربوط به لثه می تواند سبب بروز این فاصله در میان دندان ها شود؛ در این گونه بیماری ها استخوان فک شروع به تحلیل رفتن می کند، دندان ها در نتیجه تحلیل استخوان فک حرکت می کنند و فاصله ی میان آنها خود را نشان می دهد، یکی از دلایل دیگر ایجاد این فاصله دندانی بند لب بزرگ است که باعث می شود دندان های پیشین از هم دور شوند، به بند لب در اصطلاح پزشکی فرنوم گفته می شود، اما با این وجود جای نگرانی نیست و شما می توانید برای بستن فاصله دندانی از روش های مختلفی استفاده کنید.

روش های مختلف بستن فاصله ی میان دندان ها و هزینه های درمانی

برای بستن فاصله دندانی می توان از روش های درمانی مختلفی همچون ارتودنسی دندان ها، قرار دادن ایمپلنت، استفاده از پلاک نگهدارنده، فرنکتومی، کاربرد روش باندینگ و ونیر استفاده کرد، با توجه به این که کدام راه درمانی را برای بستن فاصله ی میان دندان های خود انتخاب می کنید هزینه های درمانی شما نیز متفاوت خواهد بود؛ برای اطلاع از جزئیات کامل این روش های درمانی و آخرین قیمت ها می توانید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

چه زمانی از ارتودنسی برای بستن فاصله دندانی استفاده می شود

ارتودنسی یکی از روش های قدیمی و پرکاربرد برای بستن فاصله دندانی می باشد که همچنان یکی از موثرترین روش های درمانی به شمار می رود، این روش درمانی بسته به شدت مشکل شما و مقدار فاصله ی موجود در بین دندان هایتان می تواند مدت زمان زیادی از حدود یک سال تا چهار سال طول بکشد و هزینه ی زیادی برای شما به همراه داشته باشد، برای استفاده از این روش باید به یک متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنید.

اما در ابتدا لازم است که به یک دندان پزشک متخصص مراجعه کنید تا با توجه به دلیل ایجاد این فاصله در میان دندان هایتان و مقدار فاصله ی موجود روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد کند؛ به عنوان مثال اگر فاصله موجود در بین دندان های شما خیلی زیاد نباشد دندانپزشک به جای روش طولانی مدت و پرهزینه ارتودنسی استفاده از ونیر یا روکش دندان را به شما پیشنهاد می کند، به این ترتیب می توانید مناسب ترین روش برای بستن فاصله دندانی خود را پیدا کنید.

بستن فاصله بین دندان ها

استفاده از ایمپلنت برای بستن فاصله دندانی

یکی از روش های درمانی جهت بستن فاصله دندانی که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است، روش ایمپلنت یا کاشت دندان ها می باشد؛ روش ایمپلنت گذاری تنها مربوط به اقدامات زیبایی دندانپزشکی نیست بلکه یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین روش های ترمیم دندان در دندان پزشکی است؛ در این روش می توانید دندان های شکسته و آسیب دیده را ترمیم کنید و چنان چه علت ایجاد فاصله در بین دندان های شما نبود یک یا چند دندان است دندانپزشک شما استفاده از روش ایمپلنت را به جای روش ارتودنسی به شما پیشنهاد می دهد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.