تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

از کجا خانه تکانی را شروع کنیم؟

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب
محتوای صفحه
 1. برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ آشپزخانه!
 2. در خانه تکانی عید آشپزخانه را در اولویت قرار دهید
 3. قدم اول: خانه تکانی کابینت‌ها
 4. خانه تکانی عید آشپزخانه
 5. خوب حالا سوال اینجاست چربی‌های این یک سال را چطور تمیز کنیم؟
 6. نکته مهم: برای شستشوی کابینت‌های چوبی حتما یک بار روی قسمت کوچکی از کابینت امتحان کنید.
 7. و اما نحوه تمیز کردن کابینت‌های فلزی:
 8. لذت داشتن یخچال و فریزر براق و معطر
 9. چطور می‌توانیم روغن‌های جمع شده در هود و گاز را تمیز کنیم؟
 10. نکته: اگر احساس کردید چربی‌ها پاک نشدند میتوانید مقدار جوش شیرین را افزایش دهید.
 11. دومین مرحله خانه تکانی اتاق خواب‌ است
 12. واما کمد لباس‌ها…
 13. شیشه و پرده‌های اتاق را چطور تمیز کنیم؟
 14. اما میز توالتی که پر از وسایل دور ریختنی و بلا استفاده است
 15. با خانه تکانی حمام و دستشویی که پر از جرم شده است چه کار کنم؟
 16. تمیز کردن شیرآلات
 17. پاک کردن سرامیک‌های کف و سرامیک‌های دیوار
 18. تمیز کردن سنگ و سینک دستشویی
 19. خانه تکانی سالن پذیرایی
 20. کلام آخر

خیلی از خانم‌ها می‌پرسند: “وقتی به خانه نگاه می‌کنیم نمی‌دانیم برای خانه تکانی از کجا شروع کنیم” نگران نباشید ما به شما آموزش می‌دهیم که با آسان ترین راه چطور خانه تکانی را با یک حس خوب به پایان برسانید. ما یک لیست برای شما تهیه کرده‌ایم، نامی که برای آن انتخاب کرده‌ایم لیست کارهای خانه تکانی می‌‌باشد کافی است با ما هم قدم باشید.

 

برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ آشپزخانه!

 

در خانه تکانی عید آشپزخانه را در اولویت قرار دهید

دستکش‌هایتان را دستتان کنید، روپوشتان را بپوشید، ماسکتان را هم بگذارید می‌خواهیم به قلب خانه برویم و خانه تکانی خانه را از آنجا شروع کنیم. سخت‌ترین بخش خانه تکانی عید آشپزخانه است. اما نگران نباشید ما لیست کارهای خانه تکانی عید آشپزخانه را برای شما جمع بندی کرده‌ایم؛ قدم به قدم با ما پیش بیایید:

 

قدم اول: خانه تکانی کابینت‌ها

به طور حتم ظرف‌هایی هستند که در این یک سال به خوبی شسته نشده باشند و نیاز به شستشوی مجدد دارند آن‌ها را جدا کنید و بعد از شستشوی مجدد خشک کنید حالا ظرف‌های شسته شده را تمیز و مرتب سر جای خود بچینید.

اگر جنس کابینت آشپزخانه شما ام دی اف می‌باشد قبل از هر چیز با یک دستمال خشک گرد و خاک کابینت‌ها را پاک کنید بعد از آن مقداری شامپو فرش را در آب حل نمایید بعد دستمال یا اسفنج (یادتان باشد در تمیز کردن کابینت‌ها از اسکاچ‌های زبر یا بدتر از آن سیم ظرف شویی استفاده نکنید)! خود را با مواد شوینده‌ای که درست کردید نم ناک کنید (دقت کنید خیس نباشد) و بر روی کابینت بکشید و بعد با دستمال دیگری که خشک باشد کابینت‌ها را به خوبی خشک کنید.

 

خانه تکانی عید آشپزخانه

 

خوب حالا سوال اینجاست چربی‌های این یک سال را چطور تمیز کنیم؟

برای این کار ما به شما روش ساده‌ای را آموزش می‌دهیم اما تغییری که می‌توانید ببینید بی نظیر است فرمول جادویی چربی زدایی، خیلی ساده نصف پیمانه سرکه سفید به همراه نصف پیمانه آب گرم به همین راحتی اکنون مواد جادویی چربی زدایی که خودتان ساخته‌اید را درون یک بطری اسپری بریزید و از آن استفاده کنید اما یادتان باشد هیچ وقت نباید این محلول را مستقیما به وسایل خود اسپری کنید حتما قبل از هر چیز روی یک پارچه ی تمیز اسپری کنید و از آن پارچه برای از بین بردن چربی‌هایتان استفاده کنید.

نکته مهم: برای شستشوی کابینت‌های چوبی حتما یک بار روی قسمت کوچکی از کابینت امتحان کنید.

