علت سردرد در سمت چپ سر

سر درد یکی از مشکلات یا بهتر بگیم درد خیلی از افراد است و بطوری که میتواند یک روز یک فرد را تباه و لذت را از آن بگیرد. این عارضه عوامل زیادی دارد و نمیشود گفت که مشکل از کجاست اما از طرفی نباید آن را زیاد نادیده گرفت زیرا بعضی اوقات اخطاری برای یک مشکل بزرگ تر مثل تومور مغزی است. این درد میتواند در سمت چپ یا راست سر ایجاد و سمت درد در سر یک نکع راهنما برای حذف دلایل مختلفی است و ما را به دلیل اصلی نزدیک میکند.

علائمگوناگون

دلیل درد سمت چپ سر می تواند نشان دهنده یک عارضه ی جدی و یا یک درد زودگذر باشد. حدود ۵۰ درصد افراد در جهان درد در قسمت چپ سر را تجربه کرده اند اگرچه این نوع سردرد ها زودگذر بوده و اهمیت بسیاری ندارند اما در صورت تکرار این سردردها می بایست دلیل درد سمت چپ سر توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گرفته تا در اسرع وقت درمان شود.

دلیل درد سمت چپ سر

دانستن اینکه درد سمت چپ سر از چه نوعی است در درمان آن می تواند بسیار موثر باشد اگر چه بیشتر سردردها نگران کننده نبوده اما در برخی موارد می توانند نشان دهنده یک عارضه جدی باشند. معمولا اغلب سردردها ناشی از یک سردرد خوشه ای، سردرد میگرنی و یا سردرد اولیه هستند که با کمی استراحت و مصرف یک مسکن در کوتاه مدت از بین رفته و فرد احساس آرامش پیدا می کند. اما برخی سردردها به طور مداوم خصوصا در سمت چپ سر رخ داده که می تواند دلیل آن ایجاد گرفتگی در رگ های مغز، بیماری های التهابی، سینوزیت و یا مصرف بیش از اندازه ی دارو باشد. لذا در این موارد رسیدگی پزشک متخصص بسیار لازم است.

سردرد سمت چپ پیشانی

گاهی اوقات دلیل درد سمت چپ سر به خاطر میگرن بوده که علاوه بر درد پیشانی و گیجگاه فرد احساس تهوع، استفراغ،سرگیجه، حساس شدن به بوهای تند، نور، صدا، بی حسی در ناحیه پا و کم بینایی به وجود می آید. در بیشتر مواقع سردرد های میگرنی در قسمت چپ سر حدود ۴ الی ۷۲ ساعت طول کشیده و ممکن است فرد در این مدت بینایی خود را از دست دهد. میگرن ها در افرادی که مستعد سردرد هستند با بی خوابی، مصرف شکلات و پنیر، کم خوابی، قرار گرفتن در فضاهایی با صدای بلند، استشمام رایحه های تند و..تشدید شده که تنها درمان آن استراحت در فضاهای تاریک به دور از هر گونه آلودگی صوتی و بو است البته مصرف برخی از داروها در درمان سردردهای میگرنی بسیار موثر هستند. سردرد های خوشه ای از جمله سردردهایی بوده که بیشتر پیشانی و تنها یک قسمت از ناحیه سر دردناک شده و معمولا سبب شده تا چشم قرمز شده و آبریزش داشته ، پلک چشم دچار افتادگی، آبریزش بینی و گرفتگی بینی، تعرق و گر گرفتگی شود. دردهای ایجاد شده توسط دردهای خوشه ای خصوصا درد پیشانی بیشتر با غده ای از مغز به نام هیپوتالاموس در ارتباط است.

تیر کشیدن گیجگاه سمت چپ

از دیگر عواملی که دلیل درد سمت چپ سر می شود کار کردن در محیط هایی بوده که وضعیت نور مناسبی نداشته باشد، ضعف در قدرت بینایی، آسیب های وارد شده بر گردن و شانه، نادرست نشستن فرد، معایبی در ستون فقرات و… است. که اصولا بهترین درمان آن اکسیژن درمانی، تنفس عمیق، رژیم غذایی، طب سوزنی، رفع استرس ، دارو درمانی، مشاوره با پزشک و درمان علت اصلی سردرد در ناحیه چپ و البته روان درمانی می باشد.

