تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آیا پسته در خاک شور رشد میکند؟

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌ طبیعی آذربایجان‌ شرقی اظهار کرد: پسته یکی از گیاهان مقاوم به شرایط نامساعد محیطی مثل شوری آب، خاک و همچنین خشکی و کم‌آبی بوده و به عنوان مهم‌ترین محصول اقتصادی در بسیاری از مناطق کویری و خشک قابل توسعه است.

 رسول کنعانی‌نوتاش در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌ شرقی، افزود: وجود تابستان‌های گرم و خشک و طولانی و زمستان‌های سرد و معتدل از جمله عوامل محیطی مناسب جهت کاشت پسته هستند.

وی درباره حساسیت پسته نسبت به رطوبت خاک گفت: این گیاه نسبت به رطوبت هوا و خاک حساس است و رطوبت زیاد باعث مبتلا شدن درخت پسته به بیماری گموز و مرگ تدریجی آن می‌شود، بنابراین خاک‌‌های سبک و قابل نفوذ که آب را از خود عبور می‌دهند برای پسته کاری مناسب‌ترند.

کنعانی‌ نوتاش با اشاره به مناسب‌ترین خاک برای کاشت پسته ادامه داد: مناسب‌ترین خاک برای پسته، خاک‌های لومی شنی و سبک است، چون این درخت دارای ریشه محوری عمیق است، خاک باید حداقل دو متر عمق داشته باشد. در خاک‌های کم‌عمق سخت لایه، رشد و باردهی درختان دچار کاهش می‌شود.

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: باد، باران، برف، تگرگ، سرمای بهاره و گرمای شدید در فصل رشد از جمله عواملی هستند که بر روی تولید محصول اثر نامناسب می‌گذارند.

وی افزود: درختان پسته به همان اندازه که در مقابل خشکی هوا و شوری خاک مقاوم هستند، در مقابل رطوبت زیاد حساسیت نشان می‌دهند.

کنعانی‌نوتاش آبیاری را در تولید اقتصادی پسته الزامی دانست و تاکید کرد: پسته مقاوم به خشکی است اما آبیاری جهت تولید اقتصادی الزامی است. به علت شوری آب، آبیاری یک مشکل اساسی در مناطق خشک محسوب می‌شود ولی درختان پسته سازگاری بهتری نسبت به سایر در ختان به چنین شرایطی دارند و می‌تواند در خاک‌هایی که برای سایر محصولات بسیار شور است، رشد کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.