تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

معرفی ایالت اوهایو در آمریکا

اوهایو ایالتی است در شرق آمریکا و از نظر فرهنگی یکی از ایالت‌های غرب میانه آمریکا به‌شمار می‌رود.

مرکز اوهایو کلمبوس است و دیگر شهرهای مهم آن کلیولند، سینسیناتی، تولیدو و دیتون می‌باشند.

جمعیت ایالت اوهایو یازده و نیم میلیون نفر است که بیش از ۹۳ درصد از آنان انگلیسی‌زبان و ۲ درصد اسپانیایی‌زبان هستند. حدود ۴٫۵ درصد نیز به دیگر زبان‌ها سخن می‌گویند. در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد ۷۶ درصد از مردم اوهایو خود را فردی معتقد به دین مسیح توصیف کردند.

اوهایو اوهایو ایالتیست که در شرق ایالات متحده آمریکا واقع شده است. ایالت اوهایو با وسعت ۳۵۵ کیلومتر مربع، حدود ۱۲ میلیون از جمعیت آمریکا را در خود جای داده است که از نظر جمعیت در رتبه هفتم  قرار دارد. ایالت اوهایو در سال ۱۸۰۳ به عنوان ایالتی مستقل پذیرفته شد. مرکز ایالت اوهایو شهر “کلمبوس” می باشد و البته شهر های مهم این ایالت “کلیولند، سینسیناتی، دایتون و تالیدو می باشند.

بعد از جنگ های فرانسه و هند، در سال ۱۶۶۹ ایالت اوهایو جزء دارایی های بریتانیا شناخته شد و پس از جنگ انقلابی در سال ۱۷۸۳ توسط ایالت متحده، تحت تصرف آمریکا درآمد. البته لازم به ذکر است که اوهایو در سال ۱۷۹۰ میلادی درگیری سختی با هندی ها داشته است. جالب ترین نکته در این ایالت تولد هفت تن از رییس جمهورهای آمریکا در این ایالت می باشد که نام آنها عبارتند از: یولیسیز سایمون گرانت، روترفورد بیچارد هیز، جیمز آبرام گارفیلد، بنجامین هریسون، ویلیام مک کینلی، ویلیام هووارد تافت و وارن هاردینگ. در ایالت اوهایو ۸۲ درصد سفید پوست، ۱۲ درصد سیاه پوست و درصد کمی از نژاد های دیگر سکونت دارند. ایالت اوهایو یکی از اصلی ترین مناطق صنعتی کشور آمریکا به حساب می آید و مراکز تولیدی های مهمی در شهر های اصلی اوهایو و یا در نزدیکی آنها وجود دارد. به طور مثال شهر “آکرون” شناخته شده در تولید لاستیک، شهر “کانتون” شناخته شده در غلتک، شهر “سینسیناتی” شناخته شده در موتورهای جت و ماشین آلات، شهر “کلیولند” شناخته شده در مونتاژ خودکار، قطعات خودرو و فولاد، شهر “دایتون” شناخته شده در تولید ماشین های اداری و تجهیزات خودرو و شهر “تالیدو” برای تولید شیشه شناخته شده می باشد.

 

در کل ایالت اوهایو با تولیدات فراوانش رتبه سوم در تولید و اشتغال زایی را در کشور آمریکا به خود اختصاص داده است. ایالت اوهایو دارای خاک بارور می باشد که در تولید خشکبارهایی مانند سویا، ذرت، جو، گندم و یونجه بسیار موثر است. میوه هایی از قبیل انگور، سیب، هلو و توت فرنگی نیز به میزان زیادی در این ایالت پرورش داده می شود. بخشی از درآمد سالانه اوهایو نیز از کشاورزی و بخش بزرگی از پرورش گوسفند و محصولات لبنی می باشد. ایالت اوهایو در رتبه چهارم، بین ایالت های تولید آهک قرار دارد. این ایالت دارای سنگ و ماسه های مرغوبی می باشد. گردشگری و جذب توریست یکی دیگر از منابع درآمد در این ایالت می باشد زیرا مناطق جذابی مانند منزل شخصی برخی از رییس جمهورهای آمریکا، سالن مشاهیر و خیلی جاهای دیدنی دیگر که توریست های زیادی را جذب خود می کند در آنجا وجود دارد.

 نکات جالب در مورد ایالت اوهایو

۱- اولین سرویس آمبولانس در سال ۱۸۶۵ در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو تاسیس شد.

۲- اولین چراغ راهنمایی در آمریکا در ایالت اوهایو در شهر کلیولند می باشد.

۳- اولین تیم حرفه ای بیسبال در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو تشکیل شد.

۴- شهر آکرون در ایالت اوهایو اولین شهری بوده است که ماشینی بنام ماشین پلیس در آن وجود داشت.

۵- سینسیناتی اولین بخش آتش نشانی در ایالت اوهایو بوده است.

۶- شهر آکرون پایتخت لاستیک در جهان است.

۷- اولین فدراسیون کار در آمریکا در ایالت اوهایو تشکیل شد.

۸- سالن بزرگان سبک موسیقی راک اندرول در ایالت اوهایو در شهر کلیولند می باشد.

۹- ایالت اوهایو تولید کننده ی پیشرو در تولید گیاهان گلخانه ای بوده است.

۱۰- اولین مردی که از کشور آمریکا به ماه رفت “نیل آرمسترانگ” نام داشت که اهل ایالت اوهایو بوده است.

۱۱- اختراع اولین هواپیمای برادران رایت از شهر دایتون ایالت اوهایو اعلان شد.

۱۲- سالن مشاهیر فوتبال در اوهایو و در شهر کانتون واقع شده است.

۱۳- اولین ایستگاه خدمات تمام وقت خودرو برای اولین بار در اوهایو افتتاح شد.

۱۴- در سال ۱۸۵۲ اوهایو اولین ایالت در آمریکا بود که قوانین محافظت از زنان کار را در آمریکا تصویب کرد.

۱۵- شهر کلیولند در اوهایو اولین شهر جهان بود که به طور الکتریکی و با استفاده از نور لامپ روشن می شد.

۱۶- اولین خودروی آمریکایی در سال ۱۸۹۱ توسط “جان لامبرت” در اوهایو ساخته شد.

۱۷- ۵۰ درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا در شعاع پانصد مایل از شهر کلمبوس زندگی می کنند که البته وجود این جمعیت بخاطر حجم تولید کارخانه ها و شرایط شغلی می باشد.

۱۸- اولین دکمه چراغ راهنمایی در خیابان که برای عبور مردم پیاده استفاده می شده است، برای اولین بار در دو خیابان در ایالت اوهایو در شهر کلیولند بوده است.

۱۹- اولین کالج بین المللی در آمریکا در ایالت اوهایو بوده است.

 

منبع:    www.infoplease.com   – جدولیاب –    www.50state.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.