تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

چای سفید چیست؟

چای سفید شبیه چای سبز می‌باشد. فرایند تولید و تخمیر چای سفید کمتر از چای سبز می‌باشد، اما تغییر مزه هر دو تقریبا یکی است. چای سبز بیشتر مزه علف و چمن می‌دهد، ولی چای سفید فاقد این طعم می‌باشد. طعم چای سفید کم و مقداری شیرین می‌باشد.

انواع مختلف چای سفید:

– گل صد تومانی سفید (white peony)

– ماه طلایی (golden moon)

– سوزن نقره‌ای (silver needle)

– ابر سفید (white cloud)

تفاوت انواع چای:

آیا یک برگ چای وقتی در فنجان ریخته می‌شود، رنگش تغییر می‌کند و به سیاه، سبز و یا رنگ‌های دیگر در می‌آید؟ یا رنگ چای، بر اساس تغییراتی است که قبل از چیدن برگ‌ها به وجود می‌آید؟

چای سیاه، رنگش تیره و دارای طعم زیادی می‌باشد. چای سیاه محصول فرایند تخمیر پیچیده‌ای می‌باشد.

برگ‌های چای سبز اصلا تخمیر نمی‌شوند. آن‌ها در هوای گرم، خشک می‌شوند و بعد به سرعت آن‌ها را بخار می‌دهند.

چای اولانگ (Oolong tea) را کمی تخمیر می‌کنند تا به رنگ قرمز درآید و طعم گل بدهد.

چای سفید، از برگ‌های چای رسیده به دست می‌آید. وقتی غنچه چای هنوز باز نشده است، آن را می‌چینند و قبل از این که برگ‌های چای خشک شوند، آنها را بخار می‌دهند. به این دلیل نام سفید را بر آن گذاشته‌اند که غنچه‌های چای، کرک‌هایی دارد و هنگامی که چای خشک می‌شود، این کرک‌ها به رنگ سفید در می‌آیند.

غنچه‌ها انواع مختلف چای سفید را می‌سازند. به عنوان مثال چای گل صد تومانی، شامل یک غنچه در هر دو برگ چای است.

فواید چای سفید:

چای سفید دارای طعم خوبی است و این خود دلیلی است برای نوشیدن هر روزه آن.

چای سفید فواید زیادی برای پوست، قلب، کلیه، گردش خون و مغز دارد.

از جمله فواید آن عبارتند از کاهشقند خون۳۲ و مشکلات قلبی۲۸ و سکته، افزایش‌دهنده انرژی و کاهش‌دهنده استرس، از بین برنده سرطان معده۲۳، سرطان روده بزرگ۳۵ و سرطان پروستات۲۶.

چای سفید دارای مقدار زیادی کاتشین (پلی فنول) است. کاتشین باعث کاهش بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها۳۴، سکته‌ها، دیابت۲۸ و خطرات حاصل از اشعه ماورای بنفش بر پوست می‌گردد.

برقراری تعادل مایعات بدن

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که، کافئین۵۴ به عنوان یک ادرارآور عمل می‌کند و موجب کاهش فشار خون ۱۰۳می‌گردد. کافئین موجود در چای سفید، کمتر از انواع دیگر چای است. پس می‌تواند، تعادل مایعات بدن را برقرار کند. کافئین موجود در چای سفید، ۱۵ میلی‌گرم در هر واحد است، ولی چای سیاه دارای ۴۰ میلی‌گرم کافئین در هر واحد و چای سبز دارای ۲۰ میلی‌گرم کافئین در هر واحد است.

ضد سرطان

چای سفید دارای مقدار زیادی پلی‌فنول (آنتی‌اکسیدان قوی) می‌باشد. به همین خاطر این نوع چای، بیشتر از چای‌های دیگر خاصیت ضد سرطانی دارد.

ضد ویروس، باکتری و قارچ

چای سفید به تقویت سیستم ایمنی بدن۲۲ کمک می‌کند. با ویروس‌ها و عفونت‌های باکتریایی می‌جنگد. همچنین دارای خاصیت ضد قارچ ۳۷می‌باشد. نوشیدن چای سفید در زمستان، ایمنی بدن را بالا برده و از سرماخوردگی۳۹‌ها و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.

سلامت پوست

چای سفید از آفتاب سوختگی ۲۰جلوگیری می‌کند. عملکرد سلول‌های پوست را بالا برده و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محافظت می‌کند. همچنین، پوست را جوان می‌سازد. چای سفید دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان۲۴ می‌باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد، از بدن محافظت می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موجب پیر شدن۳۰ و تخریب سلول‌های پوستی می‌شوند.

سلامت دهان و دندان

چای سفید دارای فلوراید۶۵ زیادی می‌باشد و جلوی خرابی‌های دندان و از همه مهمتر جلوی رشد پلاک‌های دندانی را نیز می‌گیرد. دهان۲۷ را خوشبو می‌کند.

سلامت استخوان

کسانی که چای سفید می‌نوشند، تراکم استخوانی۲۶ بالاتری دارند. یکی دیگر از فواید چای سفید، جلوگیری از شکستگی‌های استخوانی و درمان آرتریت۳۵ (ورم مفاصل) می‌باشد.

کاهش وزن

چای سفید فاقد کالری می‌باشد. چای سفید، جلوی رشد سلول‌های جدید چربی را در بدن می‌گیرد و موجب تحریک آنزیم تجزیه‌کننده چربی (لیپولیز) می‌گردد. لیپویز باعث شکستن چربی‌های ذخیره‌ای در بدن و فرستادن آن‌ها به جریان خون می‌شود. اگر آنزیم لیپولیز نباشد، چربی تبدیل به کتون می‌گردد که محتوی مقدار زیادی انرژی می‌باشد.

کاهش کلسترول

چای سفید به خاطر دارا بودن کاتشین، باعث کاهش کلسترول۵۷ می‌شود. این چای کلسترول خوب۴۴ را افزایش و کلسترول بد۵۹ را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه ۲ فنجان یا بیشتر چای سفید می‌نوشند، ۵۰ درصد کمتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.