دلیل درد سمت چپ سر و گوش

گاهی دلیل درد سمت چپ سر یک دلیل عادی نیست که بر اثر سردردهای خوشه ای، سردردهای تنشی، میگرن و یا آلرژی به وجود آمده باشد بلکه می تواند ناشی از یک سری عوارض پنهان باشد. که به دلیل بیماری های مغزی، آسیب دیدگی رگ های خونی، بیماری های التهابی و….به وجود آمده است. معمولا بیشتر افراد در حین بروز درد در ناحیه چپ به دنبال بیماری های مغزی گشته و به پزشک مغز و اعصاب مراجعه می کنند البته جالب است بدانید بعضی اوقات دلیل درد سمت چپ سر به علت ناراحتی های گوش میانی است که در اثر کاهش غشاء مخاطی و یا اختلالاتی در حلزون گوش ایجاد شده و سبب درد سمت چپ و گوش می شود. البته زمانی که درد سمت چپ سر پشت گوش در فرد ایجاد شود ناشی از ناراحتی های ستون فقرات و گردن بوده که تمامی رگ های وارد آمده به سر، گوش و چشم را تحت تاثیر خود قرار داده و نیاز به درمان های جدی توسط متخصصین مغز و اعصاب هستند.

علت تیر کشیدن شقیقه سمت چپ

یک سری از سردردها جزء دردهای فشاری بوده و شبیه به احساس گرفتگی در سر است. این گونه سردردها در شقیقه ایجاد شده و با فشار دادن به شقیقه فرد در پشت چشم، کل پشت سر و یا حتی کل پیشانی احساس درد می کند. دلیل درد سمت چپ سر در چنین مواقعی ایستادن بیش از اندازه ، انجام کارهای سنگین، استرس، صدمه دیدن گردن و… است. در این نوع سردردها لازم بوده تا فرد با استفاده از مسکن ها در حالت افقی استراحت کرده، پاها بالاتر از سر قرار گرفته تا جریان خون در ناحیه سر بیشتر شده، مایعات نوشیده و دقایقی فرد به خواب فرو رود.

بهترین زمان مراجعه به پزشک به علت سردرد

همانطور که قبلا ذکر شد بیشتر سردردها با کمی استراحت و یک قرص مسکن رفع شده و هیچ نیازی به مراجعه به پزشک ندارد اما در زمانی که فرد همراه با سردرد دچار تاری دید، تعریق و تب شود به طور حتم لازم بوده تا پزشک معاینه ای از فرد داشته باشد. البته برخی از سردردها که به طور ناگهانی در سن ۵۰ سالگی یا بیشتر رخ داده بدون بروز هیچ علایم لازم بوده تا سریعا به پزشک ارجاع داده شوند. برخی از سردردها الگوی مناسبی نداشته و در هر زمانی بی دلیل به سراغ فرد آمده و حرکت و کار وی را مختل می کند که چنین افرادی هم باید زیر نظر پزشک معالجه شدت و دارو درمانی را آغاز نمایند.

گاهی اوقات دلیل درد سمت چپ سر بر اثر ضربه خوردن به سر بوده که شخصیت فرد و عملکردهای ذهنی او تغییر یافته و باعث اختلال در رفتار وی می شود در چنین سردردهایی تنها یک پزشک مجرب می تواند دلیل درد سمت چپ سر را رفع نماید.

در درمان های خانگی بهتر بوده شخص در فضایی خلوت، تاریک با بالا قرار دادن پایین تنه از سر و خوردن یک قرص مسکن سردرد در حدود یک ساعت رفع شود. اما زمانی که دلیل درد سمت چپ سر مبهم بوده و سردردها در زمانی متمادی رخ دهد تنها مراجعه به پزشک می تواند بهترین راهکار درمان باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.