 

و اما نحوه تمیز کردن کابینت‌های فلزی:

ابتدا باید گوشه‌ها و داخل کابینت‌ها را تمیز کنید بهترین راه برای از بین بردن گرد و غبار استفاده از جاروبرقی می‌باشد. بعد از گرد و غبار به سراغ چربی‌های کابینت‌ها بروید و با استفاده از یک پد الکلی چربی‌‍‌ها رو به راحتی پاک کنید. حالا به سراغ محلول جادویی و ساده پاک کنننده می‌رویم. با استفاده از آب و مایع ظرف شویی و یک تکه دستمال تمیز داخل کابینت‌ها، کف کابینت و درب کابینت‌ها رو تمیز کنید سپس با استفاده از یک دستمال خیس داخل کابینت‌ها را تمیز کنید بعد از آن با استفاده از سشوار کابینت را حتما خشک کنید تا از احتمال زنگ زدگی یا بوی نامطبوع جلوگیری کنید. به همین راحتی تمام شد.

 

 • لذت داشتن یخچال و فریزر براق و معطر

فکر می‌کنم همه‌ی ما قبول داشته باشیم که پر کاربردترین وسیله‌ی برقی آشپزخانه یخچال و فریزر می‌باشد. خوب با هم برویم سراغ تمیز کردن یخچال و فریزر قبل از هر چیز یخچال را از غذاها و داروهای فاسد و تاریخ گذشته خالی کنید. خیلی از ما سال‌هاست به سراغ جعبه‌ی داروها نرفته‌ایم ولی امروز زمان آن رسیده که تمام موارد بلا استفاده را دور بریزید.

الان باید طبقه‌ها و سینی‌های شیشه‌ای داخل یخچال را تمیز کنید و با آب داغ و مقداری صابون تمیزش کنید ولی یادتان باشد قبل از اینکه سینی‌های شیشه‌ای یخچال را داخل آب گرم بگذارید صبر کنید سینی‌ها به دمای اتاق برسند در غیر این صورت ترک می‌خوردند.

 

دقت داشته باشید که داخل درب یخچال را به خوبی تمیز کنید. قفسه‌های درب یخچال را فراموش نکنید و با یک محلول خانگی جوش شیرین و آب کار تمیز کاری خود را به پایان برسانید اگر یخچال شما دارای درزهای ریزی هم می‌باشد می‌توانید با استفاده از مسواک نرم آن قسمت‌ها را تمیز کنید.

 

 • چطور می‌توانیم روغن‌های جمع شده در هود و گاز را تمیز کنیم؟

ما پاسخ این سوال شما را هم داریم وقتی به سراغ هود و گاز آشپزخانه تان میروید با کلی چربی‌های خشک شده روبرو خواهید شد اما نگران نباشید ما به شما کمک می‌کنیم که به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن چربی‌ها را پاک کنید برای این کار به سه مورد نیاز دارید یک لیوان نمک یک لیوان جوش شیرین و یک لیوان آب حالا همه مواد را با هم ترکیب کنید و درون یکی ظرف اسپری بریزید و روی چربی‌ها اسپری کنید و بگذارید ۱ تا ۱۰ دقیقه (بسته به میزان چربی) باقی بماند سپس با دستمال مرطوب چربی‌ها را به راحتی پاک کنید.

نکته: اگر احساس کردید چربی‌ها پاک نشدند میتوانید مقدار جوش شیرین را افزایش دهید.

دومین مرحله خانه تکانی اتاق خواب‌ است

خوب اولین کاری که برای خانه تکانی اتاق خواب باید انجام دهید این است که یک سبد بزرگ بگذارید و تمام لباس‌های کثیف و ملحفه‌ها و پرده‌های اتاق را جدا کنید و داخل سبد قرار بدهید. درب کمدها را ببندید و با یک طی تمیز سقف و دیوارهای اتاق را تمیز کنید.

واما کمد لباس‌ها…

اکنون به سراغ کمد لباس‌هایتان بروید اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام لباس‌هایی که دیگر مد نیستند یا دیگر سایز شما نیستند را دور بریزید ولی یادتان باشد که لباس‌های کهنه از جنس پنبه مناسب ترین چیز برای تمیز کردن و گردگیری می‌باشند.

 

شیشه و پرده‌های اتاق را چطور تمیز کنیم؟

 • پرده‌های اتاق را برای شستشو جدا کنید و اگر جنس پرده‌ی اتاق خواب شما از حریر می‌باشد و رنگ آن هم روشن است بهترین راه برای تمیز کردن آن این است که مقداری صابون رخت شویی را رنده کنید بعد داخل یک وان پر از آب بریزد و بعد صابون را درون آب حل کنید به گونه‌ای که تکه‌های صابون دیده نشوند بعد پرده‌ها را درون آب قرار دهید و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت که بستگی به کثیفی و لکه‌های پرده دارد پرده‌ها را درون وان بخیسانید و بعد آن‌ها را بشویید و از نتیجه‌ای که می‌بینید لذت ببرید. اما اگر پرده‌ی شما قابل شستشو باشد به راحتی از لباسشویی استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن پنجره‌ها ابتدا باید با یک دستمال خیس دور تا دور پنجره‌ها را به خوبی تمیز کنید و بعد به سراغ تمیز کردن شیشه‌ها بروید. بهترین روش برای تمیز کردن شیشه‌ها استفاده از لباس‌های نخی کودکتان می‌باشد.

اما میز توالتی که پر از وسایل دور ریختنی و بلا استفاده است

لوازم آرایشی تاریخ گذشته خشک شده و حتی از مد افتاده را دور بریزید بهتر است از لوازم آرایشی کهنه دل بکنید و بهترش رو برای خودتان بخرید.

 

 • با خانه تکانی حمام و دستشویی که پر از جرم شده است چه کار کنم؟

اصلا نگران نباشید ما ساده ترین راه را به شما نشان خواهیم داد، اما … کدبانوهای عزیز دستکش‌ها و ماسک فراموش نشود.

 

تمیز کردن شیرآلات

در اولین مرحله شیرآلات را تمیز می‌کنیم برای این کار هیچوقت از سفید کننده‌ها و مواد شیمیایی استفاده نکنید برای این کار از سرکه یا لیموترش می‌توانید استفاده کنید. اگر از لیموترش استفاده کنید علاوه بر تمیز و براق شدن شیر آلات بوی خوشی را به فضا می‌دهید.

 

پاک کردن سرامیک‌های کف و سرامیک‌های دیوار

بهترین وسیله کاربردی برای این بخش از خانه استفاده از جرم گیر است. برای شست و شوی کف بهتر است از بروس‌های زبر و خشن استفاده کنید. و برای شست و شوی دیوارها بهتر است جوش شیرین را با صابون مایع مخلوط کنید و آن را روی دیوارها بکشید و بگذارید بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بماند و بعد با آب آن‌ها را بشویید به همین راحتی اما یادتان باشد بعد از اتمام کار و برای خارج شدن بوی نامطبوع جرم گیر از فضا در و پنجره‌ها را باز کنید.

 

تمیز کردن سنگ و سینک دستشویی

مقدار کمی بوراکس را در کاسه توالت بریزید و بگذارید شب تا صبح در آن بماند. سپس توالت را برس کشیده و چند بار هم سیفون را بکشید. برای ضدعفونی کردن سینک هم بهتراست ماهی یک بار آن را با الکل تمیز کنید. بعد از شست وشوی کامل کمی الکل صنعتی روی پنبه بمالید و تمام سینک را با آن تمیز کنید. بعد از مدتی آن را با آب بشویید.

 

 • خانه تکانی سالن پذیرایی

برای خانه تکانی سالن پذیرایی اولین قدم تمیز کردن دیوارها می‌باشد که می‌توانید با استفاده از اسفنج و مواد شوینده ی شیمیایی به خوبی تمیز کنید و اگر روی دیوار لکه ای بود که پاک نمیشد پیشنهاد می‌کنم مقداری خمیر دندان روی آن بگذارد تا لکه از بین برود.

بعد از آن به سراغ پرده‌ها می‌رویم و مانند پرده ی اتاق خواب آن‌ها را باز کرده و می‌شوییم اما به یاد داشته باشید که باتوجه به جنس پرده‌ها شستن آن‌ها متفاوت می‌باشد که در قسمت خانه تکانی اتاق خواب به خوبی به آن پرداختیم.

سپس به سراغ شستن شیشه‌ها می‌رویم برای براق شدن شیشه‌ها باید از دستمال بدون پرز استفاده کنید و کمی سرکه سفید را به مواد شوینده خود اضافه کنید و بعد به شیشه‌ها اسپری کنید و شیشه‌ها را از هر دو طرف تمیز و براق کنید.

مرحله بعد پاک کردن لوسترها می‌باشد اول با استفاده یک دستمال خشک گرد و خاک لوسترها رو بگیرید و بعد به کمک یک دستمال آغشته شده به الکل کاملا آن‌ها را تمیز و براق کنید.

و اما آخرین مرحله از لیست کارهای خانه تکانی شستن فرش‌ها می‌باشد اگر فرش شما نیاز به شستشو داشت حتما آن‌ها را به قالیشویی تحویل دهید اما اگر زیاد کثیف نشده بود می‌توانید مقداری نشاسته ذرت بر روی قالی‌ها بریزید و بعد با جارو برقی آن‌ها را تمیز کنید و با قالی‌ها تمیز و براق روبرو می‌شوید.

خانه تکانی سریع لزوما همراه با کار سخت نیست شما می‌توانی با یک موسیقی آرام و بی کلام کار خود را به پایان برسانید. تبریک می‌گوییم به خانه خودتان خوش امدید. شما می‌توانید تغییرات را ببینید و احساس کنید. شما هم همین امروز برای خود یک لیست کارهای خانه تکانی درست کنید و قدم به قدم به پایان برسانید.

 

کلام آخر

خدمت از ما توضیحات کاملی از خانه تکانی و اینکه خانه تکانی عید را از کجا شروع کنیم را برای شما آموزش داد. اما اگر شما وقت کافی برای انجام امور خانه تکانی منزل را ندارید، «خدمت از ما» به شما در یافتن نیروهای متخصص نظافتی کمک می‌کند و بهترین نیروهای نظافت منزل، مبل شویی، قالیشویی را به شما معرفی می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.